şükela:  tümü | bugün
  • yalnız insan da değildir. sadece kafasına uygun arkadaş bulamayan insandır.

arkadaş çevreme baktığımda, gayet sosyal olan, arkadaş topluluğunda rahatlıkla konuşabilen arkadaşlar, şahsımın yanında hiç konuşmuyorlar. eğer bu arkadaşlarımla yalnız kalırsam bana söyleyecekleri bir şey olmuyor.

çünkü bizler bulunduğumuz her ortamda sohbet seviyesini üç basamak yukarıya çeken insanlarız. istanbul'da görüşmek için bir defasında aradığım arkadaşım, senin yanında çekiniyorum. kendimi rahat hissedemiyorum. o yüzden gelmek içinden gelmiyor demişti.

bizler konuşulacak konunun değerli olmasına özen gösteren insanlarız. bizler sohbetimizde mantıklı konuşmalar yapan insanlarız. sadece futbol değildir bizim sohbetimiz. sadece gündelik iş ilişkileri, yahut sevgili ilişkileri değildir bizim sohbetimiz. biz aynı zamanda evreni sorgulayan insanlarızdır. sohbetlerimizde fyodor mihayloviç dostoyevski, tolstoy, freud, mihail yuryeviç lermontov, nietzsche, arthur schopenhauer konuşan insanlarızdır. fakat bu konuda bilgisi olmayan insanlar yanımızda eziyorlar.

konuşacak bir şeyi olmayan insanlar, bireysel ilgiyi kendilerine yöneltilmiş bir silah olarak algılıyorlar. ve baskı altında olduklarını hissedip uzaklaşmak istiyorlar. böylesi insanların birinci amacı her zaman için kendilerine uygun bir arkadaş edinmektir.

bu konuda rus yazar, sevgili fyodor mihailoviç dostoyevski'nin çok güzel bir tespiti vardır. der ki ;

"insan en yakın dostunun, bilgisiz ve sefil olmasını arzular. dostlukların çoğu da bu sefillik üzerine bina edilir. bu da tüm akıllı insanların bildiği bir gerçektir."
  • uyumsuz ve ya kendini beğenmiş birisi olma ihtimali de oldukça yüksek olan insandır.

hiç kimseyi arkadaşlığına layık bulmuyor olabilir.
  • ya hiç arkadaşın olmayacak yada sadece 1-2 tane mükemmel dostun olacak.

ne kadar çok insan o kadar çok sorun
  • şahsımdır. çevrem geniş telefon susmaz iş çok kovalarım ama arkadaşım yok. işten midir bilinmez ama oturup iki kadeh içemiyor artık insan kimseyle. biz de kendimizi sözlüğe atıyoruz belki de.

ben bunun maddiyat, ya da kendini beğenmişlikle ilgili olduğunu da düşünmüyorum. artık insanlar çok ayrıldı türkiye’de. arkadaşın da senin gibi düşünmesi gerekiyor. ve samimi olması gerekiyor. senin gibi düşüneni bulsan da samimi bulamıyorsun. belki de samimi olmayan sensin bilemezsin ama, güven esası samimi olmak olduğundan insanların çıkara dayalı arkadaş olmaları ve zamanın eskisinden daha kıymetli olması dostluğu bitirdi.
  • vardır bi bokluğu.
  • bezmiş, lanet etmiş, kızgın ve artık insanlara güven duymayan kişidir.

çok arkadaşım var, aslında benim için hiç birisi arkadaş değil...
    onlar öyle söylüyorlar "arkadaşım, dostum" fakat çok yara aldığımdan kimseye güvenemiyorum ve çok katıyım bu konuda.
    hep dost kazığı yemiş birisi olarak, insan anasına babasına güvenmiyorken "arkadaşlık nedir ya?" diyorum...
    çıkarı olan arkadaş olarak görür seni.
    bilgi için
    sex için
    para için
    zor günler için
    eğlenceli isen güldürmen için
    koruman için
    vesaire. her şey menfaat olmuş, karşılık beklemeyen varsa işte o dur gerçek arkadaş ama bu sefer karşındaki karşılık bekliyorsa?
    arkadaşlık o nedenle ölü doğum ile aynı manadadır diyorum.
  • özünde insan insanı zaten sevmez ancak çıkarı için katlanır. kim kiminle ne yemiş, o nereye gitmiş, şu kimle evlenmiş gibi muhabbetlerden de hazzetmez bu tipler. aslında fazla zekadan toplumun geneline hitap eden konular ilgilerini çekmez bu yüzden ortamlarda ketumdurlar ve ekseriyetle dışlanırlar. ilgi alanlarına hitap eden insanlarla bir araya gelince çeneleri durmaz suskunluklarını bozarlar.
  • şahsımın da içinde bulunduğu topluluk. önceden çok arkadaşım vardı şöyle söyleyeyim sabah 8'de evimin önüne gelirlerdi hadi bugün bizle takıl diye .

sonra işler değişti herkes çıkarına göre davranmaya başladı bende irtibatı kestim.kafam rahat huzurluyum ne gerek var arkadaşa ?
  • egosu yüksek, bencil, bilgili, ukala, ben biliyorumcu ve her konuştuğu konuyu domine edebilecek donanıma sahip insandır. kendimden biliyorum bu arkadaş eksikliğini ve bu insansızlığı.

saatlerce sohbet etmek isterken hele ki yeni bir şey öğrenmiş ve beyin süzgecinden geçirip kendi bilgini de modernize edip konuya hakim olduğun o dolu dizgin anında senle ayni frekansta bir canlı bulamamak felaket koyuyor.

tamam abi bu dünyaya bir kere geleceğiz anladık onu da öğrenmek zehrini damardan aldığınızda, ilerlemeli oyun gibi oyunun sonuna kadar level atladığınızı hissediyorsunuz.

gerçekten zor bir zanaat yaşarken boş yasamak. özenmiyor değilim. gülümseme insidansimin yükselmesini hasretle bekliyorum.
  • ben sayılırım, ama şikayetçi değilim.
    artık çok az insanla görüşüyorum onlarla da içten bir sohbet edemiyorum. kimseyle uyumlu hissetmiyorum.
    hatta akrabaları da, olmayan kısmına ekleyince daha güzel oluyor, tavsiye ederim