şükela:  tümü | bugün
 • t.c. arel üniversitesinin yaptığı, haksızlıkları ele alan bir konu. devamını bekliyorum.
 • iki arkadaşımın klinik yüksek lisansına bir tanıdığımın da doktorasına devam ettiği denetlenemeyen ve bence kapatılması gereken tuhaf bölüm. bu bahsettiğim üç kişiden duyduklarım (bunlar birbirlerini tanımıyorlar) birbirine çok benzer şeylerdi. öğretim üyelerinin kendi aralarında bir çıkar ilişkisi içerisinde birbirlerine kenetlenmiş olması, adaletsizlikler, adam kayırmalar, kibirli ve otorite meraklısı hocalar. bu sorunlar yüzünden pek çok öğrenci başka okullara geçiş yapmış ya da kayıt dondurmak zorunda kalmış. bölümün çeşitli kişiler tarafından yök'e şikayet edildiği fakat her defasında bu şikayetlerin üzerinin kapatıldığı da söylentiler arasında
 • üniversite bazında eğitim vermemesi gereken kurumdur.

  lisans seviyesinde, mühendislik-mimarlık ve güzel sanatlar fakülteleri dışında eğitim, lise seviyesinden daha kötüdür. okul içinde karadenizli grupların mafyacılık oynadığı, zengin bebelerin kendini tatmin yarışına girdiği, kaliteli öğrenci sayısının çok az olduğu yerdir.

  yüksek lisans ve doktora için açıktan askerlik için mi geliyorsunuz deyip boş kontenjanlı bölümlere yönlendirme yaparlar. mesela hukuk öğrencisini işletme yüksek lisansı yaparken görürseniz şaşırın. çünkü göremezseniz, kayıt yaptırıp gitmiştir.

  yüksek lisans eğitimi veren kurumların öğrenci/mezun grafiği çizilmeli ve bu alanda belirli sayılara yetişmemiş olan kurumlara yaptırımlar uygulanmalıdır.

  istanbul'da gidebileceğiniz en kötü tercih muhtemelen bu üniversitedir. eğitim aşkı ile geldiğiniz şehirde içinizdeki tüm sevgiyi törpülerler. eğitim dili ingilizce olan bölümlerinin tamamına yds/yökdil/ielts testleri yapılsın %75'i başarılı olamaz. bu yüzden ingilizce bölümlerde çoğu zaman ders türkçe anlatılır. hatta bir zamanlar ingilizce yapılması gereken sınavın 100 değil 80 üzerinden değerlendirilmesini kabul edip türkçe yazmaya da göz yumuyorlardı.

  hepsini tabii ki yanlış tercih kurbanı olarak bu okulun lisans diplomasını taşıdığım için biliyorum.

  yazmayın arkadaşım bu okulu. yazmayın! size vereceği bir şey yok. gidin bir yerde çalışın açıköğretim bitirin daha fazla fayda sağlarsınız.
 • buradaki çirkin yorumları görünce yazma ihtiyacı hissettim. zira bir çok üniversite kalitesiz eğitimler ile klinik psikolog ünvanı veriyor. içlerinden iyi bir seçenek olduğunu düşündüğüm arel ile ilgili fikrimi yazmak istedim.

  ben de arel üniversitesinin klinik psikoloji yüksek lisansından mezunum. yukarıda bahsedilen süreçlere hiç şahit olmadım. bilakis diğer okullara nazaran bu okulda "süpervizyon" denilen bir süreç var ve gerçekten çok eğitici geçiyordu. bölümün sekreterliği psikologlar için gerçek danışanlar buluyordu ve çok meşhur süpervizörler de süreci takip ediyordu. 3-4 kişilk gruplar halinde süpervizyon aldık.

  ben pek otorite meraklısı hocaya rast gelmedim açıkçası. artık yüksek lisans ve doktora aşamasına gelmiş koca koca insanların üzerinde otorite kurma fikri de saçma geliyor. güzel bir üslup ile iletişim kurulduğunda hocaların gayet sıcak kanlı olduklarını görebiliyorsunuz.

  bir de mecburi staj şeysi vardı. o da önemli bir husus bence. yeni çıkan ruh sağlığı meslek yasasında klinik psikolog olmanın şartlarından bir tanesi de yüksek lisans sürecinde klnik bir ortamda staj yapmak.

  olumsuz yanları ise: konumunun taa sefaköyde olması. ücretinin biraz pahalı olması ve yemekhanedeki yemeklerin hep tavuk türevi olması. haa bir de çok uçak geçiyor üstünüzden.

  neyse demem o ki; eğer klinik psikoloji programı arıyorsanız bir kaç loser suser in lafıyla hareket etmeyin iyice araştırın. zira bazen insanlar istedikleri her şeye istedikleri zamanda ulaşamadıklarında hemen karalama politikaları geliştiriyorlar.

  genel olarak klinik psikoloji ile ya da arel klinik ile ilgili sorularınızı yanıtlamam için bir mesaj yeşili kadar yakınım :)
 • son derece kötü yönetilen okulun uzak durulması gereken bölümüdür. kurumsal olarak öğrencilere pusu kurar, punduna getirir, intikam alır. velhasıl parasını çöpe atmak isteyenler için ideal bir müessesedir.