şükela:  tümü | bugün
 • bir yerden çıkarken veya bir yere girerken kapıyı açtığınızda hemen arkanızdan gelen birisi varsa o kapıyı tutmak gerekir değil mi? e tutalım ki arkadaki insanın yüzüne kapanmasın kapı. yazılı bir kural değil bu, toplum içinde yaşıyoruz. böyle şeyleri bilmeliyiz. kimsenin umrunda değil burada bu. ben her zaman arkama dikkat edip gelen varsa kapıyı tutuyorum, lakin bunu suistimal eden öyle örnekler var ki insanı çileden çıkartır. mesela daha bugün benim kapıyı açıp tutmamı fırsat bilip arkamda ki 3.kişi de dahil olmak üzere insanlar sanki kapıcıymışım gibi, kapıya dokunma zahmetinde bile bulunmadan, aladağ'dan serin bir geçiş yapınca sinirlerim zıpladı ve kapıyı büyük bir hızla bıraktım. kapı da iki yönlü açılabilen hafif bir kapı, bir de yaylanıyor. haliyle bu kapı az önce serin serin geçen hanımefendiye dokundu biraz. bana dönüp tip tip bakınca da, e biraz zahmet edip tutsaydınız kapıyı da çarpmasaydı size dedim. şimdi bu hanımefendiler hep aynı 40-50 yaşları arasında çok önemli kişiler. o yüzden birer kapıcı mutlaka lazım bunlara.

  o kapı size girsin.

  not: aramaya inandım ama böyle bir başlık bulamadım. benzer bir başlık varsa da elele verip entryi taşıyabiliriz.
 • arkamdan gelen kişi için kapıyı nezaketen tutarım, mesele değil de; bunun "önden gelen kişi için kapıyı tutmak zorunda kalmak" diye bir versiyonu daha var.

  eve geliyorum yorgun argın, apartman kapısını açıyorum; içeriden peş peşe 4-5 kişi çıkıyor; kapıyı kendileri için açmışım edası ve rahatlığıyla. üstelik teşekkür bile etmiyorlar.

  o durumda yapman gereken şey beklemek kardeş; bekleyeceksin, kapıyı açan kişi içeri girecek ve kapıyı sana verecek, sen sonra gireceksin. o senin yaptığın görgüsüzlük.
 • iki turu vardir:

  1) siz gectikten sonra kapi kapanacakken kapanmasin, gelene carpmasin ya da zorluk cikarmasin diye elinizle $oyle ittirirsiniz, arkadan gelen tutar gecer, insansa kendisinden sonra gelenler icin de aynisini yapar.

  2) arkanizdan (ya da kar$idan) gelen birisi icin kapiyi kahya gibi tam $ekilde acar buyrun diye onun gecmesini saglar, sonra kendiniz gecersiniz.

  bir keresinde i$ yerinde ak$am kafeteryadan yemegimi almi$ ellerim dolu cali$tigim binaya giriyorum, bizim binada cali$an svp ile kar$ila$tim. selam verip gececekken adam yukarda ikinci $ekilde kapiyi tutup buyrun diye acmasin mi? kibar adam. tabii ben ne yaptim, te$ekkur edip binanin icindeki bir sonraki kapiyi ayni $ekilde acip ona tuttum. kibarlik centilmenlik bir ba$ka yaaa... :))