şükela:  tümü | bugün
 • istanbulda cesitli alisveris merkezlerinde subeleri bulunan ayakkabi dukkani.
 • toscana bölgesinde, floransanın 80 km güneydoğusunda bulunan küçük bir şehir. la vita e bellanın ev sahibi
 • tren istasyonundan çıkıp şehri keşfetmesi 1 saat süren tipik italyan kenti. la vita é bella nın burada çekilmesi ile ünlü toscana şehridir ayrıca. ki zaten her köşe başında bunun izlerini görürsünüz. bence en önemli özelliği kendilerini çok iyi satmaları. yoksa şehirde görülmesi gereken çok da fazla yer yok ama buna rağmen şehirden ayrılırken "burada yaşanır" dedirtmeyi başarabiliyorlar. bizim şanssızlığımız pazar günü gitmiş olmamız. zira hiç bir dükkan açık değildi.
 • (bkz: u.s. arezzo)
 • beş adet taksisi bulunan şehir. bologna'dan trenle geldikten sonra, tren istasyonunda otele gitmek için beklediğim taksi sırasında bi saatim geçti. çünkü aynı taksiler bırakıp bırakıp geri geliyor.

  bana sıra geldiğinde ac hotel'e gidecek olan var mı diye sordum. sıra çok uzamıştı zira. orta yaşlı sonradan öğrendiğim kanadalı sevimli bir çift taksiye bindi. takside nerdensin muhabbeti sonrası türk olduğumu söyleyince merhaba, teşekkürler, nasilsin, kebap (!?) diyerek bildiği tüm türkçe kelimeleri saydı adam. nerden öğrendin diye sorunca benim annanem adanalı demesin mi. allahın italya kasabasında adana kökenli kanadalı hemşerimi buldum. incirlik üssünün sosyal sonuçları sonrası buralarda tanıştığım hemşerim bana taksi parası da ödetmedi sen de adanalısın diyerek. dünya böyle küçük işte.
 • en şirin kasabalarından biri lucignano olan kenttir.
 • müzikte, "aretinian heceleri" de denir.
  11. yy.'da rahip guido di arezzo'nun (aretino) (991-1033) vaftizci ermiş jean'ı anıldığı bir ilahiden çıkardığı ut, re, mi, fa, sol, la hecelerine verilen ad. sonradan bu heceler bazı manastırlarda solfej kolaylığı olarak kullanılmıştır. si hecesi de fransa'da 17. yy. başında saint jean isminin baş harfleri birleştirilerek oluşturulmuş ve ut hecesi de önce tu ve sonunda do'ya ulaşmıştır (ut queant laxis / resonare fibris / mira gestorum / famuli tuorum / solve polluti / labii reatum / sanete joanne).

hesabın var mı? giriş yap