şükela:  tümü | bugün
 • ardenler taarruzu ( ardennenoffensive), almanya'nın kullandığı harekât adı: unternehmen wacht am rhein yani ren savunma harekâtı, abd'nin kullandığı harekât adı: the battle of the bulge yani bulge muharebesi'dir. rundstedt taarruzu olarak da bilinir.

  ıı. dünya savaşı normandiya çıkarması sonrasında, avrupa cephesindeki en büyük muharebedir. alman cephesinde bu taarruzun kod adı herbstnebel'dir. ardenler bölgesinde, son bir umutla ve almanya dışındaki birliklerini kurtarabilmek amacıyla, alman ordusu, müttefik orduları'na karşı 100 km lik bir hatta tanklardan örülmüş bir cephe zinciri oluşturmuşlardır. normandiya'dan sonra alman birlikleri her mevkide geri çekilmektetir. bu durum amerikan-ingiliz birliklerinde kendileri olduğundan daha iyi görme eğilimi vermiş adeta savaşı kazanmış havalarına girmişlerdir. oysa tecrübeli alman birlikleri arka planda büyük bir taaruz için toplanmaktadır. yeni tanklarında kullanılacağı bu harekat büyük bir titizlikle gizlenmiştir. sabaha karşı başlayan bu yoğun alman saldırısı karşısında general bernard law montgomery komutasındaki müttefik orduları bozulmuş ve ilerleyişleri durmuştur. almanların şiddetli ateş gücü karşısında müttefikler normandiyadan bugüne kadar uğramadıkları kadar çok ağır kayıplar vermişlerdir ve buna rağmen general montgomery çok azimli bir direniş göstermiştir. müttefikleri çember içine alma şansını ele geçiren almanlar, bu başarı karşısında kendinden geçen adolf hitler'in çembere almak yerine paris'e yürüyüş emri vermesiyle mevkilerini terk etmişlerdir. oysa alman ordusunun paris'e gidecek yakıtı mevcut değildi. bu hattı koruyarak müttefikleri tamamen imha etme şansını böylece ellerinden kaçırdılar. tank savaşında george smith patton ve amerikan 12. ordular grubu komutanı general omar bradley'in savaş yönetimindeki başarıları sayesinde müttefik orduları alman taarruzunu durdurmuş ve ardenler'i aşarak almanya'ya ilerleyişlerini sürdürmüşlerdir. almanlar ise bu savaştaki en büyük kazancı yurt dışındaki mekanize birliklerini kurtarmış olmasıdır.
 • ardenler taarruzu, almanların savaş boyunca yaptıkları son büyük taarruzdur. bu taarruzun amacı, batıdaki dört müttefik ordusunu çember içine alıp geçici bir ateşkes antlaşması imzalamak ve bütün alman güçlerini doğu'daki sovyetlere yönlendirmekti. hitler taarruza katılacak bazı tümenleri bizzat kendi eliyle seçti. taarruz çok gizli bir şekilde planlandı: radyo trafiğini en aza indirdiler, bütün hareketlerini gece karanlığında yaptılar, tankların, kamyonların, jiplerin farlarını yakmadılar.

  almanlar 16 aralık 1944 tarihinde taarruza başladı. ilk 1-2 haftada çok büyük başarılar elde ettiler. bunun başlıca sebepleri, müttefiklerin kendilerini beğenmiş bir hava takınması, sisli hava yüzünden hava kuvvetlerini kullanamamaları, cephe ilerisine ikmal yollarını kuramamalarıdır.

  kuzeyde elsenborn tepesi ve güneyde bastogne kasabası'nda çok sert bir direnişle karşılaşan almanlar, büyük vadede başarı için gereken yolları ele geçiremediler ve bu durum taarruzu sekteye uğrattı. piyade ve zırhlı tümenlerin birbirlerine paralel olarak ilerlemesi gerekirken kendilerini aynı yollarda buldular. taarrruzdaki bazı planlar ertelenmek ve hatta iptal edilmek zorunda kalındı. almanlar buraları aşamayınca müttefikler zayıflamış hatlarına takviye şansı buldu ve almanlar taarruzladında zorlanmaya başladı.

  nihayet, hava açılmaya başladı ve müttefikler üstün hava kuvvetlerini kullanmaya başladılar. taarruzda kullanılan alman kuvvetlerin ikmal depolarına ve yollarına hasar vermeye başladılar. bunun sonucunda en uç hatlarda kalan tanklar ve zırhlı araçlar geri dönmek için gereken yakıtı alamadı ve terkedilmek zorunda bırakıldı.

  sonuç olarak, son kumarını oynayan almanlar büyük hasarlar aldılar. zırhlı birliklerinin büyük çoğunluğunu bu cephede kaybettiler. zaten iyice zayıflamış olan luftwaffe'nin son kalan gücü de bitti. kızıl ordu polonya üzerine yapılacak büyük taarruzu 8 gün önce yaptı.