şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bünyesinde faaliyet gösteren firmaların tamamına yakını bilişim şirketlerinden oluştuğu halde, neden bu firmalarda çalışan bi allah'ın kulunun bu saate kadar böyle bir başlık açmadığını merak ettiğim itü ayazağa kampüsü içerisinde yer alan teknoloji geliştirme bölgesi. yeni yapılmıştır. yaklaşık 3 ay önce firmalar taşınmaya başlandı. büyük kaos, eksiklikler ve asansör kalışları yaşandı. yemek imkanları da hızla artıyor. girişinde sturbucks sizi karşılıyor. toplam 16 katlı olması lazım. 11 yukarı doğru, 5 aşağı doğru. zeminin altında bulunan katlarından da kot farkı sayesinde fsm köprüsü ve boğaz görülebilmektedir. zeminden aşağıda olan ofislere otoparklardan giriş yapılır. ve bu katlardaki ofislere, kartlı giriş sistemi ile geçilir ancak içinden geçerek döndüğünüz turnike sıfır beden hanım ablalarımızın hareket edeceği şekildedir. bendeniz, cüssemle, hele de laptop çantamla isem, büyük zorluklar yaşıyorum. kapıları ittirerek bozmak ve zarar görmeleri neticesinde kullanım dışı bırakılarak, kapıda sıkışmadan ofisime girmek istesem de sağlam yapılmışlar. zorlama ve ani itip kakmalarıma güzel dayandılar şimdiye kadar. eğer üst katlarda çalışıyorsanız saçma sapan asansör yazılımı sayesinde sinir olup, yangın merdivenlerine yönelirsiniz. 6 adet asansör var. siz zeminden 4 e çıkacaksınız diyelim. basarsınız yukarı oka, 1. katta asansör olmasına rağmen bekler durursunuz. 1. kattaki asansör de hareket etmez. o anda aşağı inen bir asansör gelir, kapılarını açıp iniş-binişin ardından aşağı devam eder. bu arada 1. katta, 2. katta asansörler atıl beklemektedir. az önce aşağı inen asansör, yukarı yönlü zemin katta durur. kapı bir açılır, içerisinde 8-10 kişi "nereye binecen hacı. beklemeye devam" ifadesiyle size bakar. 1. ve 2. katta duran atıl asansörlerinse keyfi yerindedir. "allah belanızı versin" deyip 4. kata yangın merdivenlerinden ulaşırsınız. bence asansör yazılımı yapan firmalar, bir asansör yazılımı nasıl yapılmamalıdır diye gelip buradan ders çıkartabilir. sonuçta teknokent. teknolojinin gelişmesine böyle bir katkısı da olur.

  edit: asansörler schindler marka.
 • itü sınırları içerisinde yer alan ve sığırı ile meşhur ofis binası.
 • alt katindaki starbucksla, ne kadar boktan bir kucuk burjuva oldugumu bana gostermistir.
 • itünova tto'nun da bulunduğu arı teknokent binası.
  starbucks'ın köşesini döndüğünüzde de yeni açılmış olan makas'ın şubesini görebilirsiniz.
  bina tasarımı ve mimarisi itü'lü bir mimarın ellerinden çıkmıştır; hüseyin kahvecioğlu.
 • her katında ayrı bir sığır sürüsü yaşar. asansörle yapacağınız kısa bir gezinti ile bunların cinslerini, huylarını, sularını öğrenebilirsiniz.
 • türkiye' deki toplam kertenkele çeşidinin tamamını barındıran bölge. ne bu lan her yerden hışır hışır.
 • o alt katındaki starbucks'ı ilk girişimde fark edememiştim. aslında o kadar küçük ki hala oradan geçerken starbucksı göremiyorum. :)
 • yemek katındaki tv'lerde sabah aksam kral pop çalar. kaliteyi siz düşünün artık.

  edit: cnntürk oynatmaya başlamışlar. tv'yi kapatmak seçeneklerden birisi değil sanırsam.
 • giriş/çıkışın yoğun olduğu saatlerde giriş katındaki asansör sırasını görüp, -1'e inip orada asansör bekleyen insanlarla dolu bir binadır. sorsan çoğunluğu akp dönemindeki hak, hukuk, tanıdık kayırma veya total ahlak anlayışından dem vurur, fakat bu noktada 0'da bekleyen insanların hakkını yerken içleri rahattır. klasik bir türkiye manzarasıdır bu açıdan bakınca. ülkenin havasından mı, suyundan mı bilmiyorum ama genel bir ahlak problemi her çeşit insanda var.

  ben mi? üç kat merdiven çıkıyorum, yoruluyorum sonrasında o katta inenlerin yerine biniyorum. eskiden çıkardık tamamını da, yaşlılık işte.