şükela:  tümü | bugün
 • 1815 yilinda uretilmeye baslanmis cok ozel bir single malt viski. 17 yillik bekleme suresinden sonra piyasaya surulur alkol orani siseden siseye degismesine ragmen ortalama olarak yuzde 50nin uzerindedir. en baskin olarak yosunumsu ve tuzlu bir aromasi vardir bunun yaninda cok hafif olarak portaklimsi bir aromada hissedilebilir, kesinlikle uzun sure viski icmis olmadan bu viskiyi kullanmamak gerekir, aksi takdirde icimi zevk vermez ayrica gelmis gecmis en iyi single malt viskilerden biri olarak kabul edilir.
 • dumanlı bir tadı vardır, ilk yudumdan sonra ağzınızda bir tütsü yakılmış gibi hissedebilirsiniz. oldukça lezzetli ve benzersiz bir viskidir.
 • iskoçya'ya gittiğimde orada gördüğüm yüzlerce viski çeşidi karşısında afalladıktan sonra en doğru hareketin barmene sormak olduğuna kanaat getirdim. taşak geçilmek pahasına cesaretimi toplayıp barmenin yanına vardım.

  - sizde sert viski olaraktan neler var?
  + nasıl sert kardeşim? blend mi olsun, malt mı olsun? ne bileyim isli, tütsülü mü olsun?
  - eee, ööö. ... malt olsun bi de isli olsun. sert de olacak tabii.
  + bi bakalım. ben sana ardbeg tavsiye ederim. islay'de yapılıyor .
  - islay ne la?!?! ehm, eee, evet ondan olsun.

  evet, işte böyle. ben o akşam o viskiyi içtim. sonra da mest oldum arkadaş. ben ki viski neyin pek tüketmem. fakat "bu ardbeg'ten her evde bir şişe bulunmalı. evde keyif yapılırken, tüketilmeli" derim. öyle güzel bir şey. oralarda teki 3 pound dolaylarında. yani bir pint* biradan daha ucuz aslında. denemek lazım.
 • talisker ve bu tam tipik smokey single maltlardandır.
 • is konusunda şimdiye kadar denediğim en is kokulu viski. ama tüm tadı o isin etrafında şekillenmiş gibi. ne talisker gibi karamelize, ne laphroaig gibi deniz kokulu, sadece is. lagavulin'in çok daha serti gibi.
 • isli viski severler için harika bir alternatif olan bu markanın supernova'sı şiddetle tavsiye edilir. ayrıca galileo'su world whiskies award 2013'te yılın en iyi single malt'ı seçilmiştir.