şükela:  tümü | bugün
 • bünyesinde faaliyet gösteren firmaların tamamına yakını bilişim şirketlerinden oluştuğu halde, neden bu firmalarda çalışan bi allah'ın kulunun bu saate kadar böyle bir başlık açmadığını merak ettiğim itü ayazağa kampüsü içerisinde yer alan teknoloji geliştirme bölgesi. yeni yapılmıştır. yaklaşık 3 ay önce firmalar taşınmaya başlandı. büyük kaos, eksiklikler ve asansör kalışları yaşandı. yemek imkanları da hızla artıyor. girişinde sturbucks sizi karşılıyor. toplam 16 katlı olması lazım. 11 yukarı doğru, 5 aşağı doğru. zeminin altında bulunan katlarından da kot farkı sayesinde fsm köprüsü ve boğaz görülebilmektedir. zeminden aşağıda olan ofislere otoparklardan giriş yapılır. ve bu katlardaki ofislere, kartlı giriş sistemi ile geçilir ancak içinden geçerek döndüğünüz turnike sıfır beden hanım ablalarımızın hareket edeceği şekildedir. bendeniz, cüssemle, hele de laptop çantamla isem, büyük zorluklar yaşıyorum. kapıları ittirerek bozmak ve zarar görmeleri neticesinde kullanım dışı bırakılarak, kapıda sıkışmadan ofisime girmek istesem de sağlam yapılmışlar. zorlama ve ani itip kakmalarıma güzel dayandılar şimdiye kadar. eğer üst katlarda çalışıyorsanız saçma sapan asansör yazılımı sayesinde sinir olup, yangın merdivenlerine yönelirsiniz. 6 adet asansör var. siz zeminden 4 e çıkacaksınız diyelim. basarsınız yukarı oka, 1. katta asansör olmasına rağmen bekler durursunuz. 1. kattaki asansör de hareket etmez. o anda aşağı inen bir asansör gelir, kapılarını açıp iniş-binişin ardından aşağı devam eder. bu arada 1. katta, 2. katta asansörler atıl beklemektedir. az önce aşağı inen asansör, yukarı yönlü zemin katta durur. kapı bir açılır, içerisinde 8-10 kişi "nereye binecen hacı. beklemeye devam" ifadesiyle size bakar. 1. ve 2. katta duran atıl asansörlerinse keyfi yerindedir. "allah belanızı versin" deyip 4. kata yangın merdivenlerinden ulaşırsınız. bence asansör yazılımı yapan firmalar, bir asansör yazılımı nasıl yapılmamalıdır diye gelip buradan ders çıkartabilir. sonuçta teknokent. teknolojinin gelişmesine böyle bir katkısı da olur.

  edit: asansörler schindler marka.
 • itü sınırları içerisinde yer alan ve sığırı ile meşhur ofis binası.
 • alt katindaki starbucksla, ne kadar boktan bir kucuk burjuva oldugumu bana gostermistir.
 • itünova tto'nun da bulunduğu arı teknokent binası.
  starbucks'ın köşesini döndüğünüzde de yeni açılmış olan makas'ın şubesini görebilirsiniz.
  bina tasarımı ve mimarisi itü'lü bir mimarın ellerinden çıkmıştır; hüseyin kahvecioğlu.
 • her katında ayrı bir sığır sürüsü yaşar. asansörle yapacağınız kısa bir gezinti ile bunların cinslerini, huylarını, sularını öğrenebilirsiniz.
 • türkiye' deki toplam kertenkele çeşidinin tamamını barındıran bölge. ne bu lan her yerden hışır hışır.
 • o alt katındaki starbucks'ı ilk girişimde fark edememiştim. aslında o kadar küçük ki hala oradan geçerken starbucksı göremiyorum. :)
 • yemek katındaki tv'lerde sabah aksam kral pop çalar. kaliteyi siz düşünün artık.

  edit: cnntürk oynatmaya başlamışlar. tv'yi kapatmak seçeneklerden birisi değil sanırsam.
 • 3 senemin geçtiği burayla ilgili yazacak çok şey var.

