şükela:  tümü | bugün
  • 17 ocak 2020 tarihinde vizyona giren hollanda yapımı drama,korku ve doğaüstü netflix dizisi.
    başladım, bitince yorumlayacağım.

https://www.netflix.com/tr/title/80995039
  • kısır bir konu etrafında dönüyor fakat kendini bir şekilde seyrettiyor.
  • bu ney aq diye açıp 4 bölüm izledim. bölümleri ortalama 25-30 dk arasında. güzel mi değil mi karar veremedim. amaçsız bir şekilde izlettiriyor kendini.
  • ön yargılı başladım ama bitirdin fena değil
  • arkadaşla 3 bölüm katlanabildik sadece saçma geldi .
  • neden izlediğimi bile bilmiyorum. kendini izletmeyi başarıyor ama hiçbir şey anlamadım diyebilirim. çok karışık ilerliyor. en sinir bozucu şey ise sezon finalinde sizi göt gibi bırakması.
  • dizinin ilk sezonunu bitirdim, ikinci sezonunu bekliyorum. diziden anladıklarım şunlar: siyat zift insanın içindeki vicdan azâbını, suçluluk duygusunu temsil ediyor; her fırsatta onun dışarı atılması, ondan bir an önce arınılması isteniyor. çünkü toplumların, milletlerin her konuda liderlere ihtiyaçları vardır. lider olabilmenin de en önemli unsuru başkalarının yapamadığını yapabilmek, aldığı sorumluluğu her ne olursa olsun yerine getirmektir. işte bu noktada, milletin ya da toplumun bekâsı için bazı kararları insanî olmasa da gözünü kırpmadan, tereddüt etmeden alabilmelisin; bir nevî bizdeki kardeş katli gibi ya da meksika kartellerinin yaptıkları gibi. diziye göre, içinde bulunduğun millet ya da toplum ancak bu şekilde zarar görmeden var olabilir ve ilerleyebilir; dolayısıyla, tereddüt etmeyi tetikleyen, yapılacak şeylerden insan zihnini alıkoyan vicdan azâbı, suçluluk duygusu gibi şeylerden arınılmalıdır. milletler ve toplumlar ancak bu şekilde bâki kalabilir. dizide, ares hollanda'da olduğundan, hollandalılar'ın geçmişteki hammadde sömürülerine atıfta bulunulmuş, zencilere nasıl eziyet ettiklerine işaret edilmiş; ama tabii, bunlar ares'in de yardımıyla devletin bekâsı için yapıldığından insanî olmasa da anlayışla karşılanmalıdır. aksi takdirde şu anki küçük ama güçlü hollanda hiçbir zaman var olamazdı. son bölümde ise içindeki zifti çıkarmayı reddedip onu yutan, bununla da kalmayıp o zift çukuruna kendini bırakan bir lider adayı (rosa) ile karşı karşıyayız. bunu yaparak vicdanından kurtulmak yerine tam tersi, vicdan havuzuna atlamış oluyor ve o siyah zift bu sefer, kötülük yapmış insanlara yaptıklarını hatırlatıyor, onlara derin bir azap yaşatıyor. bazıları bu azaba dayanamayıp kendini öldürüyor. ancak geçmişi temiz, vukuati olmayan insanlar bundan etkilenmiyor. bunlardan biri de babası gibi görünüyor.

kurgu olarak da ünlü (bkz: eyes wide shut) ve (bkz: carrie) filmlerinden oldukça esinlenilmiş.
  • çok spoiler içeren bir entry e gerek yok.cok az spoiler içerir.

tarihten beri gelen liderlik yükünün agirli üzerine kurgulanmış , fantastik öyküyle betimlenmis.

lider olma yükünün dışarı atılması mi , içte kalmasi mi makbul ikilemine değinen , tarihsel liderliğe karşıt gorus ile 2.sezonu bekleten mini dizi.
  • kendine özgü felsefesi olan ama seyir zevki olmayan mini netflix dizisi

5. bölümdeyim izlerken o kadar sıkıldım ki içimden siyah bir şey çıkacak, bırakıyorum.