şükela:  tümü | bugün
  • arkas holding'in izmir'de yeni açılan sanat merkezinin adı.

19 ekim 2011 cumartesi günü açıldı.

* * * *
  • kültür ve sanat amaçlı faaliyetlerde kullanılması için arkas holding'e tahsis edilen fransız konsolosluğu binasının bir bölümü, restorasyon çalışmalarının ardından "arkas sanat merkezi" olarak açılmıştır.
  • 31 mart 2012 tarihine kadar post-empresyonizm resim sergisine ev sahipliği yapacak olan sanat merkezi.

lucien arkas'a ait koleksiyon içerisinden seçilen eserlere yer verilen sergiye öyle çok ilgi olmuş ki serginin süresi 3. kez uzatılmış.
  • güvenlik görevlilerine nasıl bir eğitim verdilerse insanı bilgilerle şok edebiliyorlar.
  • gayet sakin olan, şu anda hoş bir fotoğraf sergisine ev sahipliği yapan fakat güvenlik görevlilerinin sizi adım adım takip ederek keyfinizi kaçırdığı mekandır.
  • 2014 senesine kadar fransız konsolosluğunda, içerisindeki pek çok parça lucien arkas'ın* kendi özel koleksiyonu olmakla birlikte, izmir'in önemli ailelerinden baltazzi ve giraud ailerinin koleksiyonları ve the british museum, national maritime museum, louvre müzesi gibi önemli müzelerin eserlerinden oluşan "18. ve 19. yüzyıllarda izmir; batılı bir bakış" adlı sergiye ev sahipliği yapan mekan.
    senelerinizin geçtiği, hep gezdiğiniz, dolaştığınız yerlerin eski hallerini fotoğraflarla, tablolarla, resimlerle görme şansı bulabileceğiniz, izmir'in o eski halleriyle yeni halini karşılaştırma imkanı bulabileceğiniz, o eski halinden oraların şimdilerde nereler olduğunu tahmin edebileceğiniz,
    seyyahların, denizcilerin, tüccarların kullanmış oldukları haritalardan gerek izmir'in gerek anadolu topraklarının eski isimlerini öğrenebileceğiniz,
    izmir'in adı duyulmuş, zengin ailelerinin* fotoğrafları, soyağaçları ve aile hakkında bilgiler edinilebileceğiniz,
    izmir'in kimi önemli sokakları, caddeleri, bölgeleri hakkında bilgiler edinip, fotoğraflarla, belgelerle o dönemlerin kıyafetleri, aile yapısı hakkında bilgi edinebileceğiniz,
    şahsen benim son zamanlarda bir izmirli olarak da en keyif aldığım sergidir. izmirliyseniz ve izmirdeyseniz gezip görmenizi tavsiye ederim.
  • meraklısına osmanlı halı sanatı sergisi vardır. 14 hazirana kadar pazartesi hariç her gün açık.
    *
  • kardeşi için (bkz: arkas deniz tarihi merkezi)
  • baba sanatçıları getırıyorlar ayağımıza tamam.çok teşekkür ederiz. ama hep düşünüyorum. izmirli bir firmasın imkanın var sanat merkezin var.
    izmirli genç sanatçılara hiç mi yer vermez aklım almıyor. çok garipler. bir genç sanat yarışması bekledim bunlardan onu bile yapmadılar.

günümüzün sanatçılarını teşvik etmek gerekmez mi ? bu konuda algılarını merak ediyorum.
  • kaç yıldır şuraya bir gireyim deyip hep ötelediğim sonunda bugün "su manzaraları" isimli sergilerini ziyaret etme şansı bulduğum konumu, iç mimarisi, müzikleri ve eserleri ile şahane bir yer. arkas'ın kendisine ait muhteşem yağlı boya eserleri görüp hayran kaldık. bundan sonraki sergilere de katılmayı düşünüyorum. üstelik böylesi bir yer ücretsiz bir biçimde gezilebiliyor. velhasıl kelam izmir'de olanlar ve sanatseverler mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.