şükela:  tümü | bugün soru sor
 • - buenos aires'e gidin.

  şaka şaka. zaten el mahkum gideceksiniz oraya.

  -arjantin'de döviz kullanımı yok. yani elinizdeki dolarları ya da euroları bozdurmanız gerekecek. bunun için iki yol var. ya banka ya da şehrin mecburiyet caddesi olan florida caddesi'nde kambiyo diye bağıran adamlara bozdurmak.
  kambiyocular bankalara göre daha çok para verirler.

  - san telmo'ya gidin. sal telmo dediğimiz yer eski buenos aires. merkeze yani florida'ya yürüme mesafesinde. eski taş binalar, restoranlar ve cafeler kaynıyor.

  - mafalda isimli dünyaca ünlü çizgi roman karakteri var. o karakterin ürünlerinin satıldığı bir dükkan var. dükkanın önünde de mafalda heykeli var. o heykelinin yanında mutlaka resim çektirmek. heykel ve dükkan san telmo-moserrat'da chile ve defensa caddelerinin kesişim yerinde.

  http://www.hizliresimyukle.com/image/madw

  - empanada yemek.

  http://www.hizliresimyukle.com/image/madi empanada denen şey bizim çiğ böreğe benzeyen bir yiyecek. içi daha dolu olanı. mafalda heykelinin arkasında yani chile-defensa cadde kesişimindeki restorantta çok iyileri yapılıyor.

  - restaurantlar. buenos aires'te restaurant kültürü biraz farklı. akşam 17-20 arası bütün rastaurantlar kapalı. arjantinliler yemeğe akşam sekizden sonra giderler. o saatte insanlar kapılarda kuyruk oluştururlar. sırayla rastauranta alınırlar.

  - puerto madero. mafalda heykelinin olduğu chile caddesinden aşağıya yani denize doğru inerseniz karşısınıza puerto madero çıkacaktır. bu yer deniz kenarında yer alan ve karşısında sahile köprülerle bağlanmış ada. buranın özelliği ise akşam buenos aireslilerin takıldı, cafe ve barların olduğu, yine aynı şekilde bol bol restaurantın bulunduğu yer.
  hem ada kısmında hem de anakarada bir sürü restaurant var. adada olanlar pahalı. anakarada yer alanlar ise daha ucuz. özellikle açık büfe yemek yiyebileceğiniz ve çok ucuza et yiyebileceğiniz restaurantlar var.

  http://www.hizliresimyukle.com/image/mado

  - palermo. buenos aires'in yine cafe restaurantlar ve gece hayatıyla meşhur olmuş mahallesi. italyan mahallesi de diyebiliriz. bu arada palermo'da inanılmaz ermeni nüfusu da mevcut. gece hayatı için palermo tek geçilecek bölge.
  http://www.hizliresimyukle.com/image/madq
  http://www.hizliresimyukle.com/image/madg

  -recoleta mezarlığı. bu mezarlık buenos aires'in en ilginç yerlerinden birisi. asil ve zenginler gösteriş için ölülerine bu tür heykel mezarlar yaptırtmışlar. her mezar kendine has. özgün. evita'nın mezarı da burada.

  http://www.hizliresimyukle.com/image/mad0

  -caminito ve boca. buenos aires2in varoş mahallesi olarak adlandırdığımız caminito semti ve boca stadyumu. rengarenk evler, heykeller, gövdesi kazak gibi örülmüş ağaçlar ile mutlaka görülmesi gereken bir yer.

  http://www.hizliresimyukle.com/image/madh
  http://www.hizliresimyukle.com/image/madk
  http://www.hizliresimyukle.com/image/madl

  hazır caminito'ya gitmişken boca juniors'un stadını yani la bombonera'yı görün. hele boca-river derbisine gidebilirseniz harika olur.

  hazır stad görmüşken avellaneda semtindeki independiente stadını da ziyaret edebilirsiniz.

  http://www.hizliresimyukle.com/image/madl

  - hazır arjantin'e gelmişken uruguay'da colonia'yı ve montevideo'yu da gezebilirsiniz. buenos aires-montevideo arası feribotla 4.5 saat. feribot içerisindeki free shop gerçekten çok ucuz.

  - puerto moreno. patagonya'da yer alan bu buzulu mutlaka görün.

  http://www.hizliresimyukle.com/image/mad7

  http://www.hizliresimyukle.com/image/madf
  buenos aires'ten uçakla el calafate şehrine gidiyorsunuz. bu şehir buzula en yakın arjantin şehri. oradan turlarla puerto moreno'yu görebilirsiniz. el calafate'de america del sul adındaki pansiyonda kalabilirsiniz.

  -mendoza. orta batı arjantin'de yer alan bu şehir mutlaka görülmesi gereken şehirlerin başında gelmekte. şehir ekonomisi tümüyle şarapçılık üzerine kurulu. mendoza şarabı içmeden geri dönmeyin. eğer mendoza'ya kadar gidemem derseniz buenos aires san telmo'da defensa caddesinin başında şarap dükkanları var. oradan mendoza şarabını bulabilirsiniz.

  - tierra del fuego. dünyanın dibi olarak adlandırılan bu bölge de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. bu adada 3 büyük şehir var. rio grande, tolhuin ve ushuaia.
  buenos aires'ten rio grande'ye uçakla gidildikten sonra oradan bir araç kiralanıp ushuaia'ya gidilebilir. sonra tekrar rio grande'ye gelinir. yol boyu inanılmaz güzel manzaralara maruz kalabilirsiniz.

  http://www.hizliresimyukle.com/image/madp

  ushuaia'dan kalkan antartika turlarına katılabilir ve penguenlerin bulunduğu yerleri görebilirsiniz.

  yol üzerindeki tolhuin kentinde göl kenarında yürüyebilir, balık tutabilir ve güney amerika'nın en meshur pastanelerinen biri olan panaderia la union adlı pastanede arjantinin en ünlü pasta ve unlu mamüllerinden tadabilirsiniz.

  http://www.hizliresimyukle.com/image/madd

  -son olarak iguazu şelalelerine gidebilirsiniz ama benim tavsiyem brezilya tarafından gidin. brezilya tarafından gezmek ve kalınacak yerler daha güzel. puerto iguazu yerine foz de iguaçu'da kalmak daha mantıklı. hem oradan paraguay'a da geçebilirsiniz.

  söylemeyi unuttum mutlaka buenos aires'te cafe tortoni'ye uğrayın.
  http://www.cafetortoni.com.ar/en/

  falkland şehitliğini görün.

  dünyanın en geniş caddesi olan 9 de mayo avenue'yi görün.

  başkanlık sarayının içinde gezin. arjantin devlet başkanının koltuğuna oturabilirsiniz. tabi ki hafta sonu.

  defensa caddesinde dünyanın en büyük bit pazarı kurulur. mutlaka ziyaret edin.

  http://www.hizliresimyukle.com/image/made

  ha kaldığınız otel ya da pansiyon görevlisine söylerseniz size harika bir tango gecesi ayarlayacaktır. tango gösterisi seyretmeden geri dönmeyin.

  yine recoleta bölgesine yakın ve falklan şehitliğinin tam karşısında ingilizlerin yaptığı saat kulesi var. onu da mutlaka görün.

  http://www.hizliresimyukle.com/image/madw

  falkland savaşı sonrası arjantinliler bu kulenin yıkılmasını istemişler ama sonra vazgeçmişler yıkmaktan.

  tigre bölgesini bilerek söylemedim. gitmeyin. çok da ahım şahım bir yer değil.

  13 diye başladık ama bayağı bir aştı. affola.
 • her türlü öneriye açık olduğum başlık