şükela:  tümü | bugün soru sor
  • neden okuduğumu anlamadığım hususlar. boşu boşuna dakikalarım gitti kriterelere de uymadığıma göre defolup gideyim. ama tabi ondan önce benim kriterlerim insan olsun, arkadan iş çevirmesin, tek mutlu anında değil kötü gününde de yanında olsun son olarak kendi ne bok yiyorsa yesin ama kötü alışkanlıklarına senide çekmeye çalışmasın.
  • star wars ile star trek arasındaki farkı ve tolstoy'un bir araba markası olmadığını bilmesi.
  • diyalog unuz zamanla monolog a dönüşmemesi gereken en önemli husus

hayatınızı paylaşın arkadaşlarınızla sadece sizi dinliyorsa da çok konuşmayın
  • kıskanç olmamasına dikkat edin. ne dostlarını ne sevgilisini kıskanan zayıf, kendine güvensiz bir arkadaş seçmeyin..

sizi kıskandığı için sizi yorar kısıtlar.. sevgilisini kıskandığı için yine sizi yorar.. anlattıklarıyla..
  • kendinizi bilin yeter.
    atalarımız ne demiş " bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim"
  • mesela ben, yetkin olduğu en iyi konu, taraftarı olduğu kulübün ilk 11ini sayabilmek olan insanlarla prensip olarak samimi olmuyorum ya da elif şafak kitaplarına hayranlık duyan kişilerle yahut demet akalın dinleyenlerle takılmamaya özen gösteriyorum. çok da memnunum, hayatimda varlığını idame ettiren insanları bu şekilde filtrelenmiş olmaktan.
  • dostoyevski'yi isviçre peyniri sanması benim için yeterli bir kriter. zira içlerinden kötü insan çıkmıyor*
  • sizinle aynı yemeği seven, aynı takımı tutan, aynı siyasi görüşte olan, insanları dost edinmeyin. çünkü; hayat siz isteseniz de istemeseniz de yollarınızı kesiştiriyor ve siz, o kişiyle yoldaş olabileceğinizi sanıyorsunuz. ilk anlaşmazlıkta da arkadaşlığı bitirebiliyorsunuz.

aksine dost seçerken; karşınızdaki birey karakter olarak sizin ne kadar zıttınız olursa olsun, birbirinize anlayış gösterip, tahammül edebiliyorsanız, o kadar sağlam bir ilişki kurmuş olursunuz. hayata dair o keskin farklarınız, sizi yanyana olmaktan alıkoyamıyorsa, ufak tartışmalar ve olumsuzluklar, sizi birbirinizden koparmakta zorlanır.