şükela:  tümü | bugün
 • martin mystere'nin arkada$lar arasindaki etkile$im uzerine soyledigi $u sozleri aktarmak istiyorum:
  "insanin ba$kalarinin etkisinde kalarak 'degi$ecegine' inanmiyorum. ancak, ki$inin her zaman birlikte olduklari sirada karakterinin olumlu yanini mi yoksa olumsuz yanini mi sergilemesine firsat verecek ki$ilerle birlikte olmayi secebilme hakki vardir."
 • arkadaşlığın hep varolduğu ortam için:şaşıfelek yeniden
 • gururun ezilip geçildiği yerdir. sadece kucaklaşmaktır çoğu zaman. hatta bazen şarkılar çığırmaktır birlikte boş teraslarda. yalnız kalması gerektiğinde anlayışlı olmaktır. gözlerinin içine bakmaktır hep. sırf acısını unutturmak için zırıl zırıl ağlamaktır insanların ortasında. hiç beklemediği zamanda yanında olmaktır. gözünü açtığında orda olabilmek için sabahlara kadar hastanenin demir ve kan kokusunu çekmektir. zor anlarının geçmesini bekleyebilmektir. bir dost olarak acıyı söylemek ama suçlamamaktır. sığ sulara çekmektir onu boğulduğu derinlerden. özgür olmasını sağlamaktır...
  (bkz: bu böyle gider)
 • danışıklı dövüş, çıkar ilişkisi. yardım edeyim ileride oda bana yardım eder düsturu ile hareket eden kurum. dostlukla alakası yoktur. birbirini kandırmaya devam eder. yüzüne sırıtır içinden küfreder bi cemiyettir.
 • (bkz: lawn dogs)
 • haydar ergülen'in karpuz kabugundan gemiler yapmak filmi üzerine yazdigi yazida "denizi ilk gören çocugun, arkadasinin yerine gözlerinin dolmasidir. sevinçle doldurur ki gözlerini, kasabaya döndügünde arkadasi da onun gözlerinde gördügü seylerden mutlu olsun..." seklinde tanimladigi insanlik hali.
 • çoğunlukla bitmeden önce bitebilen bir olay olduğu bilinmez.. bazen bittikten sonra bile bittiği bilinemez. anlaşılamaz.
 • aşk ve arkadaşlık bir gün yolda karşılaşırlar. aşk küçümseyici bir şekilde sorar: “ben senden daha candan ve daha yakınım; sen niye varsın ki bu dünyada?”
  arkadaşlık tevazu ile cevap verir: “sen gittikten sonra, ardında bıraktığın gözyaşlarını silmek için.”
 • ne kadar gerçekse o kadar şanslısınızdır. gerçekliğin, dolayısıyla da sanslı olduğunuzun, farkındaysanız, sizden mutlusu yoktur.
 • yaşamda özgürce seçim yapabildiğimiz iki alandan biri* olması nedeniyle çok önemli bir hadisedir..
  zira arkadaşlarımızı kendi özgür irademizle seçeriz ve onlar yaşamın şu ya da bu tarafına doğru eğilmemize katkıda bulunurlar..

  fikirlerden, dünya görüşlerinden ve yaşam biçimlerinden soyutlanarak kurulan ilişkiler ise ya arkadaşlık adına bir yanılsamadır ya da itiraf edilmekten kaçınılan bir çıkar ilişkisi.. bu tür bir ilişkiden keyif almaksa savunma mekanizmasının devreye girdiği bir kandırmacadan ibarettir.. bunlara da arkadaşlık deriz yine de.. belki bu türlüsüne de ihtiyaç duyduğumuzdan arkadaşlığın -artık ne demekse-, belki kendimize bile itiraf edemediğimiz çelişkilerimizden..

  hedefi tam 12'den vuran atasözlerimizden biri ne de güzel anlatır bu durumu;
  (bkz: bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim)