şükela:  tümü | bugün
 • hiç kuşkusuz hollanda'nın bu ücra köşesinde kurşuni gökyüzü altında gezinen bu adam size paris'i anımsatıyor.itiraf etmeliyim ki siz de bu uhrevi görüntünüzün arkasında sakladıklarınızla ilgimi çekiyorsunuz,bunu inkar edemem.izin verin size bir içki ısmarlayayım ,ardıç rakısı kabulünüz mü.çok incesiniz doğrusu.dediğim gibi ilgimi çekiyorsunuz azizim.

  envai çeşit içkiye koku olarak sirayet eden ardıç ağacının rakıya da aroma olarak enjekte edilmiş halidir ardıç rakısı.hele ki hollanda'nın mexico city'sinde karşınızda jean baptiste clamence varsa oldukça güzel olabilir

  (bkz: ukte idim)
 • eskiden ardıç tohumundan üretilen, ama zaman içinde unutulan bir arak çeşidi. üretimi konusunda herhangi bir bilgi yoktur. ayrıca cine halk arasında ardıç rakısı denir, ama bu tanım benzetmeden ibarettir.
  ---
  (alıntı: rakı ansiklopedisi)
 • albert camus'nün düşüş adlı romanında geçen, ateş düşürücü etkisi olduğu savunulan alkollü içki, rakı türü. (bkz: la chute)
 • jean baptiste clamence'in favori içkisi.

  ''ah bağışlayın bayan! zaten bir şey anlamadı kadın. nasıl da kalabalık, öyle değil mi, bu kadar geç bir vakitte ve günlerdir dinmeyen bu yağmura karşın! çok şükür ki ardıç rakısı var, bu karanlıklarda tek ışık. onun size verdiği altınsı, bakırsı ışığı duyuyor musunuz? ben kentin içinde, akşamları ardıç rakısının sıcaklığında yürümeyi seviyorum. geceler boyunca yürüyorum, düş kuruyorum ya da ha bire konuşuyorum kendi kendime. evet, bu akşamki gibi, biraz başınızı şişirmekten de korkuyorum, teşekkürler, çok naziksiniz. ama çok sarhoşum; ağzımı açtım mı, tümceler akıyor.''

  (bkz: la chute)
 • aslında ardıç rakısı olarak bahsedilen şey cindir.

  -- spoiler---

  cin, ilk olarak 1600'lü yılların ortalarında üretilmiş, adını ana aroması olan felemenkçe "genever (ardıç)" kelimesinden türetilen ardıç meyvesinden almış alkollü bir içki çeşididir.

  -- spoiler--