• antonio skarmeta'nın pablo neruda'ya olan sevgi, saygı ve hayranlığını dile getirdiği kitabı. aziz çalışlar çevirmiş. can yayinlari'ndan çıkmış.
  • kendisi bir tiyatro oyunudur.
  • (bkz: atesli sabir)
  • antonio scarmeta'nın kendi kitabından uyarlayıp yönettiği, orjinal adı mit brennender geduld olan alman yapımlı, 1986 tarihli, alçakgönüllü ve sıcacık filmi. filmin konusunu ise cyrano de bergerac rolündeki pablo neruda'nın, şaşkın ve aşık bir postacıya sevdiği kadını elde etmesi için yardımcı olması olarak özetlemek mümkün. neruda'yı canlandıran aktör roberto parada'nın şaire inanılmaz ölçüde benzemesi ve neruda'nın nobel söylevini gösteren belgeselin filmin dokusuna ustaca yerleştirilmesi filmin özgünlüğünü ve etkisini arttıran öğeler arasında sayılıyor. filmin adı ise başka bir ünlü şairin, rimbaud'nun bir şiirinden alınmıştır.
  • antonio skármeta'nın meşhur tiyatro oyunu "ateşli sabır" bilinen bir hikaye. il postino (postacı) adıyla sinemaya uyarlandı, romanı yazıldı, istanbul şehir tiyatrolarında yıllarca sahneye konuldu ve şimdi tekrar film olarak çekildi. 2022 versiyonu bu film postacı kadar etkili olmasa da hikayeyi sevenler için ideal. müzikleri güzel, akdeniz filmleri tadında. severek izledim.
  • netflix tarafından tekrar uyarlanan 2022 yapımı film. ben sevdim. pablo neruda havasını hissetmek güzel geldi. müzikleriyle başka bir dünyaya yolculuk ettirdi. mutluluğun ve sevginin hüküm sürdüğü bir dünya olmalı.
hesabın var mı? giriş yap