şükela:  tümü | bugün
 • efendim uzun zamandır yazayım yazayım diyorum ama hem üşendiğimden hem de bir türlü toparlayamadığımdan yazamıyordum ama şimdi hazır aklımdayken her şeyi yazayım. biraz uzun olacak ama umarım sıkılmadan okur herkes.

  ben başlıkta yazılan üniversitenin o hep şişirilen ama aslında bir halta yaramayan "psikoloji bölümü"nün öğrencisiyim ve yıllardır okulu bitirmek için uğraşıyorum ama bu sene zor da olsa derslerimi veriyorum ve sene sonunda mezun oluyorum sonunda. mezun oluyorum olmasına da, bölümün rezilliklerini, pisliklerini de yazmadan duyurmadan olmaz dedim.

  neyse, şimdi maddeler halinde bölümde yaşananları öğrenci gözüyle yazayım.

  1) bölüm başkanı oldukça ukala, kendini beğenmiş, hiçbir vasfı olmayan sadece hocalara ve bölüme kendi kafasındaki sistemi zorla uygulatan, öğrencileri koruyup kollamak yerine mağdur eden biri olmaktan başka işe yaramayan bir isim. kendisi erkekleri hiç sevmez varsa yoksa kadın öğrenciler. hatta tanıdığım bildiğim ve kendi ağızlarından duyduğum birkaç kadın öğrenciye iş, staj ve maddi destek sağlayan biri. ama biz gidip bir derdimiz var diyerek kapıdan içeri bile girmeden çık dışarıya diyerek kovar ama kadın öğrenciler için aynı şey geçerli değil.
  hatta bir keresinde bu şahsı bir başka kadın hocayla odasında oldukça samimi dip dibe otururken gördüm ve sanki basılmışlar gibi ikisi de bana yüklenmeye başladı da neyse.

  2) yukarıda anlattığım kişiyle beraber birkaç tane hocanın da içinde bulunduğu bir psikoterapi merkezi var ve baş belası hocalara yapılan şikâyetler maalesef ki her zaman sonuçsuz kalmakta, çünkü okul dışında da ticaret yapıp paranın damına koyuyorlar. demek istediğim; hocalar konusunda öğrencinin sorunu ya da mağduriyeti önemsiz. hocalar ne diyorsa o olur, rektöre bile şikâyet ettim yine de bir işe yaramadı.

  3) zengin olan, hocaların yıllık maaşını 1 gecede ezecek, hiçbir vasfı olmayan ama parası olan öğrencilere yapılan kıyaklar ve görmemezlikten gelip hepsini mezun etmek.
  dönemimde okuyan böyle birkaç tip vardı. öğrencinin parası var ama ne üniversiteye dair, ne bilime dair ne de bölüme dair zerre fikri yok. derslere gelmezler devamsızlığa takan hocalar bizim ders ders imzamızı sayıp karşılaştırırken o öğrenciler hiçbir şekilde mağdur olmadı sadece sınavlara gelip gitmelerine rağmen. hocalar ve o bazı öğrenciler arasındaki gereksiz samimiyet de bunun bir göstergesi bana kalırsa. çünkü sınav yapılırken o öğrencilerin kopya çetesi vardı ve sınav yerleri bile belliydi. hocalar bizi kaldırıp onları o yerlere yerleştiriyorlardı ve tabii ki bu öğrencilerin telefonla vs. göz göre göre kopya çekmelerine müsaade ediliyordu. üstelik hiçbir sınavda 1 kez bile kopyaya teşebbüs dahi etmediğim halde tüm gözler benim ya da benim gibi öğrencilerde olurdu, suçsuz yere kopya muamelesi görüp sınav kağıdını alırlardı, itiraz ederdik ama sonuç yok. not: 0 (sıfır)
  bir de, bu belirttiğim öğrenci grubu hayatı boyunca bilimsel bir metin okumamış, literatür taraması nedir bilmeyen ve 20 sayfalık da olsa 1 kitap bile okumamış, hiçbir konuda bir fikri olmayan tiplerdi. ama hocaların çok dolu "cv"lerine bakınca akademik yayınlar kısmında hep bu öğrencilerin isimleri yazıyor. ismi yazan şahıslara yayımlanan makalenin ismi nedir desen bilmiyorum der ki bu öğrenciler daha 1.sınıfta en temel ders olan psikolojiye giriş ve felsefe derslerinden bile geçememişlerdi. ama şimdi çarşaf çarşaf akademik makale yayını yapıyorlar. şaşırıyor muyum? hayır. çünkü "hoca" denilen şahıslar "para" için kendini bile satacak pozisyona gelmiş durumda. aynı dönemde belirttiğim öğrencilerle okurken onlarla beraber aldığım dersin sınavına girip boş kağıt verip çıktı birçoğu ama sınav sonuçları açıklandı 80'den aşağı alan yok. çok iyi bir kağıt vermeme rağmen aldığım not: 30 itiraz ettim ama sonuç: itiraz reddedildi.

