şükela:  tümü | bugün soru sor
 • arkeoloji bilim daliyla ugrasan kisi
 • gunun birinde icinizde ukte kalmis entryleri gorecek, belki aglayacak insan..
 • halk arasinda "mezarci" diye tabir edilen, yurdumuzdaki tarihi zenginlige ragmen odeneksizlikten cok zor kosullarda isini surdurebilen insan. modern turk arkeolojisinin kuruculari halet cambel, jale inan ve ,ekrem akurgal'dir. gunumuz arkeolojisinin ilk akla gelen isimleriyse roma tarihinde haluk abbasoglu ve prehistoryada mehmet ozdogan'dir.
 • aramaya inanan kisi. (bkz: aramaya inanmak)
  fakat dunya toz pembe degil (bkz: aramaya inanmak ama bulamamak) da var.
 • kız ve/veya erkek arkadaşları sanıldığı üzere taş gibi değildir -ama olanları dışında tutuyorum.

  eğitimleri gereği belli bir zaman ve coğrafya üzerinde uzmanlaşırlar. akademik eğitim çatısı altında prehistorya, protohistorya, klasik arkeoloji gibi klanları vardır.

  ayrıca arkeolog sadece kazıyla uğraşmaz.
  sistemli çalışan bir arkeolog hayatta aslında şunları yapmalıdır:

  -araştırmalardan elde edilen eserlerin bakım ve onarımını, restorasyonunu yapar olmalı, kaydını tutmalı.
  -elde ettiği bilgileri halkın bilgisine sunmalı (konferans, kitap, makale, bildiri, röportaj, "zeugma yalnız mı değil mi?" gibi kamu yoklamaları şeklinde sündürmeli)
  -korunması gereken kültür ve tabiat varlıklarını saptamalı, kaydını tutmalı, sonra da bunlara yönelik koruma ve restorasyonlar konusunda birbirini anlamayan bilumum insan biraraya gelerek ortak hiç bir karar alamamalıdır.
  -mesleki fikir birliğine bile sahip olamayan bu insanlar, ortaya çıkaramadıkları kararları zaten tarihmiş, tahripmiş, tarihöncesiymiş, esermiş, püsürmüş gibi şeylerden ne yazık ki haberi olmayan, olamayan bir sürü resmi mercii ve makama sunmalı ve öööyle beklemelidir.
  -yeterince bekledikten sonra, marmarayın üsküdar kazıları örneğinde olduğu gibi, ortaya çıkarılan ortaçağ istanbul'unun bilinen ilk ve tek tabakhane yapısının/yapılarının üzerine ne olup bittiği tam anlaşılamadan, çıkan buluntular korunamadan, kaldırılamadan beton döküldüğünü öğrenmelidir. tabii gazetelerden değil!
 • bir gün gelecek ve onlar da iş ilanlarında aranacak!

  "prezantabl arkeolog aranıyor"
 • türkiye 'de olanlarının, akla hayale sığmayan bürokratik engellere karşı inanılmaz mücadele verdiği meslek.

  bakanlığın * , bir baraj açılışı kokteyline harcadığı paranın onda birini, kazılarının ödeneğine ayırması için, koca koca adamların, aynı dili konuşmadıkları bir takım insanların önünde maymun olmak zorunda bırakıldıkları meslektir de aynı zamanda.

  (bkz: arkeolog çocuğu olmak)
 • farklı yörelerde farklı şekillerde algılanabilen meslek grubu.
  örnek diyalog:
  - işte hede hoca ve bunlar da algolik öğrencileri...
  + evet.. hoşgeldiniz... (??)