şükela:  tümü | bugün
 • eski eserlerin yaşlarının çeşitli metodlarla ortaya çıkarılmasıdır. ayrıca çok yakında verilmesi gereken ve vize yerine geçen bir ödevdir.*
  (bkz: arkeoloji)
 • bu gece sabahlamama neden olacak ödev konusu sağolsunlar mustafa sedat göksu
 • odtude bulunan bir yuksek lisans programidir..

  edit: artik doktora programi da mevcut...
 • odtu de teknik olmayan seçmeli ders kategorisinde alınabilinecek ders. 80 sayfalık ders notunun 68 sayfasının birinci vizede, 12 sayfasının ikinci vizede sorulduğunu görüp şok olmuşluğum mevcuttur. dönemin yarısında ders notları biter, türkiye'de bulunan arkeolojik alanlar seminerine döner ama bitirme projesi vardır bir de bunun birbirinden ilginç (!) 23 konudan birini seçersiniz.
  (bkz: ölümlerden ölüm beğenmek)
 • boğaziçi üniversitesinde kimya bölümü altında sts kodu ile alınabilen bir derstir. hadi özbal verir. ders için gerekli olan kimya bilgisi lise seviyesindedir. hadi hoca üç tane sınav yapıyor ve en iyi ikisini seçiyor. zevklidir.

  (bkz: bilim seçmelisi)
 • sanirim arkeometri icin en acikli seylerden biri, insanlarin onu "yas tayini*" sanmasidir. bu, arkeometrinin konularindan biridir elbette, ama konunun onde gelen yayinlarindan archaeometry ve journal of archaeological science dergilerine baksaniz, icinde hic yas tayini olmayan sayilar bulabilirsiniz.

  aslinda fen bilimlerine ait veya onlardan yola çıkan yöntemlerin, arkeolojik materyale ve hatta arkeolojik alanlara uygulanmasi arkeometri'nin kapsamina girer. bu acidan bakinca, hic kazilmamis bir alanda jeofiziksel yuzey arastirmasi yapilarak kalintilarin yerinin tespiti de arkeometri'dir, bir seramik kabın dibinde kalan binlerce yillik tortularin analizi de. antik dna uzeride yapilan calismalar da keza.. arkeolojik objelerin nasil yapildigini, hangi alandan gelen ham madde ile uretildigini, nasil kullanildigini bize soyleyen arastimalar hep arkeometri kapsaminda gerceklestirilmektedir.

  gunumuzde arkeoloji nerede biter - arkeometri baslar tabii biraz muglak bir konu; o yuzden gitgide "archaeological science" tabiri gitgide daha cok karsimiza cikiyor; ancak her ikisi de hala revacta diyebiliriz an itibari ile.

  turkiye'de bu konuda yuksek lisans egitimi veren yerler an itibari ile odtu ve cukurova universitesi ile sinirli. mugla'da da yanilmiyorsam bir bolum acmak istiyorlardi ancak sonra ne oldu emin degilim.. bogazici universitesi'nde ise hadi ozbal'in baskanliginda bir arkeometri uygulama ve arastirma merkezi vardir ama bildigim kadariyla bunu universitede bir bolum haline getirmeyi planlamiyorlar.

  kuvvetle muhtemel en acikli olan sey ise, bu bolumde master ve/veya doktora yapan kisilerin mezuniyet sonrasi gidebilecegi hicbir yer olmamasidir. gerek arkeoloji bolumleri tarafindan gerekse kultur bakanligi tarafindan yetkin sayilmayan ve sadece bir seyin "yas tayini" gerekince akla gelen arkeometristler cogunlukla ya tekrar alan degistirmekte -zira lisansta arkeometri okuma sansimiz yoktur, zaten bir kez alan degistirmisizdir- ya da yurtdisina kacmaktadir. alternatif fikirler uretebilen birkac kisi de yok degildir tabii ki, ama bir elin parmaklarini gecmez onlar da..

  yine de baska bir alanda calismak ister miyim? sanmiyorum..
 • fizik, kimya, biyoloji, botanik, zooloji ve jeofizik gibi bilimlerin, arkeolojik alanlarda gerçekleştirilen uygulamalarına verilen addır.
 • fen ve doğa bilimleri yöntemleri kullanarak eski eserlerle ilgili her türlü ölçüm ve değerlendirme yapılmasını içerir.arkeolojide çeşitli fen ve doğa bilim dallarının,matematiksel ölçüm ve analiz yöntemlerinin uygulanması ve kullanılması olarak da tanımlanabilir.