  4) öğrencilerin olduğundan fazla zorlanması. bunu neden yazdım hemen açıklıyorum: bölümde birkaç ders haricinde geçme notu yani "cc" alıp başarılı sayılabilmek için koyulan not sınırı 70. yani ne kadar yazarsan yaz, çalışırsan çalış boşa gidiyor. 65 alıyorsun dersten kaldın 69 alıyorsun yine kaldın. hoooop dersi tekrardan al, tekrardan bölüme ve okula para kazandır, hocanın cebi dolsun. ve çoğu zaman hak edilen notun alınamaması durumu var. çünkü seçilmiş öğrenciler var ve onların geçmesi önemli, diğerleri kalsa da olur. bunu bölüme defalarca belirttik ama yine hiçbir şey olmadı.

  5) hocaların öğrenciyi düşman, rakip ve sadece müşteri olarak görmesi. dilekçe işin olur gidersin ya ben bilmiyorum derler ya da işimiz gücümüz var seninle mi uğraşalım der postalarlar. kaç kez dekana gittim ve dedim ki bölüm başkanı dahil kimse benim dilekçemi yazmıyor mağdur oldum ancak öyle yaptılar. dilekçe de çok önemli bir şey değil para yatıracaktım derslerimin kredileri yazılacaktı ki onu da ben yaptım sadece mali işlere mail atılacaktı 3 haftaya zor yaptılar 2 dk bile sürmeyecek işi.

  ayrıca, hocayı kırıcı ya da ukala bir şekilde olmadan eleştirmek, yanlışını düzeltmek ya da herhangi bir şey söyleyince hocanın o öğrenciye kafayı takması. bu her üniversitede vardır ama bizim bölümde eğer bir hoca taktıysa sana neredeyse diğer tüm derslerden kalıyorsun. organize bir şekilde dersine giren hocalar 100'lük kağıt verince bile 10 veriyor üstelik itiraz dilekçesi verilmesine rağmen kağıdım incelensin diye defalarca üst merciilere çıkılmasına rağmen kabul edilmez ve o dersten kalınır. a hocasıyla takıştıysan b hocası da c hocası da düşman oluyor sana. bu konuda geçen sene bir hocayla tez teslimi sırasında yaşadığımız bir diyalog şuydu: hocaya tezi verdim ve gülerek sen diğer derslerden geçtin mi bu dersten geçeceksin? mezun oluyor musun sanki bu dersten de geçmeyi bekliyorsun? dedikten sonra dumura uğradım ve diğer dersleri de veriyorum hocam sonuçta bu ders ayrı diğerleri ayrı dedim ve yine gülerek tamam bakalım belki geçersin dedi. sonuç: tezi 2 kez düzenledim ve lisans düzeyinde iyi sayılabilecek bir tez hazırladım ama hepsinde hocanın egosu ve bana karşı olan nefretinden dolayı kaldım. başka bir arkadaş yazılan bir tezin başlıklarını kendi tezine göre değiştirerek hocaya verdi içeriğine bakmadı bile 90 verdi geçtim dedi. tezi yazmak için kıçımı yırtmam boşa gitti tabii.

