şükela:  tümü | bugün
 • arkadaş her an edinilebilir. okeyde, yolda yürürken,kantinde, parkta,otobüs durağında ama dost bından sonra başlar zor zamanların adamıdır dost.
 • arkadas neyin var canın mı sıkkın hiç konusmuyorsun diye bık bık konusur ama dost gözlerinden anlar derdini ısrar etmez anlat diye hadi gel bişeyler içelim der... en mutlu ya da en kötü gününde anlarsın hangisi dost hangisi arkadas
 • uzun süre görüşmesen bile bir telefonla her şeyi bıraktığın gibi bulduğun şey dost, sitemden bir türlü konuşmaya fırsat bulamadığın şey ise arkadaştır.
 • bunun yapılmışı var

  (bkz: dost ile arkadaş arasındaki farklar)
 • arkadaş, sana güvenen ve seni takip eden kişi için kullanılır. ortak hedefe seninle yürüyene yandaş, senin güvendiğin ve takip ettiğin kişiye önder diyoruz. bu tanımlar, anlamları bi hayli esnetilerek sosyal ilişki halinde bulunulan partneri statülemek ve bunu diğer insanlara belirtmek için kullanılır.

  dost ise yine ikili ilişkilerdeki muhatabın statüsünü belirlemek ve aynı zamanda bundan sonra da etrafa belirtmek için kullanılsada, anlam olarak içinde başka bir şeyler daha barındırır. sanki ailenden biridir ama ama gel gör ki aslında kan bağınız yoktur. sevmediğin huyların, yediğin kazıkların bile olsa artık o çizgi aşılmıştır, yapılacak bir şey yoktur. o artık senin manevi kardeşindir.

  bu şu anlama gelmiyor tabi ki; insanlar sırlarını dostlarıyla paylaşırlar, arkadaşları ile o kadar çok şey paylaşmazlar. hayır, bence tam aksine, çoğumuzun sırlarını ya da gizli yönlerini arkadaşlarımızla daha çok paylaştığımızı düşünüyorum. ne var ki zaten dost, o sırların ve gizli yönlerin çoktan içine girmiştir, içindedir.

  aşk meşk işlerine benzeyecek olursak eğer;
  dost, karın/kocan gibiyken, arkadaş takıkmalık ya da tek gecelik ilişki gibi. arkadaşlığın doğası gereği en gizli yönlerini açabiliyorsun. çünkü er ya da geç hayatından çıkacağını biliyorsun. uysallık seviyen, ilişkinin potansiyel süresi ile orantılı. ama dostlukta başka tür bi sevgi mevcut. dediğim gibi aile sevgisine yakın bi sevgi kesinlikle. gizli yönlerini açıp açmamakla ilgili bir sorunun yok. o yüzden bir insan sırlarını arkadaşları ile daha yoğun paylaşabilir.

  boktan ama böyle sanırım.

  edit: ekleme
 • hiç bir fark yoktur, ikisinin attığı kazık da çok acıtır.
  sadece, dostunuz kazığı tam olarak nereye saplayacağını bilir.
 • arkadaşı silersin dosta küsersin.
 • hiçbir fark yok. annenizden babanızdan başka hiçbir kimse sizi gerçek anlamda düşünmez. hala mükemmel bir dost olduğunuzu iddia ediyorsanız; hayat size ilk fırsatta madalyonun öbür yüzünü gösterecektir.
 • ikisinin de amq

  hepsi geçici romantik olmaya gerek yok bu kapitalist düzende