şükela:  tümü | bugün
  • türk insanının filmdeki göndermeleri anlayabilecek altyapısı ve yeterli entelektüel birikimi olmadığı için normal karşıladığım durum.

filmi bugün izledim. en basitinden 'almanlar mı, kıskanıyor bizi ibneler' göndermesinde salonda gülen tek kişi bendim.

arif v 216 başlığında 'hiç gülmedim', 'yarısında çıktım', 'bütün salon sus pus vaziyetteydi' gibi yorumlar okudum. benim izlediğim salonda da böyleydi evet. film kötü olduğu için mi? hayır.

spoiler vermemek adına yazmıyorum ama filmi izleyenlerin burada da listeledikleri göndermeler 'genel izleyiciye' hitap etmeyen veya 'beklentiyi karşılayamacak' türdendi. bizim ülkemizde 'başarı' kavramı yapılan işi basite indirgeyip vasatı yüceltmek anlamına geldiği için filmi izleyen çoğu insan 'hiç komik değildi yeaa' 'cem yılmaz bitmiş' 'cem yılmaz kabul et artık film yapamıyorsun' gibi yorumlar yapıyor.

bu çoğunluğun yorumları üzerinden değerlendirme yaparsak, evet bu film 'olmamış(!)' evet cem yılmaz, olduramamışsın. çünkü seni izleyecek insanların görmek istediği bel altı espriler, müstehcen şakalar, böhöhöyyyy kahkahaları yoktu filmde. insanlar bir hikaye izlemek değil, 'halkın içinden' tiplemeler görmek istiyorlar o perdede. sense gidip kaybolan insani değerlere, iyiliğe ve güzelliğe bolca atıf yaptığın, tiplemeyle hikayeyi birbirinin önüne geçmeyecek şekilde dengelediğin bir film yapmışsın. olur mu canım hiç böyle?