şükela:  tümü | bugün
  • birkaç haftadır gözlemlediğim durum. ankarada yaşıyorum. bu yaz ayında yerlerde hep ölü arı görüyorum. eskiden üstü arı dolu olan çiçeklerin üzerinde 1-2 arı anca oluyor. eşek arıları da aynı şekilde. daha önceden dışarda etli bir yemek yiyemezken şimdi hiç göremiyorum bile.

bana çok ciddi geliyor bu yaz gözlemlediğim durum. bu konuda bilgisi olan var mıdır merak ediyorum. eğer bir tek ben gözlemlediysem başlık çürüyüp gidebilir.
  • çünkü orospu çocukları deli gibi ilaç atıyor her yere
  • bilinçsiz ve şımarıkça kullanılan kimyasallar yüzünden görülen azalmadır. özellikle şehirlerde belediyeler; köylerde ise çiftçiler haşere ile mücadele amacıyla bu tür ilaçları bolca kullanıyorlar. o bölgedeki bütün börtü böcek yok edildiği için arılar da bundan nasibini alıyor tabii.

bunun sonucu olarak kuşlar da aç kalıp meyve ağaçlarından beslenmeye mecbur oluyor. üzüm, kiraz gibi meyveler hep kuşların hışmına uğruyor. ne yapsın hayvancağızlar, yaşamak için bu yola gidiyorlar.

insanoğlunun doğaya verdiği zararlarla ilgili önlem almak isteyen insanlar hala ciddiye alınmıyor. meteoroloji genel müdürlüğünün birkaç gün önce yaptığı açıklamada iklim değişikliği ile ilgili çarpıcı tespitler ve tahminler mevcuttu. insanın içi sızlıyor ama kimsenin umursadığı yok.

bir taraftan çocuk dünyaya getirip diğer taraftan o çocuğa yaşanabilir bir dünya bırakmamak da insanoğluna has bir davranış olsa gerek. yazık.
  • bilimum mandalina vb ağaçların ilaçlandırılmasının da büyük bir payı vardır
  • merak etmeyin dostlar doğa için tabiat için çok sağlam projelerle geliyoruz bayram sonrası oluşturacağımız sistemle çok büyük yenilikler gelecek

konu merak uyandirmasin
    izleyelim görelim :)
  • arı popülasyonlarındaki azalma sadece bizim ülkede değil dünya genelinde mevcut bir sorun ve sonuçları insanlık içim hoş olmayacak bir sorun.

gerçi buradan bile fırsat yaratıp işsizliği bitirenler çıkabilir bak o ayrı.
  • evindeki 1.5 milyon doları çaldıran bal satıcısının tek başına çürüttüğü tespit.
  • var böyle bir şey. bizim muhitte de arı popülasyonunda acayip düşüş var. az sayıda eşek arısı var ama sarı arılar yok. eskiden (istisnasız her yaz mevsiminde) köpeklerimin su kaplarında ya da bahçedeki diğer su kaynaklarında bolca görür, hatta yuvalarını da bilirdim. artık yoklar. tüm mahallede yoklar. gerçekten şaşırıyor ve sebebini merak ediyorum. bildiğim kadarıyla belediye ilaçlama da yapmadı.

cırcır böceklerinin nüfusu ise baya arttı. hayatımda hiç ağaç dallarını sarsıp "susun lan!" demem gerektiğini hatırlamıyorum. bu yaz böyle yapmak zorunda kaldım. artık ağaca doğru yaklaştığımı gördüklerinde hemen susuyorlar. en azından kafam 2-3 dakika rahat ediyor.

endişe verici bir durum.