şükela:  tümü | bugün soru sor
  • http://www.turandursun.com/ sitesinde ''bedir savaşının nedenleri'' ve ''beni kureyza yahudi katliamı'' başlıklı makaleleri bulunan turan dursun jr.
  • türkiye'deki en yetkin islam bilimcilerden.
  • kuranın kökeni isimli kitabından sonra din ile ilgili başka bir kitap okutmayabilir...nokta koydurabilir.
  • bilinmeyen yönleriyle hz. muhammed'in ölümü adlı kitabında oldukça çarpıcı rivayetleri buhari vb islam bilginlerinin yorumlarınca ortaya koymuş yazar.
  • kitapları kesinlikle okunmalı, turan dursun araştırma ödülü almıştı diye hatırlıyorum
  • medreseden mezun olduktan diyanet işleri başkanlığı kadrosunda imamlık yaparken emekliye ayrılmıştır.

emekli olduktan sonra arka arkaya üç kitap yazmıştır. bunlar sırasıyla:

1- kuran ın kökeni
    2- muhammed ve kurmaylarının hanımları
    3- sümerler den islam a kutsal kitaplar ve dinler

yazdığı bu kitapların gerekçesini şu sözlerle özetlemektedir. "... ama sonunda işin mahiyetini anlayınca; insanlığı, çocuklarımız için mutlu bir geleceği... her şeyin üstünde tutmak zorunda kaldım ve ben bu kitabı yazmaya tereddütsüz bir şekilde karar verdim." ( kur'an'ın kökeni. önsöz. s. 11)

şu sözleri de hayri balta'ya telefonda söyledikleridir: "halka daha fazla yalan söylemeye vicdanım razı olmadığından gerçekleri açıklamaya karar verdim ve bu üç kitabı yazdım..."

...

turan dursun araştırma inceleme ödülü alan yazar. böylesine kitaplar varken bu bilgi kirliliği nedir diye düşünmüyorum da değil. adam teist bir kökenden gelerek sana aslında bizi bunlarla kandırmışlar itirafında bulunuyor bir nevi. arif tekin sayesinde diğer inanç sahibi insanlara muhammed'in nasıl seslendiğini de öğrenmiş bulunmaktayız: "ey domuz ve maymun kardeşleri!" kuranın kökeni syf. 107

https://tr.instela.com/arif-tekin--581879
  • dün çıkan islamda şiddet adlı kitabını okumaya başladım. sadece 35 sayfanın sonucunda şunu söyleyebilirim ki inşallah kitap çok satmaz. yoksa yazarın bu ülkede sağ salim yaşayabileceğine ihtimal vermiyorum.
  • bilinmeyen yönleriyle hz. muhammed'in ölümü adlı kitabı iyi analiz edilirse bugünki şii-sünni* çatışması;daiş,el kaide boko haram gibi terör örgütlerinin dayanağı;abbasi,emevi ve osmanlı dönemindeki iktidar savaşları;ılımlı siyasal islamın esnekliği*,toz kondurulmayan tarihi şahsiyetlerin gerçek yüzü hakkında ufuk açıcı bilgiler bulunabilecek eski imam.
  • şu sıralar 'hz. muhammed'in hocaları' isimli kitabını okuduğum yazar.

turan dursun sonrasında kitapları ilaç gibi gelmiştir. kitaplarında yazdıklarını tamamen islami kaynaklara dayandıran yazar, şahsi yorumlarını da saygı çerçevesinde belirtmiş. sıradaki kitapları: kur'an'ın kökeni, sümerler'den islam'a kutsal kitaplar ve dinler, islam'da içki'dir.

eski efsanelere ilgi duyuyorsanız, efsanelerin kökenleri için mutlaka yazarın kitaplarını okuyunuz.

kitapların hepsi bittiğinde güncel yorumumu yine yazarım.
  • islamı ilk sorgulamaya başladığım sıralarda turan dursun'dan beslenmiştim. arif tekin'i ilk defa bugün duydum. dini sorgulama sürecim bitti ve neticeye vardım. fakat yazdığı kitaplar ilgimi çekti. en yakın zamanda alıp okuyacağım.

ayrıca, ekşide bu kadar az ilgi görmüş olması şaşırtıcı.