şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ari-1 teknokent itu icerisinde kurulan ve acilan ilk teknokentin adidir.
  (bkz: teknokent)
 • itü ayazağa kampüsü içindeki eski fuar alanına konumlandırılan; çalıştığım şirketin bulunduğu teknokent. kimi zaman teknopark olarak da anılmakta. biraz aceleyle faaliyete başladığı aşikardır; çünkü şirketimizin taşındığı 2003 ekiminde birçok eksiği görülmekteydi. sanki " biz kaba inşaatı bitirdik; siz geçin yerleşin. ince işler sonra da hallolur" denir gibiydi. tuvaletlerde sabun ve kağıt havlu zırt pırt biter, görevliye söylediğinizde "elimizde yok" cevabı alınır, birkaç gün sabun ve kağıt havlu gelmezdi. içinde kantin veya kafe tarzı bir yer yoktu*. canınız atıştıracak bir şey çektiğinde dakikalarca yürümeyi göze alarak dışarı gitmeniz gerekir; ki işten zaman çalıp bunu yapmak pek mümkün değildir. bunlara rağmen ilk zamanlarda orta yere konulmuş olan, şekli ve konumu itibariyle akvaryum gibi duran bir "spor odası" vardır. tam bir ayranı yok içmeye tahtrevanla gider sıçmaya durumudur. yavaş yavaş, teknokent'e değilse bile "teknoilçe"ye benzemeye başlamıştır.
 • ister akvaryumu olsun, ister gaz odasi her acidan ilginc bir calisma mekanidir.
 • ilk ta$inan sirketler sirasiyla innova daha sonra otonom ve idea dir. ilk gunlerinde naklettikleri telefonlari baglatmak isteyen $irketler itu ayazaga kampusu icerisindeki santralden memuru gidip zorla getirip i$lerini halletmi$lerdir. 3 ay oncesine kadar sistem odasi (telefon ve butun data baglantilarinin bulundugu yer) allak bullak iken duzgun bir hale gelmis gibi gorunmektedir. herhangi bir ispnin pop noktasi kurmasi icin secilmesi ve kurmasi yaklasik 8 ay tutmu$tur, ta$inan $irketlerin bili$im sirketi oldugu goz onune alinirsa teknokent adi verilen bir yer icin cok ba$arili altyapi olu$turma hizmeti olmu$, kimsenin i$ini kolayla$tirmamistir. ayrica hala daha kantin, cafe gibi bir yer yoktur acliktan oluyoruz bmyi yardima cagiriyoruz bize havadan ozellikle abur cubur yiyecek paketleri ve sigara yollasinlar*.
 • spor odasinda (bundan sonraki entrylerde akvaryum olarak anilacaktir) bir adet kosu bandi, iki adet kondisyon bisikleti bulunmaktadir. markalari star tractir* ve bizleri ne$eden ne$eye suruklemi$tir hatta denilebilir ki teknokent in en eglendirici aktivitesi olmu$tur.
  (bkz: star trac)
 • efendim bu guzide mekanimiz giris turnikelerinde yeni bir devrime imza atmistir. nedir? diye sordugunuzu duyar gibiyim hemen aciklayalim. bilirsiniz elektronik giris kartiniz vardir turnikeden gecer girersiniz mekana, sirketinizin kapisini acarsiniz olagan gunluk olaylardir bunlar. bazen unutursunuz kartinizi yaninizdaki arkadasini basiverir boylece gecersiniz turnikeyi.. baskasinin kartinizla sokmamak icin cesitli onlemler vardir sistemden kartin giris veya cikisi belirli bir sure icinde iki kere yapmasini engellersiniz. ama guzelim teknokent te bunun yaninda bir de girdiginiz turnikeden cikmak zorundasiniz. nerden estiyse bilemiyorum bole dahiyane bir fikirle cok ender karsilastim bugune kadar. efendim o gun boyunca karti basip gecemeyenlar bacaklarini vurdu, morartti. sonucta sorulunca "girdiginiz turnikeden cikacaksiniz" yaniti aldik. ne bu yahu? nasil yani? kim girdigi turnikeyi aklinda tutmustur bugune kadar. 1 hafta sonrasinda bir sekilde duzeltilen ilginc bir olaydir.*
 • temizlikcilerin sayisi 1 e indirildigi icin yakinda teknoloji yerine bok icinde yuzecek insanlarin calistigi mekandir ayrica.
 • efendim cok kagit tuketimi oldugu icin ogleden sonralari tuvaletlere tuvalet kagidi, kagit havlu ve kagit klozet ortusu konulmayacak mekan. gun gecmiyor ki guzel bir haber almayalim teknokent yonetiminden..goruldugu uzere ogleden sonralari teknokent te sicmak yasak!!. 22 sirkette ortalama 10 kisi calistigini dusunursek 220 kisinin calistigi yerde boyle bir uygulamayi baslatan zihniyeti siz sozluk nezdinde tebrik ediyor, basarilarinin devamini diliyorum.

  (edit: efendim yonetimle gorusulmesi uzerine ogleden sonra diye bir kisitlama yerine gunluk belirli bir limit varmis o gecilince konulmuyormus, bu da basarili)
 • tuvalet kagidi kisitlamasi uygulamasiyla birilerinin fena halde para yiyecegi anlasilan olusum. sacmaligin bu kadari olmaz dedirten kisinti niteligine burundurulmus teknoloji gerzekligi. makarnadan biraz daha karmasik noron yapisina sahip bilinclerin ongorusel tasarruf hareketi. turk burokrasi fenomeni. haydin teknoloji toplumu olalim, kicimizda bagirsagimizda bi damla bok kalmasin.