şükela:  tümü | bugün
  • neden okuduğumu anlamadığım hususlar. boşu boşuna dakikalarım gitti kriterelere de uymadığıma göre defolup gideyim. ama tabi ondan önce benim kriterlerim insan olsun, arkadan iş çevirmesin, tek mutlu anında değil kötü gününde de yanında olsun son olarak kendi ne bok yiyorsa yesin ama kötü alışkanlıklarına senide çekmeye çalışmasın.
  • star wars ile star trek arasındaki farkı ve tolstoy'un bir araba markası olmadığını bilmesi.
  • imam gazzâlî hazretleri şöyle tavsiye buyuruyor ki, böyle olana ve böyle birini bulana helâl olsun:

"arkadaş olacağın kimseyi iyi seç, onu dene, tanı... arkadaş olacağın kimsenin bir vazifeye getirildiğinde veya vazifeden alındığında nasıl davrandığına bak. onun zenginlik ve fakirlik hâllerindeki davranışlarını kontrol et. kendisiyle yolculuk yap, alışverişte bulun. ona çok muhtaç olduğun andaki davranışını gör. eğer bütün bu hâllerde kendisinden hoşnut ve razı olursan, onunla arkadaş ol. senden büyükse onu baba gibi say, küçükse evlât gibi sev, sahip çık!"
  • diyalog unuz zamanla monolog a dönüşmemesi gereken en önemli husus

hayatınızı paylaşın arkadaşlarınızla sadece sizi dinliyorsa da çok konuşmayın
  • kıskanç olmamasına dikkat edin. ne dostlarını ne sevgilisini kıskanan zayıf, kendine güvensiz bir arkadaş seçmeyin..

sizi kıskandığı için sizi yorar kısıtlar.. sevgilisini kıskandığı için yine sizi yorar.. anlattıklarıyla..
  • kendinizi bilin yeter.
    atalarımız ne demiş " bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim"
  • mesela ben, yetkin olduğu en iyi konu, taraftarı olduğu kulübün ilk 11ini sayabilmek olan insanlarla prensip olarak samimi olmuyorum ya da elif şafak kitaplarına hayranlık duyan kişilerle yahut demet akalın dinleyenlerle takılmamaya özen gösteriyorum. çok da memnunum, hayatimda varlığını idame ettiren insanları bu şekilde filtrelenmiş olmaktan.
  • bu kisi eger kız arkadaşsa, küçük bir yılan olmamasına dikkat etmelisiniz*
  • dostoyevski'yi isviçre peyniri sanması benim için yeterli bir kriter. zira içlerinden kötü insan çıkmıyor*
  • genelde kibar yardımsever insanlarla oturup kalkarım. öyle kavgacı maraz çıkaran insanlarla pek işim olmaz. bütün samimi dostlarım birer beyefendi ve hanımefendidir. zenginliğe eğitime ünvanlara bakmam. bir gün işim düşer diye biriyle sohbet etmem veya sohbeti işim düşmez diye kesmem. bu nedenle de etrafımda çok iyi insanlar olduğunu düşünüyorum. geniş gönüllü olunca iyi insanları mıknatıs gibi çekiyorum. iki tip arkadaşım var diyebilirim. biri avcılık ortamından olan avcı arkadaşlar diğeri de diğer ortamlardan olanlar. diğer ortamlardan olanlar avcılığı hiç sevmezler ve bu konuda ağızlarından iyi bir söz duymadım ama beni severler.