şükela:  tümü | bugün
2284 entry daha
  • ne yazık ki kötü bir filmdir. ekşici bir piç olarak sesleniyorum; cem yılmaz da zamana yenik düşmek üzere mizahını değiştirmesi, farklı yollar bulması gerek. (sinema için söylüyorum) nbc ve düşen elma göndermesi çok iyiydi bak, onu sevdim :)
  • --- spoiler ---

-shining'deki ikizler
    -tchaikovsky'nin nut cracker'ını kelime şakasıyla seni gidi fındık kırana benzetmesi.
    -bir zamanlar anadoluda'ki yuvarlanan elma sahnesine olan gönderme.
    -stanislavskinin method oyunculuğunu 216'nın benimsediği ve kostümüyle rolü yaşadığı şakası.
    --- spoiler ---
  • uzun uzun analiz kasmayacağım.
    beğenmedim.
    salondan çıkarken mutlu olan da pek görmedim.
  • cem yılmaz ve ekibi epey eğlenmiş. onlar adına sevindim.

kendi adıma tek üzüntüm sırf cem yılmaz ve stand up’larına olan sevgimden filme gitmiş olmam.

eşim kollarımda uyudu bi o ilginçti filmle ilgili.

cem yılmaz’a not: abi güldük eğlendik. tadında bırak ve stand up’lara geri dön artık.
  • 3 gün önce gittiğim aile arasında gibi gözlerimden yaş gelircesine gülmedim..hatta geç bi seansa gitmiş olmamızdan dolayı zaman zaman uykum da geldi..ama her cem yılmaz filminde olduğu gibi yine büyük bir emek var ,bunu söylemeden geçemem..gayet eğlenceli ve kaliteli bir film..recep ivedik -cumali ceber-deliha-kutsal damacana ve benzeri aptal saptal filmlerle kıyaslanamaz bile..artık şu “gora” kıyaslamalarından da bir vazgeçsek ? bir sanatçının her eserinin bir başyapıt olması mümkün değil..ama bu ,onun büyüklüğünden bir şey kaybettirmez..

bu arada filmde en sevdiğim şeyler ;

-zeki müren
    -besim’in evi,eşyaları ve genel olarak 60-70’ler konsepti
    -ahu yağtu’nun kıyafetleri
    -arif'in 90’lar popunu sıraya dizmesi
    -the shining ‘deki korkunçlu ikizlere gönderme

ve ayrıca tuhaf gelen de gay robot 216’nın dünyaya uyum sağlamak için(mi) hetero olması(?!?!)
  • cem yılmaz’ın zirvesi. ana teması duygu. sorduğu soru: iyi olmak ya da aşık olmak için ille de insan mı olmak gereklidir? yani sadece etten mamül olan bir kalp bunlar için yeterli midir?
  • --- spoiler ---

barış manço sahnesinin çok kötü olduğu film.

sırf barış manço koymak için on - on beş saniyeye ahmet beyin ceketi, arkadaşım eşek, kol düğmeleri ve ayı (oku bakiyim) şarkılarını (unuttuğum olabilir) sıkıştırmışlar. özensizce gelip geçiyor.

zaten barış manço diye koydukları kişinin barış manço ile alakası yok. uzun saç ve çeneye inen bıyığı koyup bırakmışlar. tarihi kişilikleri içeren bir film çekerken hiç olmazsa benzer tipleri koysaydınız.

ayrıca barış manço'nun uzun saç ve kaftanlı tarzı daha sonraki yıllardaki bir tarzıdır. 1969'da öyle değildir.

bir de zamanda yolculuk yapmak için filme özel bir cihaz yapmak yerine multimetre kullanmışlar. 1973'te çekilen turist ömer uzay yolunda filminde bile bu tip konularda daha çok emek var.

şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. diğerlerini başka bir entryde yazarım.

--- spoiler ---
  • allah’tan bilet parasını ben vermemişim, adamlar milleti keriz yerine koymanın kitabını yazmışlar.

bu filme şöyle güzel böyle iyi diyen eleştirmen filmin etrafında pastadan pay almışlardır en hafif tabiriyle. popüler kültürün, çerezlik sinemanın bile epey altındaydı.
  • kotu bir filmdi, geldi gecti. iban numaramizi nereye yaziyoruz?
    cem yilmaz senaryo, yonetmenlik islerini birakip sadece oyunculuk yapsin.
  • tüm entry'leri okuyamadım kimse kusura bakmasın yazan olduysa ama, yakışıklı'nın kafasında çorapla uyuması sahnesinde çok güldüm
    edit: çok özenle çekilmiş popüler bir ''iyi hisset'' filmi. elestiri cok herkes tarkovsky filmi ya da osura osura gulecegi bir film bekliyormus anlasilan. en komigi ise hep ayni cast ile oynuyor denmesi.. mel brooks her filmini dom deluise ve marty feldman ile cekince iyi cem yilmaz yapinca kaka... bravo valla siz cem yilmaz dan iyilerine layiksiniz
871 entry daha