aynı isimde "argo (film)" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
  • "argo, kanundan kaçanların dili. uydurma dil, tarihten kaçanların... argo, korkunun ördüğü duvar; uydurma dil şuursuzluğun. biri günâhları gizleyen peçe, öteki irfanı boğan kement. argo, yaralı bir vicdanın sesi; uydurma dil, hafızasını kaybeden bir neslin. argo, her ülkenin; uydurma dil, ülkesizlerin."

cemil meriç
  • argo,argos yunanca köklü bir sözcük,hızlı anlamına gelir
    hikayesi argo adlı gemiye ve bunu yapan argos usta ya dayanır
  • aynı meslek grubundan veya topluluktan olan kişilerin kendi aralarında kullandıkları dile denir. ortada ortak olarak kullanılan dilden farklı bir terminoloji vardır.
    örn: sözlükte çoğu zaman bilgisayarcıların kullandığı argoyla entry'ler yapılmaktadır. bunun dışında zaten herkesin anladığı; fakat günlük hayatta olayan bir sözlük argosu vardır.
  • argo en eğlenceli kestirme yoldur. herkes bilmez, herkes geçemez o yoldan. patikadır, dikenlidir, manzarası eşsizdir.
    dilin içinde dile egemen olmuş başka bir özerk bölgedir.
  • olası cem yılmaz filmi.

(bkz: gora)
    (bkz: arog)
  • kişinin zeka kıvrımlarını gösteren yegane ayrıntı olarak düşünüyorum. dilde şık bir aksesuar gibi de durabilir çok tuhaf da kaçabilir.
  • iason önderliğinde altın postu aramaya cıkan argonotları maceradan maceraya taşıyan emektar geminin adıdır. efsaneye göre iasonun babası aison, iolkos şehrinin hükümdarıdır ve şehri oğlu iasona bırakıp mutlu ölme planları yapmaktadır, fakat aisonun kardeşi pelias çeşitli bizans oyunlarıyla tahta oturup iasonu uzak diyarlara sürdürür. iason büyüyüp serpilir, bilgeleşir, zamanın en iyi hocalarından olan cheiron'dan özel dersler alır. zamanının geldiğini hissedince amcasınınn kapısına dayanıp hakettiği tahtı ve hükümdarlık asasını ister, amcası da "bunu zor bi göreve gönderiyim, nasolsa orda biyerde ölür kalır, ben de hükümdarlığımı sürdürürüm" mantığıyla hareket edip yeğenine şöyle bi teklifte bulunur; "iasoncum, yiğidim, aslanım benim... ben zaten yaşlandım, tahtı devretcek birini arıyorum ve sen en iyi hükümdar adayısın, sana tahtı devretcem de benim bi ayağım cukurda, hayatım boyunca en çok istediğim ama hiç sahip olamadığım bişeyi bana getirirsen hemen inerim tahttan, bana altın postu getiriver bizahmet hem bu yolculuk sırasında diğer krallıklarla bağ kurup gerçek bi hükümdar olmak için gereken tecrübeyi ve çevreyi de edinmiş olursun" der... iason gençliğin verdiği gazla öneriyi kabul eder ve bir yiğit takımı toplayıp yolculuğa başlar.... kadro ise şöyledir; dümende tiphys, ön tarafta herakles, arka kısımda peleus(aşil'in babası) ve telemon(ajax'ın babası), gözcü direğinde lynkeus, orta kısımda kastar, polluks, orpheus, theseus, oileus beşlisi ve teknik adam olarak iason...
  • bana 2010 yılında en iyi film dalında oscar alan the hurt locker'ı hatırlatan film.

o filmde de bariz bir şekilde amerika propagandası vardı. amerika bayrağı dalgalanmaktaydı asilce. argo için de aynı şey geçerli. bu sefer biraz insaflı davranmışlar sanki ve kanada'yı da ön plana çıkarmışlar kendileriyle birlikte. film başarılı değil miydi? başarılıydı tabi ki ama oscar alacak kadar değil benim düşünceme göre.

esaretin bedeli ve forrest gump'ın yarıştığı bir senede, ödül forrest gump'a gitmişti. yine aynı konu. amerika propagandası.

oscar kazanmanın çok zor bir iş olmadığı, filmde biraz amerika propagandası yapmanın ve bir kaç sahnede amerika bayrağı dalgalandırmanın yeterli olduğu kanısı uyanıyor insanlarda haklı olarak.

düzeltme: yazım.