• bir yerden çıkarken veya bir yere girerken kapıyı açtığınızda hemen arkanızdan gelen birisi varsa o kapıyı tutmak gerekir değil mi? e tutalım ki arkadaki insanın yüzüne kapanmasın kapı. yazılı bir kural değil bu, toplum içinde yaşıyoruz. böyle şeyleri bilmeliyiz. kimsenin umrunda değil burada bu. ben her zaman arkama dikkat edip gelen varsa kapıyı tutuyorum, lakin bunu suistimal eden öyle örnekler var ki insanı çileden çıkartır. mesela daha bugün benim kapıyı açıp tutmamı fırsat bilip arkamda ki 3.kişi de dahil olmak üzere insanlar sanki kapıcıymışım gibi, kapıya dokunma zahmetinde bile bulunmadan, aladağ'dan serin bir geçiş yapınca sinirlerim zıpladı ve kapıyı büyük bir hızla bıraktım. kapı da iki yönlü açılabilen hafif bir kapı, bir de yaylanıyor. haliyle bu kapı az önce serin serin geçen hanımefendiye dokundu biraz. bana dönüp tip tip bakınca da, e biraz zahmet edip tutsaydınız kapıyı da çarpmasaydı size dedim. şimdi bu hanımefendiler hep aynı 40-50 yaşları arasında çok önemli kişiler. o yüzden birer kapıcı mutlaka lazım bunlara.

o kapı size girsin.

not: aramaya inandım ama böyle bir başlık bulamadım. benzer bir başlık varsa da elele verip entryi taşıyabiliriz.
  • arkamdan gelen kişi için kapıyı nezaketen tutarım, mesele değil de; bunun "önden gelen kişi için kapıyı tutmak zorunda kalmak" diye bir versiyonu daha var.

eve geliyorum yorgun argın, apartman kapısını açıyorum; içeriden peş peşe 4-5 kişi çıkıyor; kapıyı kendileri için açmışım edası ve rahatlığıyla. üstelik teşekkür bile etmiyorlar.

o durumda yapman gereken şey beklemek kardeş; bekleyeceksin, kapıyı açan kişi içeri girecek ve kapıyı sana verecek, sen sonra gireceksin. o senin yaptığın görgüsüzlük.
  • bugün ifa ederek mesaiye kalmayı garantilediğim eylem.

arkadan gelen imansızların sorumluluk almaması üzerine olduğunuz yerde yaşlanırsınız. insanlar tuttuğunuz kapıdan süzülüp geçerlerken, yirminci kişiden sonra hasıl olan can sıkıntısıyla görevi devretmeye kalkışmanız da, gözünüze kestirdiğiniz kişinin ellerini cebine sokması ya da yanındaki hatunla muhabbete dalmasıyla sukutuhayale uğrar.

orada ölürsünüz. naaşınız, kapıyla pervazı arasına defnedilir. sonraki yaşantınıza ise kapının altına sokulan terlik olarak başlarsınız.

o kapıdan bildirdim.
  • her sabah işe geldiğimde, servisten inen yaklaşık 30-40 kişinin birbirleri için yaptığı eylem.
  • çoğu zaman yaptığım eylem.

nezaketen yaptığım şey, sizce de nezaketen bir teşekkürü hak etmiyor mu, sayın .... ....larım.
  • market giriş ve çıkışlarında her gün yaşadığım ve yaşattığım güzellik
hesabın var mı? giriş yap