  6) aynı dönemde okuduğum ve mezun (parası yok ama kürt ve örgüt sempatizanı) olan kişinin sınavlarda gelip sınav görevlisi olması. yüksek lisans yapıyormuş söylenene göre ama yine de sınav görevlisi olabilmek için bölümün akademik kadrosu içerisinde yer almak gerekiyor diye biliyorum ya da herhangi bir bölümde hoca olunması gerekiyor sanırım ama hiçbiri yok bu çocukta gelip sınavda başımızda duruyordu bu da oldukça sinir bozucu ve yanlış bir durum vasıfsız kişilerin gelip "ciddi" sayılan bir görevi icra etmesi.
  bu kişinin etnik kökenini ve siyasi görüşünü belirtmemdeki amacı da açıklayayım çünkü özellikle belirttim. bizim bölümde hocaların birçoğu "sol" görüşün altına sığınan ama kürt milliyetçiliğini ön planda tutan, kürt milliyetçiliği yapan öğrencilere karşı daha toleranslı ve daha ayrıcalıklı davranan kişiler. sadece kürt milliyetçiliği de değil, "örgüt propagandası ve örgüt savunması" yapan öğrencilere de daha toleranslı davranan birkaç hoca var. ve bu belirttiğim kişi de hep hocalarla takılan, onlara yancılık yapan, hocalarla eyleme giden görünüşte "solcu" ama özünde kürt milliyetçiliği yapan, ülkücülerden hiçbir farkı olmayan bir eleman. sadece söylemleri farklı. bu eleman da okulda bir hocanın hem asistanı hem de yüksek lisans öğrencisiymiş. ama akademik kadro içerisinde yer almıyor ve "asistan" olmasına rağmen hiçbir şekilde okulda bir işlev göstermiyor. yüksek lisanstakilere ayarlanan stajlarda da bu kişi en iyi sayılabilecek ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde staj yapıyor ama tabii ki okul torpiliyle. okul bunu oraya vermiş çünkü diğer öğrencilere ayarlanan leş yerler de var.

  şu an aklıma gelen ve maddeleştirdiğim, uzun uzun yazdığım şeyler bu kadar. okuyan ve tabii bu yazdığım şeylerin yaptırımı nasıl olur, nerelere gidip bunları söyleyebilirim bilmiyorum açıkçası. okul yönetimine yapılan şikâyetlerin hepsi boşa gidiyor çünkü. bu mağduriyetlerimi yazmasam olmazdı fazla uzun oldu ama birilerinin bu rezillikleri anlatması gerekiyordu, bu kişi de ben oldum. vel
 • iki arkadaşımın klinik yüksek lisansına bir tanıdığımın da doktorasına devam ettiği denetlenemeyen ve bence kapatılması gereken tuhaf bölüm. bu bahsettiğim üç kişiden duyduklarım (bunlar birbirlerini tanımıyorlar) birbirine çok benzer şeylerdi. öğretim üyelerinin kendi aralarında bir çıkar ilişkisi içerisinde birbirlerine kenetlenmiş olması, adaletsizlikler, adam kayırmalar, kibirli ve otorite meraklısı hocalar. bu sorunlar yüzünden pek çok öğrenci başka okullara geçiş yapmış ya da kayıt dondurmak zorunda kalmış. bölümün çeşitli kişiler tarafından yök'e şikayet edildiği fakat her defasında bu şikayetlerin üzerinin kapatıldığı da söylentiler arasında
 • üniversite bazında eğitim vermemesi gereken kurumdur.

  lisans seviyesinde, mühendislik-mimarlık ve güzel sanatlar fakülteleri dışında eğitim, lise seviyesinden daha kötüdür. okul içinde karadenizli grupların mafyacılık oynadığı, zengin bebelerin kendini tatmin yarışına girdiği, kaliteli öğrenci sayısının çok az olduğu yerdir.

