şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ardipithecus ramidus'un kisasi.
    ardi, afrikada bulunan 4.4 yillik bir fosil, 3.2 milyon yasindaki meshur (australopithecus afarensisailesinden) lucy'den cok cok daha yasli.

ardi kadin. 4 ft boyunda ve 50 kg.. lucy'den bir ft daha uzun ve kilosu da onun iki kati.
    agaclara tirmanabilecek ceviklikte ama ayakta da yuruyebiliyor.
    ardi'nin dis yapisi gunumuzdeki insanin dis yapisina benziyor. bugun yasayan birbirlerini disleriyle korkutan sempanzelarle arasindaki farklardan bir de buymus fosil disleri uzmani dr. suwa'ya gore.
    isin enteresan tarafi dislerin bu evrimini 4 milyon yil once yasamis ilk insanlarin es sistemine gecerek ve erkekler arasindaki dis dise kavgalarin azalmasina yoruyor kent universitesinden anatomi uzmani c. owen lovejoy.
    makalenin devami ilgilenenler icin burada:

http://www.nytimes.com/…l.html?_r=1&pagewanted=2&em
  • fosil aleminin ardi turan'i. agac dallarini rahatca kavramaya olanak saglayan maymun ayaklarina sahip ama maymunlarin yurume stili olan knuckle-walking'e uygun ellere sahip degil. ne tam maymun ne tam insan. bipedal sisteme gecmis, agactan inmis ama ayak kemik yapisi bu degisime henuz tam ayak uyduramadan, gecis arasinda fosil olmus. bundan tam 4.4 milyon yil once. adem'den ne kadar yil sonra belli degil.
  • sozlukte hergun "evrim yok" ana fikirli yazilar yazan angutlar ordusunun, ba$ dayanagi olan "ara tur yok!" onermesinin gotune tekmeyi basan bir fosildir.. 1994'te bulunup uzerindeki 15 yillik calismadan sonra 1 ekim 2009'da resmi duyurusu yapilmi$tir..
  • şu bilim insanlarının maymunlarla insanları kıyaslama ve birebir eşleme çabalarına artık bir anlam veremiyorum ahali. herifler üşenmemiş iki üç tane kemik parçasını dünyanın dört bir yanında dolaştırmışlar, her türlü teknolojik imkanları seferber etmişler ve uzun bir belgesel çalışması gerçekleştirmişler.
    az kalsın 'ulan tamam biat ettim hepimiz şempanzeden türedik ve gün gelecek geri evrilecez' deyecektim ki aklıma bu arkadaşların tezlerini sarsacak birkaç soru geldi(sümme haşa hiçbiri kadar bilgi birikime sahip değilim ki onları eleştireyim. fakat ben de insanoğluyum ve takdir edersiniz ki insanoğlu düşünür);

madem ki bu 4 milyon küsur yıllık yaratık insanın atası konumunda ama neden 120 santim boya, 50 kg ağırlığa ve ufacık beyne sahip? (ki 3 metreye varan insan fosilleri bu tezi çürütüyor gibi)

ayaklarının üstünde durması neden insanoğlu' nun atası olduğuna ispatı (ki belgeselin ana konusu olmakla beraber iç içe geçmiş ve tamamen şekil değiştirmiş leğen kemiği parçalarının birleşimiyle varılan bu kanı bana hiç inandırıcı gelmedi gibi)?

bir de her defasında evrim deyince beynimi tırmalayan soru; neden aslan ve kaplan gibi asil hayvanlardan değil de şempanzeden evriliyoruz be kardeşim reva mı bu insanoğluna?

tanım:evrim teorisini ispatlamaya çalışan bilim insanlarının son yıllarda keşfettiği bir başka yaratık fosili.
  • dünyanın en küçük tiryakisi.bu çocuk iki yaşında olmasına rağmen günde 2 paket sigara içiyor.babasının açıklamaları da gerçekten çok ilginç

http://fotoanaliz.hurriyet.com.tr/…369&hid=16657122
  • ardipithecus kaddabba ile aslında aynı tür oldukları bilinmektedir.

farkları; ramidus , plyosen çağ başlarından itibaren görülür , kaddabba ise miyosen dönemin sonlarında evrilmiş ramidustan başka bir şey değildir .
  • bask dilinde koyun.
  • etiopya’da keşfedilen 4.4 milyon yıllık primat.
    *
    keşfedilen dişiden 7 milyon yıl önce atalarımız dönüştürücü bir güçle ayağa kalkıp evrim sürecinin başladığını, ellerini yiyecek toplamak için kullandığını muvaffak oluyoruz.
    bilinenden daha öncelerini bilmemiz insanlığın geçmişini aydınlatacak ancak buna daha çok zaman gerekli.