şükela:  tümü | bugün
 • bireylerden oluşan arkadaş grubunun doğrusunun, evrensel doğru olmadığı düşünülürse, o iletişim sürecinde, o insanların binbir çarpık veriyle oluşmuş bakışlarında, geçici olarak yaşanabilen bir eylem. artık arkadaşlık kalmış mıdır ya da yeniden tesis edilebilir mi gibi soruların gayet meşru olduğu söylenebilir burada. iş arkadaşı iseniz durum biraz değişir tabi; iş arkadaşları önünde sonunda iş yapmak için oradadır ve buradan tartışma çıkması da olasıdır ve belki de o tartışma o işten ayrılmanız ve yalnız bırakılmanız ile sonuçlanabilir bile.

  sorunda sizin de payınız olabilir elbette. hele payınız, yalnızlığa alışmışlıktan geriye çekilmek yoluyla uzaklaşmaksa, o çok dramatiktir; bunun senaryosu yazılabilir işte.
 • bu adamın siklenmeme durumu biraz da $öyle, du' açıklıyorum...

  aslında siklenmemekle itham edilen bu sevimli dostumuz pekala siklenen bir ki$i; lakin siklendiği, söylediği sözlerin, takındığı tavırların değer kazandığı düzlem, arkada$ grubu dediğimiz garabeti olu$turan bireylerle kurduğu ikili ili$kilerden mütevellit bir yapı arz etmekte. çe$it çe$it insan var yahu, kimi tribünlere oynar, kimi harbiden ekibin ne$e kaynağıdır, kimi de çoklu ortamda sesi sedası çıkmayan ve fakat pek çok $eyi perde arkasından yürüttüğü manipülatif i$lemlerle sürdüren canci$tir. biri birini tutmuyor ki bunların, yani...

  zaten harbiden siklenmiyorsa bu adam yahut hatun, öyle pek fazla barınamaz o güruhun içinde, mal değilse zerre değer arz etmediğinin farkındadır çevresindeki bünyeler için ve bir $ekilde koparır bağlarını er ya da geç. fakat dediğim gibi, çoğu zaman ortamın sessizi, iplenmezi, pısırığı addedilen $ahıs hiç de öyle göründüğü gibi değildir, o ki$ilerin arasında bulunmasının muhakkak bir sebebi vardır diye dü$ünüyorum.

  insan biraz da sosyalle$tikçe yavu$akla$an bir canlı, i$bu sebeptendir ki bu siklenmeyen, yapısı gereği çüke takılmayan eleman, pek çok zaman grubun üyeleriyle kurduğu bireysel ili$kilerde kanka seviesine dahi yükselebilir. öyle toplu co$umlarda iplenmez görüntüsü çizse de, ba$ı sıkı$an, götü tutu$an bir $ekilde kendisine döner çaresizce falan...

  aman, her gün ya$adığımız $eyler...
 • okul ve kantin ortamlarında çok sık görülen tiplerdir. aslında takıldığı grup zerre kadar umrunda değildir. onlarla oturup, konuşmak bir yerlere gitmek hiç içinden gelmez. ama okulda adam yokluğunda yahut yalnız kalmamak için o grupla takılır. yapılan toplu organizasyonlarda ismi geçmez. yarım ağız davet edilse bile gitmez. grupla ilişkileri sadece okul ortamındadır. iki tarafta birbirinden pek hoşnut değildir. ya bir çıkar vardır ya da amaç zaman öldürmektir. sıklıkla bu tip vakalara rastlanmaktadır.
 • (bkz: yancı)
 • ani bir durumda herşeyin bekleneceği elemandır..
 • şahısları kısaca ş1 ş2 olarak devam ettirip, söz konusu elemanı da "se" olarak ele alacak olursak, şu tarz dialoglar kaçınılmazdır :

  ş1: abi napalım ya sinemaya falan mı gitsek, otur otur sıkıldım..
  ş2: ne bileyim abi otur şimdi 2 saat film izle, hele ki bayarsa falan ?
  ş3: harbi ya bırakın bilardo, bowling falan mı çaksak he ?
  se: ya abi bence nargile yapa...
  ş2: bırak abi bowlingi, naptın hacı ya ?
  ş1: ulan mis gibi sinema varken, ne bilardosu, hem bak vizyona şu girmiş bla bla..
  se: abi geçen diyoduk narg...
  ş3: ulan sizi yenerim diye korkuyosun di mi ehehe ? :malinsangülüşümüdesek:
  ş1: bla bla hede hödö..
  ş2: hea kıl yün..
  se: eeeh eytere bea -muhtemelen içinden -

  işte şu durum çok tatsızdır,bu kişinin fikir sunması ızdıraptır, arkadaşları tarafından saygı duyulacak bir şey yapmalıdır ki dinlenebilsin.. eğer bu entel ortamı olan bi arkadaş grubuysa, ya sinema ya fotoğraf tarzı böyle takdir edilesi yanları olmalıdır - hani ben de sanatçıyım tadında, kısa filmler veya böyle kültür olaraktan birikim falan - ,gerçi kendilerini ispat etmeye çalışmak yerine kendilerini yormayıp başka ortamlara yelken açıp o ortamın kralı olmuş insanlar da vardır..ne de olsa her insanın illa keşfedilecek güzel yanı vardır, dürüstlük olsun, iyi niyet olsun..belki sinema hakkında pek bilgi sahibi değildir ama başka vasıflara sahiptir di mi ? bir köşeye atıp onu aşağılamak yerine her insana saygı gösterilmelidir, herkesin fikri alınmalıdır..bugün yanında susan adam yarın acı koyabilecek kapasiteye sahip olab...

  ş1: abi tamam sus ya beyin s.ktin..
  ş3: harbi ha, biz burda bowling falan diyoruz sen ne diyosun abi ya
  se: eyvalla..
 • yeri gelir lafı kesilir bu elemanın, yeri gelir barın tuvaletinde unutulup mekan terk edilir, gruptan aldıkları elektrikten midir bilinmez ama garsonlar bile siklemez bu adamı, bira getirmezler ona.