şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ing. ks. autoregressive integration moving average.
 • kareshi kanojo no jijou adlı animenin erkek başkahramanı
 • mobil cihazlarda kullanmak için symbian os lisansı almıştır
 • arima modeller time series datalari incelemek ve gelecege iliskin tahminler yapmak icin kullanilir (elbetteki incelenen time serisinin gelecegi). genel kullanimi arima(p,d,q) dir. p autoregressive (ar(p)) kisim icin kullanilir, d ise data serisinin kac kere difference edildigini belirtir. (her bir datanin bir onceki datadan cikarilmasi ile elde edilen yeni seri) son olarak q ise moving average ( ma(q)) kisim icin kullanilir. bu durumda arima(1,0,0) ile ar(1) aynidir.
  arima(0,0,1) ile ma(1) aynidir.
  d genelde datadaki trendin elimine edilmesi ve stationaritiye ulasilmasi icin kullanilir. bu yontemi kullanmak icin box-jenkinsin onerdigi 3 asamali detayli bir yol haritasi vardir forecasting yapmak istiyorsaniz bu yontemin temeli olan bu haritayi iyice bellemenizde yarar var.
 • arima süreçleri modellenecek zaman serisi realizasyonunu yarattığı varsayılan görülmeyen mekanizmadır. arima (box-jenkins de denir) model kurma yöntemi de bu şekilde davranış gösteren serinin fiti ve gelecek tahmini için oluşturulmuştur.
  amaç basit olarak serinin geçmiş değerlerinden ve geçmişte yapılan tahmin hatalarından değişkenin gelecek değerini tahmin etmektir.
  box-jenkins veya arima model kurma yöntemi oluşturulmadan önce de ar ve ma modelleri biliniyor ve kullanılıyordu. ama bu modelleri birleştirerek, durağan olmayan serilerde modellerin kullanılabilmesi için gerekli dönüşümleri gösteren, modellerin istatistiksel özelliklerini geniş bir şekilde inceleyen, eldeki zaman serisi verilerine uygun olan modelin bulunması, modelin parametrelerinin tahmin edilmesi ve modelin uygunluğunun test edilmesi için bir algoritma oluşturanlar 1970’de yazdıkları "time series analysis forecasting and control" adlı kitapla box ve jenkins olmuştur.