şükela:  tümü | bugün
 • hepimizin hissettiği bir gerçek vardır. başkalarının hep bizden daha çok arkadaşı olur. kendinize kızarsınız bunun için. sorgularsınız falan. huysuz muyum lan ben. ukala mıyım. neden diğerlerinden daha az popülerim acaba vs. meğer kazın ayağı öyle değilmiş. bunun bilimsel bir açıklaması varmış. karşınızda:

  (bkz: friendship paradox) türkçe namıyla (bkz: arkadaşlık paradoksu)

  bu paradoks ilk kez 1991 yılında scott l. feld adında bir sosyolog tarafından ortaya atılmış. bu eleman önce birçok insanın, arkadaşlarına kıyasla ortalamada daha az arkadaşı olduğunu tespit etmiş. bunun basit açıklaması şu şekilde. çok fazla arkadaşı olan insanların sizin de arkadaşınız olma ihtimali doğal olarak daha fazla. ve bu terbiyesiz sosyal kişiler sizin de katkınızla arkadaş sayısı ortalamasını bir hayli yükseltiyorlar. bu sebeple arkadaşlarınız da ortalamada sizden daha fazla arkadaşa sahip olmuş oluyor. şurada videolu bir açıklaması var:

  https://www.youtube.com/watch?v=httlvvufays

  şurada da matematiksel hesapları:

  https://en.wikipedia.org/wiki/friendship_paradox
 • günümüz ergenlerinin(fiziksel değil zihinsel yaştan bahsediyorum) büyük problemi. birçok insan bu paradoxtan müzdarip. en kötüsü depresyona girebiliyorlar. örnekle açıklamaya çalışacağım:

  mesela benim 500 facebook arkadaşım var. bu 500 arkadaşımın arkadaş sayılarının ortalaması(her birinin arkadaş sayısını yazıp, toplayıp 500'e bölüyoruz), kesinlikle benimkinden büyüktür. çünkü bazı arkadaşlarımın binlerle ifade edilen arkadaş sayıları var. mesela 'a' kişisinin 1500 arkadaşı var. peki a kişisi açısından bakmayı denersek ne olur. onun da 1500 arkadaşı içerisinde 10bin arkadaşı olan insanlar olacaktır ki o da kendi arkadaş sayısının, ortalamanın altında kaldığı hissine kapılacaktır. a kişisi 1500 arkadaşının büyük kısmının ortalamasını yükseltirken, kendi ortalaması da çok arkadaşı olduğu için daha çok arkadaşları olanlar yüzünden ortalamanın altında kalacaktır. aynı mantığı diğer sosyal platformlar üzerinden de çıkarabilirsiniz.

  bu olay kaçınılmazdır, bundan dolayı paradox deniyor.

  özellikle çocuklara matematik derslerinde bu gibi konuların anlatılması gerektiğini düşünüyorum.
 • ooofff ya ama bugün tatil.

  furkan bölükbaşı olayını tam çözdüm kavradım derken bu başlık hiç olmadı.
 • diger dusunce deneyleri icin
  (bkz: #92649934)
hesabın var mı? giriş yap