şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gozun arka bolumunde meydana gelen hasarlarin tedavisinde kullanilan bir tedavi yontemidir. ornegin delik diye tabir edilen retinada meydana gelen dejenerasyonlarin tedavisinde bas vurulan bir metodtur. retinadaki deliklerin cevresi lazer atislariyla yakilarak kapatilir. dolayisiyla araba caminda meydana gelen catlaklarin ilerlemesinin engellenmesi icin kullanilan mantik burada da aynen gecerli olmaktadir. ameliyat sonrasi is yerinden izin alinmasi gerekmemektedir. ameliyat sonrasi ilk 6 saat cok sorunlu gecse de ertesi sabaha bir problem kalmamaktadir.
 • bugün saat 14.00'da geçirdiğim ufak operasyon. yaklaşık 45' süren uygulamada iki gözümdeki retina yırtıkları emniyet altına alındı, şaşırtıcı olan şey şu an da (saat 19.00) son derece rrahat bir şekilde işlerimi görüyor olmam.ilim çok ilerlemiş yahu.
 • yeşilin en güzel tonlarını gördüren ameliyat.
  http://whoosie.tumblr.com/…-kontrolu-ve-argon-lazer
 • class 4 bir lazerdir. filtresiz olarak dik değil yandan bakılması bile retinaya zarar verir.
  ayrıca ironik şekilde retina incelmelerinin onarımında kullanılır.

  çok yanlış bir şekilde retina dekolmanı tedavisinde kullanıldığı sanılır. ancak bu işlem kesinlikle retina yırtılmadan önce yapılır. incelmiş yerler "yamanır" ben bir retina dekolmanı hastası olarak bunu kaçmaya başlamış çorabı oje ile durdurmaya benzetiyorum. ama farklı olarak retina "kaçmaya başlamamıştır". yani yırtık oluştuktan sonra argon lazerini bir faydası yoktur ve yapılmaz. doğrudan ameliyat yapılır. yatarsınız ve en azından 1-1,5 saat sürece ameliyatı olursunuz.

  altını çizeyim retina dekolmanının tek başına bir tedavisi değildir. (ancak ameliyatında da kullanılıyor sanırım. yani dekole olmuş retina da ameliaytta bununla sabitleniyor diye biliyorum.)
 • geçen günlerde sağ gözümdeki salyangoz izi dejenerasyon ve delik için uygulattığım lazer türü. doktorunuz size gelmenizden birkaç saat önce sağlam bir ağrı kesici alın diyecektir zaten. hastaneye gittiğinizde gözlerinizi büyütmek için damlanızı damlatırlar ve yeterince büyümesi için bekletilirsiniz. uygun zaman geldiğinde sizi lazer cihazının karşısına oturturlar ve başka bir damla ile lokal anesteziniz yapılır, gözünüze bir mercek sabitlenir ve işlem başlar. işlem sırasında önemli olan husus çok kıpırdamamanız ve gözünüzü çok kaydırmamaya çalışmanız. böyle oldukça lazer istenilen yeri vurmuyor ve uygulamanın süresi uzuyor. verdiği acıya gelecek olursak dayanılmaz denilecek bir yanı olduğunu sanmıyorum ama eften püften bir acı da değil. gözünüzün arkasında sanki yumruk yemişsiniz de sızlıyormuş gibi bir ağrı oluşuyor. operasyon bittikten sonra bir süre bulanık göreceksiniz ve afallamış hissedeceksiniz. damlalardan dolayı güneşe çıkması da pek bir zorlayıcı oluyor. doktorunuz size gözünüze darbe almamanızı ve şiddetli ıkınmanızı sağlayacak faaliyetlerden kaçınmanızı isteyecek (ağırlık kaldırmak gibi). birkaç hafta sonra için kontrol randevunuzu aldıktan sonra da kurtulacaksınız.

  ek not: uygulama gözünüzdeki dejenerasyon ve deliklerin sayısına/büyüklüğüne göre uzayabiliyor. basit şeyler için 5-15 dakikadan uzun sürmüyor.
 • yaklaşık 4.5 - 5 ay önce 1 hafta arayla iki defa geçirdiğim operasyon.

