• hamstring çekmesi kas liflerinin aşırı gerilmesi veya yırtılmasıdır.

bu çekme kasın iki yapışma noktasında veya kasın herhangi bir noktasında oluşabilir. şiddetine göre birinci, ikinci veya üçüncü dereceye ayrılır.

birinci derece: aşırı gerilme veya birkaç lifin hafif yırtılmasıdır. ağrı bir parmak ile lokalize edilebilir. bir sertlik ve güçsüzlükte söz konusu olabilir. egzersiz yapılırsa ağrı ve sertlik egzersiz sırasında azalabilir ama daha sonra daha şiddetli bir şekilde geri dönebilir.

ikinci derece: orta şiddette kas liflerinin yırtılmasıdır ve birinci dereceye göre ağrı daha geniş bir alana yayılmaktadır. sertlik ve güçsüzlük görülecektir, bazen kanamaya bağlı olarak ağrılı bölgede ciltte siyah ve mavi renkler görülebilir. yürüyüşte bariz sekme görülebilir.

üçüncü derece: bu kasın tam yırtılmasıdır. geniş ağrı,kanama ve ödem mevcuttur. kasta bombeleşme elle hissedilebilir. bu yırtıklar nadir olarak görülür.
  • geçen hafta pazar günü maç sırasında yaşadığım sakatlık türüdür, 3 gün boyunca buz ve krem+masaj tedavisi uygulayarak geçirdim ve takip eden haftanın cumartesi günü yani dün maça çıkıp yüksek eforda 90 dakikayı tamamladım, kazasız belasız.
    yırtık yoksa maximum iyileşme süresi 7 gündür diye tahmin ediyorum yeter ki adele zorlanmasın.

kremler için;

(bkz: bengay)
    (bkz: voltaren)
  • son 2 ay da 2 defa başıma gelen olay, o an sinirden ağlayacak hale getirse de, buz tedavisi ile bir hafta da geçiyor. ayakta fazla kalmamak o ayağın üzerine fazla yüklenmemek gerekiyor
  • halı sahada rastlanılır genelde. ısınmadan uzun soluklu şutların akabinde gösterir kendini. duruma maruz kalan kimseleri kenarda vs. yere sırtüstü uzanmasına önayak olunmalı. o bölgeyi rahatlatacak şekilde ayak havada, bir başkası marifetiyle dikkatli hareketler yapılmalı.
hesabın var mı? giriş yap