şükela:  tümü | bugün
 • argia, 19.yüzyıla ait bir ticaret gemisinin frank fulchiero adlı bir kişi tarafından yapılmış bir taklitidir, ayrıca argia efsanevi bir roma tanrısıymış.
  http://www.voyagermystic.com/
  adresinde konuyla ilgili detaylı olarak tüm bilgiler verilmiştir, yeterki inglizce sular seller gibi olsun
 • italo calvino’nun “görünmez kentler” (le citta invisibili) adlı anlatısında geçen ( ışıl saatçıoğlu’nun nefis çevirisiyle) şehirlerden biri.

  kentler ve ölüler bahsinde anılır.

  “argia’yı diğer kentlerden farklı kılan, hava yerine toprakla kaplı olması. yollar tümüyle toprakla örtülü, odalar tavanlarına kadar kille dolu, her merdivenin üzerinde başaşağı bir merdiven daha var, çatıların tepesine çökmüş ağır kaya-toprak katmanları bulutlu bir gökyüzünü andırıyor. sakinler solucanların açtığı dehlizleri, köklerin uzandığı yarıkları genişleterek kentte dolaşa biliyorlar mı bilmiyoruz: rutubet çürütüyor gövdeleri, çok güçsüz bırakıyor; onlar da hareketsiz uzanmayı yeğliyorlar, her yer karanlık zaten.

  argia’ya ait hiçbir şey görünmüyor yukarıdan; “orada, aşağıda” diyenler var, inanmaktan başka çare yok; her yer ıssız. geceleri kulağını yere dayadığında arada bir, bir kapının çarptığını duyuyorsun.”

  (yky, ekim 2020, s. 167)