şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
  • bursa'daki dobruca sosyal tesisleri'nde, kahvaltıya ortak olup, tüm hüneriyle salamın kenarından küçücük bir parça koparmayı başaran azim abidesi arının gerçekleştirdiği durum. fantastik

izlerken sanki ''nat geo wild ''belgeseline denk gelmişim gibi hissettim az buçuk**, bu videoyu çeken filiz dağhan duzcu'ya da sabrından ötürü tebrikler. güzel yakalamış.
  • bal arısı olmayan yabani (sarıca) arılar etçildir. bal yapmazlar, bal çalarlar, dışarıda et türevi ne bulurlarsa da hüpletirler. bu ara kedilerimin yaş mamalarını araklayan bir grubu ile muhatap olduğum bu arkadaşlar daha önce bir çok kez de çatalımdan yemek çalmışlardır eheh et kokusunu aldıklarında hemen üşüşürler.
    edit: sarıca arılar balı, daha büyük olan eşek arıları da direkt bal arılarını yer hatta.
  • inandırıcı olaydır.
    açık alana bir parça pişmiş tavuk bırakın ve gelen arıları seyredin. nedenini bilmiyorum fakat bu şekil bir olay her seferinde yaşıyorum.
  • sarıca arıların yapacağı bir davranış.

bu arıların güzel bir huyu var: hareket olan yere pek gelmiyorlar. yani canları çok istiyorsa yine geliyorlar da o kadar baş belası değiller. mesela kovalarsanız kaçıyorlar. ya da sürekli elinizi sallarsanız elinizden uzak duruyorlar.

mesela et yerken elinizi etin yakınında yelleme yapar gibi sallayın. bir süre geçecek yol bakar, sonra "bize buradan et yok" diyip giderler. çok baş belası ise de bir parça göz hakkı atıverin. zaten ufacık hayvan.

ben bir keresinde dağda iken baş belası oldular. bisiklet ile çıkmıştım. "ooo abi kaç vites?", "bir tur versene", "çok şekil" diye diye öldüler. çok takmadım bunları, ama bir yandan da içimden diyorum "benden önce bisiklete binerse veya kıyafetimi benimle birlikte giymeye kalkarsa sıkıntı". neticede ben biraz takılıp gittim gıcık olup. evli evine, köylü köyüne... bildiğiniz az önce et için verdiğim taktiği bana yaptılar.

sokmaları için köşeye sıkışmaları gerekir. elinizle sıkıştırırsanız mesela, sokabilirler. bir de yuvalarına saldırınca sokabiliyorlar. altına yuva yaptığı bir taşın üstüne bastığım için sokmuştu bir defa.

not: bal arılarını kovalamayın. onlar biraz kabadayı canlılar. öyle sarıca arı gibi "ne yapalım, bu ortam da böyle" diyip kabullenen arılar değiller. siz yürürken yandan çarpıp sokabilen trafik magandaları bunlar.

bir de hiç ölüm korkuları yok. sokup ölüyorlar. sarıca arı varyemez amca gibi bir ton sokma hakkı olduğu halde kolay kolay kullanmıyor.

arı tablolarına bence bir göz atın. hangi arının huyu olduğuna bakın. eşek arılarından ve sarıca arılardan daha korkunç görünen bazı arıların aslında isteseniz de insanı sokmadığını göreceksiniz. bazı arılar örümcek sokmayı sever örneğin.

bilgilendirici:
    https://kottke.org/…mages/yellow-stripey-things.jpg

samimi:
    https://i.pinimg.com/…48853410f71646cded5f01a04.jpg