şükela:  tümü | bugün
  • yunanlı gezimci filozof ve müzikçi. tarentum'da doğan aristoksenos aristoteles'in çömeziydi. suidas lugatçesine göre 453 eser yazdı; bunların en önemlisi filozof ve yazarları konu alan "ünlü kişilerin hayatlar"dır. aristoksenos, ünlü bir müzikçi olan babası spintharos'un sokrates ile ilgili anılarını kaleme aldı. bugün elimizde, en eski müzik inceleme kitabı olarak bilinen armonikon stoikheion (armoni öğeleri) ile, rythmika stoikheia (ritim öğeleri) adlı incelemeden yalnız bir parça vardır.

    aristoksenos, öğretiminde, duygu ile deneye büyük bir yer verilmesini isterdi. bu görüş, pythagoras'ınkine karşı bir tepki niteliğinde olduğu için, olumlu karşılandı. sonradan, aristoksenos ile pythagoras'ın çömezlerini birbirinden ayırt etmek içi kulaktan armoniciler ve hesapçı armoniciler deyimleri kullanılır oldu.
  • "eszter balinayla ilgilenmez, uzak yıldızlara benzeyen saf sesleri yeniden bulmaya ve piyanosunu aristoksenos'un antik öğretisine göre akort etmeye (piyanosunun akordunu bozmaya) çalışır. janos ise, kozmosun -armonisinde yaratıkları da içeren- düzenini görür ve bu düzenin ışığını evhamlı bakışlarında taşır. ve naif ile bilgeyi birleştiren jestlerin sevecenliği, antik felsefecilerin sevdiği "yıldızların arkadaşlığı" ifadesindeki gibidir. bu ikili, yalnızca kendilerine ait bir duyusal düzen oluşturur." jacques ranciere - bela tarr le temps d'apres