şükela:  tümü | bugün soru sor
 • az önce ajanslara flaş haber olarak düşen haberdir.

  geçtiğimiz haziran ayında 50 milyar dolarlık bir borcun altına daha imza atmışlardı demek yeterli olmamış. (bkz: arjantinin imfden 50 milyar dolar almasi)

  yazık gerçekten. önümüzdeki 20-30 yıl arjantin çoluk çocuk bu borcu ödemek için çalışacak. bu kodamanlarda hiç vicdan yok. önce gelip çökertiyorlar, sonra da borç zincirini boyunlarına geçirip gidiyorlar. en az 50 sene debelen dur. brezilya'da da aynısını deniyorlar, venezuela'da da. bize yapmak istedikleri de bu değil mi?
 • türkiye'yi 2018 yılına kadar batmadan getirenin imf olduğunu bilmeyenlerin hakkında zırvaladağı anlaşma. imf kaynak sağlar, ülkeler uzun vadede gelir elde edebilecekleri yatırımlar yaparlar, sonra imf'ye olan borçlarını öderler, imf geri aldığı parayla başka ülkelere kaynak sağlar. türkiye, imf'den aldığı yardımı iyi değerlendirdi ve hızlıca kalkındı. imf olmasa bu parayı diğer devletlerden binbir taviz vererek alırdık. imf verdiği paranın ekonomik reformlar için kullanılmasını ister ki sistem çalışsın. başka derdi yoktur.
 • tarih kendini tekrar ediyor.
 • imf para verdiği ülkenin ekonomisini denetler. gereksiz harcamalara karışır. bayramda ikramiye dağıttırmaz. 5 milyon yoksula her ay yardım yaptırmaz. sayıştay denetimine girmese bile kural dışına çıkılan her parasal eyleme karışır. imf borcu neden erken kapatılır belki birazcık hayal kurabilirsiniz. imf borcu olmayan ama katar’dan, çin’den borç alan bir ülke neden imf’den borç almayı egemenliği kaybetmekle eşitler?
 • imf borç verdiği ülkenin ekonomisini denetler evet. fakat sosyal yardım kapsamındaki harcamalara değil, üretime dönük olmayan gerekliliği tartışmalı harcamalara müdahil olur. hazineyi ve harcamalarını zorla şeffaflaştırır. yapılacak harcamaları iran rusya çin gibi rakiplerinden değil, israil avrupa abd hatta japonya gibi müttefiklerinden yaptırır. denetleme mekanızması unsurlarını güçlendirir. erkleri birbirinden ayırtır. zorla demokrasi getirtir.
  hasılı kelam devlet kurumlarında yabancılar cirit atar, her bir kaleme, kuruşa karışılır, partili yandaş vs sökmez. siyaseten istenmeyen , mecbur kalınan bir süreçtir. şayet alınan paralar istendiği şekilde harcanmazsa devamı gelmeyecek olan da bir süreçtir.
 • game of thrones daki demir bankası geliyor aklıma hep bu imf’yi görünce
 • bir hükümet imf'den borç almaktan çekinmiyorsa harcamalarının şeffaflaşmasından korkmuyor demektir, zira imf borç verdiği ülkelerin harcamalarını iç işlerine pek karışmadan, olabildiğince denetler. imf'nin verdiği borcun faizi de düşük olduğu göz önüne alınırsa aslında imf'den borç almak, bazı medya kuruluşlarının yutturmaya çalıştığının aksine kötü bir şey değildir.
 • arjantin imf'den 57 milyar dolar daha borç almamış. 2019'a kadar olan kredi miktarı 19 milyar dolara yükseltilmiş, toplam miktar 57 milyar dolara çıkmış. yani ikinci bir stand-by anlaşması yok. 50 milyar dolarlık 3 yıllık anlaşmaya eklemeler yapılmış.
  link
 • (bkz: kol böreği)