şükela:  tümü | bugün
 • abidin dino'nun gölgede kalmış kardeşi, "döner kebap / dönmez olsun" şiirini yazan sanatçı.
 • ziraat ve siyasal bilimler okumus olan dino,siirlerinin bir kismini fransizca yazmistir.daha sonra bu siirler abidin dino,rasih nuri ileri vede hur yumer tarafindan cevrilmistir.
 • dino sülalesinin belki de en hoş erkeği.
 • asagi yukari iki metre boyunda bir zat imis. sanatin her konusunda ilgisi ve yetenegi olmasina ragmen cok fazla yetenekleri olan butun insanlar gibi hicbirinde siradan insan icin birseyler ifade edecek bir isim olmamis. arif dino heykel yontar, inanilmaz guzel siircikler yazar, sinema ile ugrasir ve cok guzel fakat kucuk boyutlarda resimler yaparmis. mina urgan hanimefendinin yazdigina gore uc yasina kadar hic konusmayan arif dino, babasinin gozlerinin icine bakip "hanim ben bu cocugun gozlerinde zeka kivilcimlari goruyorum" demesi uzerine cok duzgun bir turkce ile "ates olmayan yerde kivilcim da olmaz baba “ diye cevap verdikten sonra iki yil kadar gene konusmamis.

  tastan mantar tarlasi;
  cok yasasin oluler!
 • ne güzel demiş:

  "putain, câtin, femme.
  toi donneuse et preneuse de vie."
 • desenlerinin bulunduğu yüz isimli bir kitabı daha vardır. norgunk yayıncılık tarafından basılan kitapta abidin dino ve rasih nuri ileri'nin metinleri de vardır.
 • sanatçı bir ailenin fertlerinden biridir... abidin dino'nun onun kadar tanınmayan kardeşidir... ailesinde çok sayıda yazar, ressam, karikatürist ve gazeteci vardır. . boksör, aşçı, sinema oyuncusu, portre ressamı, grafiker, heykeltraş, sanat eleştirmenidir...
  fransızca yazdığı şiirleri kardeşi türkçeleştirmişdir...
 • yasar kemal in en yakin dostlarindan biridir..ayni zamanda ressam ve sairdir..yasar kemal" gibi bir edebiyat deryasinin ilk dalgalarinda ruzgar olmasi da feyz veren kisilginin berrakligina isarettir kanimca.. istanbuldan çukurovaya sürüldügü vakit, pasa dedesinden kalan birkaç arsayi satmasindan sonra yasar kemal e hediye etmek üzere yaklasik 300 adet dünya literaturunde yer etmis klasik eser satin aldigi söylenir.. "cervantes" in "don kisot" romanindan 3 adet almis olmasindan insanlari tanima ve gelecek görme hususundaki essiz yetenegine de soyleyecek söz yoktur.. her ne kadar kendisini yasar kemal uzerinden tanimlamis olsam da bu kendisini yasar kemalden okudugum içindir, kuskusuz yaptigi, ettigi sanatsal eserlere hakkindaki bilgisizligimizde bizim de payimiz vardir..
 • her bir resmi tek tek incelenmeli sevkle kalemler boyalar mürekkepler alinmali baka baka çizilmeli yüzlerce milyonlarca kez.en mükemmeli takdir edene*gönderilmeli. sergisi gezilip begenilmeli hatta kiskanilmali ki o kadar iyi çizebilmek için çok çalissin insan. koca sergide en ufagi diye en ucuzu olacagini sandigim resmine de 60000 usd deyip kalbimi kirdilar, bana da bi kedi çizse arif dino, parmak iziyse degerli yapan ben basarim bu sefer de yeter ki kedi m olsun.
 • güzel bir kadınla evli olan insanın güzel resim yaptığını söyleyip, örnek olarak da güzin'den sonra abidin'in ne kadar kötü resim yaptığından bahsedebilen cin insan. akıllı insan.*