  sol gözüm yüzde 5 görüyor. (bkz: göz tembelliği) sağlam olan sağ gözümde görme kaybı hissettim. baktığım noktanın sol tarafını görmemeye başladım (bir noktaya direkt olarak baktığınızda sağ ve sol tarafınızda gerçekleşen hareketleri görebilirsiniz) yani baktığım nokta dışında hiçbir şey görmüyordum ve özel bir hastanede doktora gittim. göz bebeğimi büyütüp muayene ettikten sonra bir kağıda göz resmi çizerek retinamın yırtıldığını söyleyip yırtılan bölgeyi gösterdi. eğer acilen argon lazer operasyonuna girmezsem kalıcı görme kaybı oluşacağından bahsetti.

  o dönem başka bir şehirde ailemden ayrı, tek başıma yaşıyordum ve zaten sağlam olan tek gözümü de kaybetme ihtimalinin oluşturduğu korku her yanımı sarmıştı. annem antalya'da özel bir göz hastanesinden, retina üzerine binlerce operasyon yapmış bir doktordan benim yerime randevu almış ve apar topar beni antalya'ya getirmişti. girdiğim ilk muayeneden sonra sağ göz retinamda birden fazla bölgede yırtık olduğunu ve hemen operasyona girmem gerektiğini söyledi doktorum. muayene olduktan 1-2 saat içinde ilk operasyona girdim.

  doktor gelmeden 1 dakika önce gözüme uyuşturacağını söyledikleri bir damla damlattılar. göz kapaklarımı hissetmiyordum. doktor gelir gelmez cihazın karşısına geçti ve gözüme bir mercek taktı. sanırım bugüne kadar yaşadığım en zor 5-6 dakika diyebilirim. mercek 2 kez gözümü kırpma refleksim yüzümden çıktı ve doktor kırpmamaya çalışmamı söyledi. iki gözümde yaşlar içerisinde kaldığı anda yeşil bir ışık gördüm. ama gördüğüm en güzel yeşildi ve hiç acı vermiyordu. 1 dakika geçmeden doktor (sanırım ayağıyla) bir şeye basmaya başladı, o bastıkça yeşil ışık daha çok parlayıp sönüyordu ve göz bebeğime iğne batırılıyormuş gibi bir acı hissetmeye başladım. hareket etmek yasak ve dayanmak zorundayım. 5-6 dakika sonra operasyon bitti ve gözümü bantlamadan hastaneden çıktım. operasyondan sonra gözünüzü açmanız 5 dakika alıyor ve ışığa karşı aşırı duyarlı oluyorsunuz. 15-20 dakika sonra normal yaşantınıza dönüyorsunuz.

  ama benim için en zor kısım ikinci operasyondu. sevgili retinam sağolsun tek bir noktadan değil de, 4-5 farklı yerden yırtıldığı için tek operasyon kurtarmadı. 6-7 gün sonra ikinci operasyona girdim. bu sefer daha uzun sürdü. sanırım 10 dakika filandı. ilk operasyonda yaşadığım acının 3 katını yaşadım diyebilirim. yırtıklar gözün arka tarafında olduğu için acıtıyormuş sanırım. doktor lazere bastıkça o sıcaklığın gözümü yaktığını ve bir yanık kokusunun geldiğini hissedebiliyordum. iki elim masanın kenarlarında acıdan kaskatı dururken birkaç kere inlediğimi hatırlıyorum. doktor geçmiş olsun dediğinde hayatımda hiç rahatlamadığım kadar rahatladım. doktorum retinayı boydan boya yapıştırdığını ve bundan sonra sorun olmayacağını söyledi. eğer istersem hafif dozda ağrı kesiciler alacağımı söyleyip odasına çıktı.

  ama operasyonlar esnasında yaşadığım acıyı tarif etmem gerekirse eğer; gözünüzü dakikalarca açık tutmak zorunda olduğunuzu düşünün. gözünüzün içine kocaman bir mercek koydukları için kapatamıyorsunuz ve yaşarıyor. ve karşınızdaki kişi, bu en savunmasız halinizde göz bebeğinize defalarca iğne sokup çıkarıyor sanki. tarifini anca böyle yapabilirim.

  2 operasyonda, toplamda en fazla yaşadığım 20 dakikalık acıdan sonra hiç görmediğim kadar iyi görmemi sağlayan doktoruma teşekkür ediyorum. zaten bir gözüm neredeyse görmüyor ve sağlam olan gözümden de olacağım korkusuyla girdiğim hastaneden beni tedavi eden doktora sarılma isteğiyle çıktım. hayat iyisiyle kötüsüyle görmeye değer.

  operasyonu geçirdiğim hastane ve doktor hakkında bilgi almak isteyenler yeşillendirebilir. türkiye'nin en iyi retina uzmanı kendisi.