şükela:  tümü | bugün soru sor
  • şuradan öğrendiğimiz kadarıyla, birkaç gün sonra raflarda yerini alacak olan yeni selçuk altun romanı.
  • dün başladığım, elimden düşüremediğim, beni çocukluk günlerime döndüren selçuk altun romanı. her şeyden önce benim de dertleştiğim, sarıldığım ve birlikte sustuğum bir ağacım var çünkü.

kitabın kurgusu, kitapçokseverlerin bileceği üzere doğum gününde eşinin ölüm haberini alan bir erkek ile başlıyor, her sayfa merak içinde okunuyor, kitaptan detay akıyor resmen.

carl tobey bölümü şu ana kadar favorim. feliks yusupovbölümü de hoş.

kitapta altını çizdiğim birkaç bölüm: -"dede," demiştim, "ağlayamıyorum, çünkü gözyaşlarım tükendi."

-"hocalarıma göre çalışkan ve olgun bir öğrenciydim. öksüz olmam yüzünden midir sınıf arkadaşlarımın çocuksu davranışlarına katılmaz, özgün sistemlerle kopya çeker ve çıkarıma göre duruş sergilerdim."

meraklısına not: bugün cumhuriyet kitap eki'nde kitapla ilgili eray ak'ın selçuk altun'la güzel bir söyleşisi mevcut.
  • cumhuriyet kitap ekinde aylık yazılarını ilgiyle takip ettiğim selçuk altun'un şimdilik son, benim ise okuduğum ilk romanı. romanı ilgiyle ve merakla okudum. açıkçası sürükleyici de buldum. ancak bana yazarın aylık yazılarında bahsettiği sanatçı anektotlarının bir roman formatına sokulmuş hali gibi geldi. okuduklarım çok ilgi çekiciydi ancak bir roman kurgusu içerisinde değerlendirilmesi de tuhaftı. bir de baş karakter olan erkan'ın değil de yan karakterlerin isimlerini taşıyan bölümler bana daha çok ilgi çekici geldi.
  • daha kitabı bitirmeden bile selçuk altun'un neden "olgunluk dönemi yapıtım" diye nitelendirdiğini rahatlıkla anlayabileceğiniz türde bir roman. esasen estet anektotları, gerçek sanatçı biyografileri ve hatta kurmaca sanatçı/insanlara ait hikayelere romanda sıkça ve bol ayrıntı ile yer verilmiş. the great (lol) erkan sipahinin ardıç ağacının altında yaptığı muhasebe ise yazarın da belirttiği gibi "daha iyi bir insan olabilir miydim"den çok, "neyi daha iyi yapabilirdim" ya da "şurda da fazla oyalandım ama he" şeklinde. romanlarda adettendir tabi, kitabın sonuna doğru minik bir-iki ters köşe de var. genel olarak oldukça zengin, onlarca kişinin hayatına dokunan (çiçek arif bile dahil), hikayecilikten-kurgudan da geri kalmadan bu hayatlara dokunup geçen bir biyografik-roman.