şükela:  tümü | bugün soru sor
  • italya'nın verona kentindeki arena anfitiyatrosu. milattan sonra 1. yüzyılda roma imparatorluğu zamanında inşa edilmiş, daha sonra ostrogotların istilasına uğramış, 774 yılında kral charlemange'ın, 10. yüzyılda bavyera dükü 1. otto'nun hükümdarlığına geçmiş, 1387'ye kadar en verimli dönemlerinden birini yaşamış ve della scala ailesi tarafından yönetilmiştir. 1405'teki venedik yönetimi ise 1796'da fransızların işgali ile son bulmuştur. 1866'da italyan krallığı'nın ilan edilişine kadar avusturya işgali altında kalmıştır. ilk sahnelenen opera, 1549'da bonzani'nin il gelo operası olmuş, daha sonra bazı dini müzik ve kantatlar icra edilmiştir. 1732'de teatro flarmonica adını alarak, francesca bibiena yönetiminde vivaldi'nin la fida ninfa'sı ile müzik hayatı yeniden başlamıştır. 1749 yılında çıkan bir yangın sonucu yıkılmış, 1754'te yeniden inşa edilmiştir. mozart, italya'yı ilk ziyaretinde burada bir konser vermiştir. 1856-1859 yılları arasında rossini ve donizetti'nin operaları sahnelenmiştir. ünlü tenor giovanni zenatello'nun girişimleri sonucu akustik testler yapıldıktan sonra 10 ağustos 1913'te aida operası ile kapılarını seyircilere açmıştır.
  • romeo ve juliet in en cok sahnelendigi tiyatrolardan biridir.
  • her yaz dunyanin en taninmis opera festivallerinden birine evsahipligi yapar.
  • aida ve carmen de cok sık sahnelenir. italya'nin colosseum'dan sonra en buyuk arenasidir. bir gorsel sanati izlenebilecegi en etkileyici mekanlardan biridir.
  • elektrik olmayan zamanlarda aydınlatma binlerce mumla sağlandığı için tipik italyan tarih sahiplenmeci ruhuyla opera öncesi yakılmak üzere izleyicilere ücretsiz mum dağıtılan yerdir aynı zamanda.opera öncesi karanlık bastırınca arena binlerce titrek ışıkla dolar böylece insan sahneye mi etrafına mı bakacağını şaşırır.
  • ayrıca halkın her kesimine hitap eden opera festivalinin yer aldığı yapıdır.10 € dan 150 € ya kadar bilet fiyatlarıyla smokinli aristokratlarla,şıpıdık terliklerini giyip piknik yapmaya gelen halkı buluşturan mekandır.
  • giriş ücretinin yedi euro olduğu arena. her ayın ilk pazar günü ise giriş ücreti şehrin diğer müzelerinde bedava, arena için 1 euro olmaktadır. fırsatçı turistlerin bilgisine arz ederim.
  • roma'daki büyük kardeşin, colosseumun kız kardeşi. şööle bişe: http://www.fotokritik.com/2361349
  • burada gösteri olduğu zaman verona sokakları runway'e döner. bu kadar elit ve şık insanları dünyanın hiçbir yerinde görebileceğinizi sanmıyorum, boşuna italya'nın en kaliteli şehri değil.