şükela:  tümü | bugün
 • cemal sureyyanin hayal gucunu harekete geciren ,sicak ve icten, her yasa uygun cocuk kitabi.
  (bkz: cocuk edebiyati nedir ne degildir)
 • cemal sureya'nin çocukça dergisindeki aritmetik iyi kuslar pekiyi baslikli sutununa yazdigi 12 yazisindan olusan kitap.

  yazilar:
  lacivert ipek helikopter
  behçet necatigil
  alti kitap
  issiz ada
  dort buyuk sair
  iki annesi vardi
  yilbasi gecesinde iller
  gülmek
  ünlü ressam
  ceren dogan'la konustum
  renkler ölmüyordu
  reklamlar
 • 185. günde bu kısa serüvenini şöyle anlatır cemal süreya:

  "iki ay olmuş çocukça dergisinden kovulalı. oysa ben oradaki `aritmetik iyi kuşlar pekiyi' başlıklı sütünumu çok seviyorum. oniki yazı yazmışım. orhan alkaya'nın isteği üzerine girdiğim bu işte, başta bayağı zorlandım. kolay değil, yedi sekiz yaş düzeyindeki çocuklara, onların öğrenci olmayan yanlarına seslenebilmek. iki yazı çok zor çıktı. giderek ısınmış ve kendime göre bir yol bulmuştum. çocukların her şeyi anladığı düşüncesinden çıkış yaptım. geliştirebilirdim de bunu.
  kapılıp gitmek isterdim o yazılara." *
 • cemal süreya severlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan. çocuklar için yazdığı 12 yazının her biri; o kadar güzel, o kadar eğitici ve o kadar eğlendirici ki. yazılanlar çocukları sıkmadan, bazı şeyleri zorla gözlerine sokmadan çok güzel bilgiler de veriyor.
  kitabı okuduktan sonra cemal süreya'nın büyük şair, büyük aydın, büyük insan gibi sıfatlarının yanına çocuk yüreğini de ekliyorsunuz.
 • çok küçüktüm. ilk okul 2. sınıfa falan gidiyordum. kitap aşığı amcam tarafından hediye edilmişti bana. çok sevmiştim. o kadar çok sevmiştim ki defalarca okudum. ama sonra işgüzar annem tarafından diğer bütün çocukluk kitaplarım gibi bu da çöpe gitti. şimdi hala nerde görsem bu kitabı gözlerim dolar. çünkü orda, tam da o kitabın içinde küçücük bi mattilda var. belki de bu kitap bi tek dünyada benim için bu kadar anlamlıdır. ama ısrarla almıyorum. gözümün önünde olursa duygusuzlaşırım diye korkuyorum..
 • yapı kredi yayınlarında 22. baskısını yapan, içimizdeki çocuğa verebileceğimiz en güzel armağan.
 • doğmamış çocuğuma armağan olarak aldığım kitap.

  not: sevgi sevgiyi çeker gibi müthiş güzel öğütler vardır kitapta.
 • bir yıldızlı atlas değil.