  yüksek lisans ve doktora için açıktan askerlik için mi geliyorsunuz deyip boş kontenjanlı bölümlere yönlendirme yaparlar. mesela hukuk öğrencisini işletme yüksek lisansı yaparken görürseniz şaşırın. çünkü göremezseniz, kayıt yaptırıp gitmiştir.

  yüksek lisans eğitimi veren kurumların öğrenci/mezun grafiği çizilmeli ve bu alanda belirli sayılara yetişmemiş olan kurumlara yaptırımlar uygulanmalıdır.

  istanbul'da gidebileceğiniz en kötü tercih muhtemelen bu üniversitedir. eğitim aşkı ile geldiğiniz şehirde içinizdeki tüm sevgiyi törpülerler. eğitim dili ingilizce olan bölümlerinin tamamına yds/yökdil/ielts testleri yapılsın %75'i başarılı olamaz. bu yüzden ingilizce bölümlerde çoğu zaman ders türkçe anlatılır. hatta bir zamanlar ingilizce yapılması gereken sınavın 100 değil 80 üzerinden değerlendirilmesini kabul edip türkçe yazmaya da göz yumuyorlardı.

  hepsini tabii ki yanlış tercih kurbanı olarak bu okulun lisans diplomasını taşıdığım için biliyorum.

  yazmayın arkadaşım bu okulu. yazmayın! size vereceği bir şey yok. gidin bir yerde çalışın açıköğretim bitirin daha fazla fayda sağlarsınız.
 • buradaki çirkin yorumları görünce yazma ihtiyacı hissettim. zira bir çok üniversite kalitesiz eğitimler ile klinik psikolog ünvanı veriyor. içlerinden iyi bir seçenek olduğunu düşündüğüm arel ile ilgili fikrimi yazmak istedim.

  ben de arel üniversitesinin klinik psikoloji yüksek lisansından mezunum. yukarıda bahsedilen süreçlere hiç şahit olmadım. bilakis diğer okullara nazaran bu okulda "süpervizyon" denilen bir süreç var ve gerçekten çok eğitici geçiyordu. bölümün sekreterliği psikologlar için gerçek danışanlar buluyordu ve çok meşhur süpervizörler de süreci takip ediyordu. 3-4 kişilk gruplar halinde süpervizyon aldık.

  ben pek otorite meraklısı hocaya rast gelmedim açıkçası. artık yüksek lisans ve doktora aşamasına gelmiş koca koca insanların üzerinde otorite kurma fikri de saçma geliyor. güzel bir üslup ile iletişim kurulduğunda hocaların gayet sıcak kanlı olduklarını görebiliyorsunuz.

  bir de mecburi staj şeysi vardı. o da önemli bir husus bence. yeni çıkan ruh sağlığı meslek yasasında klinik psikolog olmanın şartlarından bir tanesi de yüksek lisans sürecinde klnik bir ortamda staj yapmak.

  olumsuz yanları ise: konumunun taa sefaköyde olması. ücretinin biraz pahalı olması ve yemekhanedeki yemeklerin hep tavuk türevi olması. haa bir de çok uçak geçiyor üstünüzden.

  neyse demem o ki; eğer klinik psikoloji programı arıyorsanız bir kaç loser suser in lafıyla hareket etmeyin iyice araştırın. zira bazen insanlar istedikleri her şeye istedikleri zamanda ulaşamadıklarında hemen karalama politikaları geliştiriyorlar.

  genel olarak klinik psikoloji ile ya da arel klinik ile ilgili sorularınızı yanıtlamam için bir mesaj yeşili kadar yakınım :)
 • son derece kötü yönetilen okulun uzak durulması gereken bölümüdür. kurumsal olarak öğrencilere pusu kurar, punduna getirir, intikam alır. velhasıl parasını çöpe atmak isteyenler için ideal bir müessesedir.