  öncelikle kantin.

  kantin i.t.ü rektörünün tüm kantin katı dükkanlarını ihale ile tek bir kişinin işletmesine vermesinin arkasında bir art niyet olduğunu düşünüyorum.

  tüm kantin dükkanlarına sahip işletmeci rakipsiz kalara fahiş fiyatlarla teknokent çalışanlarını resmen soyuyorlar. tabi fahiş fiyatların etkisi sadece işletmecinin etkisi yok. i.t.ü rektörlüğünün bu kantin ihalelerinin rakamlarından payı oldukça yüksektir.

  kantinin kalitesinden bahsetmek gerekirse özetle. üzerine iki tane maydanoz koyulmuş lahmacunlar. buz gibi çorbalar. çamur gibi lafta ücretsiz çaylar sizi bekler.

  yağmur kar yağmadığı sürece haklı olarak insanlar kendini en yakın istinye park ve reşitpaşa gibi yerlere atıyor. ve büyük bir ihtimal bu durumdan rahatsız kantin işletmecilerinin baskısıyla yağmur ve karlı günlerde dışarıya çıkamayan teknokent personelinin dışarıdan vereceği siparişlerin bile önüne geçmeye çalışılıyor.

  otopark :

  belki de istanbulun en pahalı otopark'ı olan i.t.ü içine araçla girmek ve çıkmak cep yakıyor. her zaman para veremem abone olayım dersiniz, rektörlüğe koşup abone olursunuz, yalandan yere koydukları plaka okuma sistemi tam 4 yıldır bir türlü çalışmaz ve her giriş çıkışınız da görevli sizden dekont ister.

  yetmez bir dünya para vermenize rağmen aracınızı park edecek hiç bir yer bulamazsınız ya aracınızı çamur deryalarına park etmek zorunda kalırsınız yada uygun olabileceğini düşündüğünüz bir yere bırakırsınız akşam aracınıza gittiğinizde lastiğinizin sarı bir kilit ile kitlendiğini görürsünüz bir dünya karmaşa sizi bekler.

  asansör :

  ah asansör vah asansör giriş çıkış saatlerinde her iş yerinde olduğu gibi burada da asansörlere binmek ve inmek eziyettir. ama burada işkencedir. çünkü asansörler sürekli "x" katına gider (yani çalışmaz) ve asansör bazen hiç gelmez. (kara tren misali)
  ayrıca personelin %80 yazılımcı olduğu için içinde sürekli asansör algoritmaları konuşulur çıkacağınız 4 - 5 kat mesafe size 15 hatta bazen 20 dk ya patlayabilir. yok bu böyle olmacak şu servis asansörlerini kullanayım dersiniz abinin biri bu asansörü kullanamazsınız der ama kendisi ne hikmetse kullanabiliyordur.

  hep kötü yönlerini yazmamak lazım sonra kim lan bu lavuk diye peşime düşmesinler.

  toplantı odaları :

  toplantı salonları ve odaları gayet iyi yönetiliyor. sıra sistemi iyi oturtulmuş ve cihazları genel olarak çalışıyor.

  güvenlik :

  en başarılı işlerinden biri güvenlik. güler yüzlü düzgün insanlar çalışıyor. yardım etmeyi seven güzel arkadaşlar.

  temizlik :

  bu da en başarılı işlerinden biri bina gayet temiz tutuluyor.

  personel :

  işte burası biraz zırt edecek. kişisel görüşlerime yer vereceğim kusura bakmayın. tam rakamı bilmiyorum ama en aşağı 20 tane firma var binada iyi insanları tenzih ederim ama 10 kişilik asansöre titanik filikası gibi 5 kişi binerek asansörü kapatma tuşunu aşından insanlar neyin peşindesiniz?

  sabahın 8'inde daracık asansörde car car sesli muhabbet etmek elindeki kahve çay yada her ne zıkkımsa onun kokusuyla asansörü boğmak buranın personelinde görünen sık davranışlardan biridir.

  herşeyi geçtim adamlar sağa sola her yere sigara izmaritini aşağıya atmayın yazmış o zıkkımın izmaritini niye sağa sola tutuşturuyorsun dingil? hiç mi acıman yok oradaki temizlik personeline? hayır nasıl bir hayvansın sen askerde hiç mi mıntıka yaptırmadılar sana?

  bina girişinde starbaks tayfası bulunur ve buradan çıkmazlar. (hep aynı kişileri görüyorum la)

  sağlık sorunu olmadığı halde bir kat için asansör kullananlar yapmayın. herkes sövüyor size içinden.
  asansöre biner binmez asansörü kapatma tuşuna abananlar yapmayın bir bakın gelen var mı diye.
  tam dışarı çıkarken kar okuma turnikesinin önüne kadar gelip çantasında kart arayan bayanlar yapmayın. önceden hazırlayın kartınızı, yada kenara geçin de arayın kartınızı niye engelliyorsun turnikeyi yarış mı yapıyoruz?

  firma yöneticileri :

  şu bina girişinde yemekli çaylı kahveli etkinlikler yapıyorsunuz ya harbiden çok komiksiniz.