şükela:  tümü | bugün
  • latincesi lig. cruciatum posterior(pcl) olan bağ. lig. cruciatum anterior'u(ön çapraz bağ) içten çaprazladığı için internal cruciate ligament de denir. tibia üst arka tarafındaki küçük depresyondan başlayıp yukarı, öne ve içe yönelir, femurun iç(medial) kondilinin kondiller arasına bakan(interkondiler) yüzüne yapışır. yırtık şüphesinde posterior drawer test yapılır: hasta yatağa yatırılır, kalça ve dizden flexiona getirilir, femur ve tibia arası 90 derecelik açıdayken femur sabitlenir, tibia geriye doğru ittirilir. tibia geriye fazlaca gidiyorsa yırtıktan şüphelenilir. eklem içi kanama da varsa(hemartroz) büyük ihtimale yırtılmıştır.

ayrıca kendisi bugün bir ayı tarafından kastedilen sevgili ligamentimdir.
  • spor müsabakalarında biri sakatlandığında duyulan iki bağdan biri. dileğimiz odur ki kimse sakatlanmasın, bağlar kopmasın.
  • halısahada tepinen bir ayı sayesinde, biri koptuğunda ameliyatla düzeltilmediğini, yapılması gerekenin de bir buçuk ay dinlenip ardından spor ile güçlendirmek olduğunu öğrendiğim bağdır.
  • kısaca açb, ya da ecnebi adıyla posterior cruciate ligament (pcl) olarak bilinen bağdır. dizin, arka kısmında çapraz bir uzanımla dizi dengede tutan en önemli bağlardan biridir. en önemli bağlardan biri diyorum çünkü dizdeki 4 ana bağdan, fiziksel aktivite sırasında zarar vermesi çok zor olan, zarar geldiğinde de onarılması zor olan bir bağdır. pcl ,yan ve ön çapraz bağların aksine futbol, basketbol gibi aktivitelerden çok araç kazası (dashboard darbesi), motorsiklet kazası (ki ben öyle kopardım) gibi durumlarda dizin ön tibia kısmına alınan darbe sonrasında hasar görür. yırtık interstisyel-kısmi yırtık falan değil de tamamen kopmamışsa, dizde boşluk fazla değilse ya da ecnebilerin tabiri ile multi-ligamentous knee injury yani çoklu bağ hasarı yoksa, pek ameliyat önerilmez. bunda, ameliyat sonrası sürecin zorlu olması, ameliyat başarı oranının da tartışılır olması etkendir.

türkiye'de bir kaç çalışmaya denk geldim:

kaynak 1

çoklu bağ yaralanmalarıyla pcl onarımı
  • normal yürüyüşe nazaran merdiven ve yokuş çıkarken daha çok yük binen ligament. bacağın aşırı fleksiyonunu engeller.