• elektrik devrelerinde kontaklardan temas anında parçacıklar kopmasına da ark denir.

temas sırasında uçlar birbirine iyice yaklaştığında ilk başta çok küçük bir yüzey temas eder. temas eden yer, kir, toz, çapak gibi bir şey de olabilir (bkz: meme yapmak). bu çok ince kesit, üzerinden aniden geçen akımla birlikte ısınıp kor haline gelir ve fırlayıp gider.

bir kontrol kaleminin ucu ile 220 voltluk prizin iki ucunu vida başlarından birbirine değdirirseniz, şalter atana kadar geçen kısa sürede kontrol kaleminin de vidaların da bir kısmının yok olduğunu, ışıklı parçacıklar şeklinde sağa sola uçuştuğunu görebilirsiniz.

kaynak makinesi de hemen hemen bu prensiple çalışır.

(bkz: kontak)
  • ark ve burn the sun albümleriyle "siz müzik yapıyorsanız diğerleri ne yapıyor amına koyim?" dedirtmiş efsane grup. hafif hüzün kaplıyor içimi ne zaman dinlesem. çıtayı çok yukarı çekiyor pezevenkler. geriliyorum şerefsizim.

http://www.arksite.com/index_old.html
  • solist olarak aldıkları adrian holtz ile 3. albümlerini kaydetmek için çok uğraşmışlardı fakat sonra grup dağılmıştı. 3. albüm için yazılan müziğin bir kısmı john macaluso & union radio' nun the radio waves goodbye albümünde kullanılmıştı. bu albümle sonunda adrian holtz'u dinleme fırsatı bulmuştuk.

sonra grup aralık 2009'da tekrar bir araya geldi. solist kim olacak bilmiyorum fakat diğer elemanlar aynı sanırım. şu anda besteler üzerinde çalışıyorlar. tore ostby ile john macaluso skype üzerinden beraber beste yapıyorlarmış.

aldığım ilk orjinal cd bunların burn the sun albümüydü. lisenin düzenlediği istanbul gezisinde kafileden ayrılıp hiç bilmediğim istanbul'da bu cd'nin aşkına akmar pasajını bulup almıştım albümü.

2001 yılına kadar severek dinlediğim tek progresif metal grubu conception'dı. bu grubu da conception gitaristi tore ostby'nin grubu olduğu için keşfetmiştim. bu albümü dinledikten sonra jorn lande ile tanışmış oldum. sonra da o bağlantı ile beyond twilight'ı dinlemiştim. bu albümler beni progresif metal dinlemeye itmişti. bu olayların hepsi progresif metalin altın yılı olan 2001'de olmuştu. o gazla alıp dinlediğim 2001 çıkışlı birkaç albümün efsane olması neticesinde ben de progresif metal hastası oldum. artık o dönemki gibi mükemmel albümler çıkmıyor, güzel olan albümler de aynı heyecanı vermiyor.

2001 çıkışlı birkaç efsane albüm için:
    ark - burn the sun
    beyond twilight - the devil's hall of fame
    pain of salvation - the prefect element
    spiral architect - a sceptic's universe
    evergrey - in search of truth

ve
    zero hour - towers of avarice

en efsanesi için de:
    savatage - poets and madmen
  • aşmış ötesi bir progressive grubuydu. burn the sun albümündeki, heal the water ve torn isimli eserleri harikadır.
  • brendan perry'nin son albumu.
  • (bkz: burn the sun) albümü komple zaten inanılmaz, ama belirtmek istediğim detay şu, hayatımda duyduğum en yaratıcı geçişlerden birine sahip şarkıyı barındırması (bkz: heal the waters)

05:47'deki geçiş hala hayatımda duyduğum en şahane geçişlerden biri. böyle bir grubun bu kadar kısa ömürlü olması hep canımı yakmıştır.
  • elektrikte ani sistem dengesizlikleri sonucu elektrik deşarjıdır. elektrik enerjisinin kontrolünde ve akışında yumuşak geçişler sağlanamadığı takdirde oluşur. örneğin çalışan elektrik enerjisi çeken bir cihaz çalışır durumdayken fişi çekerseniz orada ufak bir ark oluşacaktır. büyük sanayi işletmelerindeki arklar tehlikeli olup 1 saniyede onbinlerce dolarlık zararlar verebilirler.
  • hard rock sosuna batirilmis muhtesem progresif metal grubu. yabancı forumlarda yılın en iyi albümü gibi sifatlarina maruz kalan burn the sun'dan sonraki albümü merakla bekleniliyor. son vokal tanrısı jorn lande'nin mikrofununu sahiplendiği güzel topluluk.
  • headhunter'ın bana en büyük kıyaklarından biri, süper vokalist jorn lande'nin maalesef bir süre önce ayılıp masterplan'ı kurduğu süper grup.
  • gitaristi haric butun elemanlarının malmsteenle calısmıslıgı olan progressive grup.gitarlarda conceptionın gitaristi (adı neydi ya),davulda baba isim john macaluso,basta malmsteenin ikinci gelisinde de calan randy coven,klavyede gene malsteenden bi eleman ve son olarak vokalde muthis adam jorn lande var.sanırım john macaluso jorn lande nin solo albumunde de* calıyor*.ark ve burn the sun diye iki albumleri var.
hesabın var mı? giriş yap