şükela:  tümü | bugün soru sor
 • m.ö. iv. yüzyılda yasayan 'genç aristippos', kyreneli aristippos'un torunuydu. annesi ünlü arete tarafından yetiştirildi, kyrene okulunu devam ettirdi ve eylemsizlik hazzının olumsuzu, eylem hazzının ise en yüksek iyilik olduğunu ileri sürdü. haz öğretisini ilk olarak aristippos'un okuttuğu söylenir.

  m.ö. 435 - 366'de yasayan kyrene'li aristippos ise, kyrene okulunun veya hazcılık adı ile tanınan öğretinin kurucusuydu. sokrates'in derslerine devam etti. bu derslerden, sadece, felsefeye pratik bir nitelik vermek gerektiği düşüncesine vardı. hükümdarlara dalkavukluk etmek sanatının ustasıydı. ömrünün bir kısmını sicilya'da dionysios'ların sarayında geçirdiği söylenir; ama hakkında söylenen her şeyin doğru olduğu şüphelidir.
 • mö. 400’lü yıllarda yaşamış bir yunanlı filozoftur. sokrates’in öğrencilerindendir. felsefede kayruvaniye olarak bilinen ekolün kurucusudur.
 • paraya, konfora olan tutkusuyla diğer sokrates öğrencilerinden ayrılmıştır. para karşılığı ders vermiş, kitap karşılığında ders veren platon'u küçümsemiştir. yerine, zamanına ve adamına göre davranmayı çok iyi bilmiş, her zaman ustaca rol yapabilmiştir. birçok kadınla ilişkiye girmiş, kendisinden hamile kalan kadınların yardım taleplerine kulak tıkamıştır. kendisini suçlayanlara "en iyi şey hazlardan uzak durmak değil, onlara yenik düşmemek ve üstesinden gelmektir" demiştir.
 • hadi hadi fazla zamanımız yok üç cümleyle "eğitim şart" mesajı vermem lazım, hadi hadi çabuk çabuk okuyun. şey evet şey, bir gün bu aristippos ve adamları gemiyle giderken kazaya uğramışlar, tam bir kaza, gemi enkâza dönmüş, çizgi filmlerde falan olduğu gibi gemiden arta kalan tahtalara, eşyalara falan tutunmuşlar, sonra hemen yüze yüze karaya çıkmışlar. kara rodos adasıymış, aristippos adamlarıyla bitkin bitkin sürünürken birden sahilde, kumların üzerinde geometrik şekiller görmüş ve adamlarına dönerek "evet... beyler hadi kendinizi toplayın, neşelenin insanlığın izlerini görüyorum!" demiş. sonra ilmiyle, irfanıyla burada yaşayan hümanist ve bilgili rodoslulardan yaşamlarını sürdürmelerini sağlayacak materyalleri edinebilmişler, sözün özü eğitim şart.
 • (bkz: hedonizm)
 • hem sokratin hem de sofistlerin etkilerini gorebilecegimiz bu filozof kirene okulunun kurucusudur.. bu filozof bey icin en yuksek deger, icten bagimsizliktir.. peki nedir icten bagimsizlik denen hede, sudur: varsillik, efendime soyleyim mevki makam gibi siradan insanlar icin onemli olan degerlerden kendini kurtararak ruh erincine ulasan insan icten bagimsizdir.. icten yanmali motorlarla karistirilmamasi lazim gelir.. icten bagimsiz insan artik dogru yasamaktadir yani bilge kisi olmustur.. bilge kisi olmanin yolu, yokluklar ve sikintilar (sıkıntılar) icinden gecmekten degil, yasamdan akillica tad almasini bilmekten gecer.. bu yuzden bkz hedonizm diye entry girilir..
 • yunan hedonist filozof. kyrene okulunun kurucusudur. sokrates’in derslerini izledi. ancak onun ilkerini ne teoride ne de pratikte uyguladı. sokrates'in ölümünden sonra parayla ders verdi. öküz gibi yedi, içti. bilinçli olarak yerlere tükürdü. sokrates'in öğretisini, felsefeye pratik bir özellik vermek gerektiği düşüncesine indirgedi. "övgü düzme sanatı"nda usta olduğu için yaşamının bir kısmını felsefe ve edebiyat dostu olan sicilyalı tiranların sarayında geçirdi. karanlık bi herif. hakkında söylenenlerin hemen hepsi kuşkuludur. benim yazdıklarım da dahil. lakin yazdığı -sanılan- 25 diyalogdan hiçbiri günümüze kalmamıştır. platon'a da tarihi bir ayar verdiği söylenir (bkz: #24268291)

  edit: aynı isimde torunu vardır: "genç aristippos" diye geçer. olumsuz bir şey olarak kabul ettiği eylemsizlik hazzı ile en üstün iyi olarak gördüğü eylem hazzını birbirinden ayırarak kyrene okulunu devam ettirmiştir. dedesi kadar olmasa da sefa pezevengidir.
 • aristippos, dunyaya sirtini donen bilgin ve filozoflarin aksine 'dunyadan tat almayi akillica bilen bilgin' gorusunun temsilcisidir. aristippos'a gore mutluluk yasamin her alaninda, kucuk seylerden haz alabilme becerisidir. ona gore, mutluluk, bir yaz gunu sularinda oynasip serinledigimiz denizde, golgesinde dinlendigimiz agac golgesindedir. uzanip yildizlari ve gokyuzunu izledigimiz toprakta, ciplak ayakla yurudugumuz cimlerdedir. kana kana ictigimiz suda, istahla yedigimiz yemektedir. anne veya babanin bakisinda ve sevgisindedir. sevgilinin gulusunde ve opusundedir. bir kusun otusunde, suyun sirildamasinda, yagmurun yagmasinda ve gok gumburtusundedir.
 • montaigne'in denemeler'inde adı geçen mutlu olmayı yaşam felsefesi haline getirmiş filozof. kral dionysios'un hediye ettiği kadın elbisesini platon reddederken kendisi "insan ne giyerse giysin, erkekse yine de erkektir" diyerek kabul etmiştir. kralın yüzüne tükürmesine aldırmamıştır. kendisini eleştirenlere "balıkçılar da ufacık bir balığı tutmak için tepeden tırnağa deniz suyuyla ıslanmaya pekala katlanıyorlar" demiştir. kendisine "lahana ile yaşamasını bilseydin, bir zalime dalkavukluk etmezdin" diyen diogenes'e "insanlar arasında yaşamasını bilseydin, böyle lahana yıkamazdın" cevabını vermiştir.
 • ''“nasıl ki çok yiyip beden eğitimi yapanlar, gereği kadar yiyenlerden daha sağlıklı değildir, aynı şekilde çok şey değil, yararlı şeyleri okuyanlar daha üstündür.”
  -aristippos (mö 435-386), kaynak: diogenes laertios-''

  kaynak: https://twitter.com/…issm/status/973315238136373249