şükela:  tümü | bugün
 • bu yaratığın modern bir kuş olduğunu ve benzeri şeyleri iddia eden kişinin kariyerini wiki tek cümle ile şöyle özetlemiş:
  hendrik "hank" hanegraaff (born 1950) also known as the bible answer man is an american author, radio talk-show host and advocate of evangelical christianity.

  adam biyolog değil, paleontolog değil bildiğin dinci, böyle şeyler demesi doğal, ancak değersiz.
 • yaradılışçılar tarafından foyası meydana çıkarılmış bir tür daha. tüyleri vernikle yapıştırmışlar, elle pastiş etmişler diyerek doğruluğuna gölge düşürmeye çalışılmış bu geçiş türünün hakikiliği ortadan yarılmış kaya örneğinin iki yüzününde milimetrik taranması ile ispatlanmıştır. ve fakat sen bunu kime anlatıyorsun? harun yahya ya anlatıyorsun, oktar babuna ya anlatıyorsun. adam seni dinler mi? o dinozor ayak izlerinin yanına insan ayağı kondurmakla meşgul, polonium 218 isotoplarının yarı ömründen 6000 yıl sonucuna ulaşmak üzere rakamları eğip bükmekten yorgun.
 • bilinen butun orneklerinin bavyera'da solnhofen bolgesinde bulunmus olan merhum bir kus turudur. peki neden on tane filan ornegin hepsi ayni bolgede bulunmus? cunku su yuzden, bu bolge 200 milyon yil once filan tethys adi verilen zamaninin okyanuslarindan birinin kenarinda bir takimada imis. bu bolgede bugunun pasifik okyanusundaki atoller gibi atol ve lagunler olusmus. zamanla okyanustan baglanti kesildikce burasi tuzlu su ile dolu bir golu gibi kalmis. su da buharlasinca tuz kalmis geriye tabi. bu da son derece kaliteli ve dunyaca unlu olan solnhofen kirectasini olusturmakta bugun. iste bu yuzdendir ki bolge fosil anlaminda acayip zengin. bolgede buyuk bir tas ocagi da var... bu kasabada tonla da turk aile var, ozellikle afyonlu cok. sebebi de afyon'un mermer madenleri nedeni ile tas isine yakin olmasi imis galiba. ogrendigime gore solnhofen kasabasinda 40-50 tane turk hane varmis, cogu da bu tas ocaginda calismis. nereden biliyorum, amcam da onlardan birisi. yillarca orada calismis filan. gecen hafta ilk defa gittim o tarafa, bana anlatirken "buralarda kus mu ne bulmuslar, cok unluymus, her taraftan burayi gormeye insanlar geliyor" diye anlatmislardi. lakin o kusun arkeopteriks oldugunu dondukten sonra 'neymis lan bu solhofen'deki kus?' diye wiki'ye filan bakmamla ogrendim kisacasi.

  http://en.wikipedia.org/wiki/solnhofen_limestone
  http://en.wikipedia.org/wiki/solnhofen
 • modern anlamda bir kuş olduğunu söylemek imkansız:

  kuşlarda olmayan uzun ve kemikli kuyruğu, kanatlarında pençeleri, gaga yerine dişleri vardır. bunlar tipik dinozor özellikleridir. eğer archaeopteryx fosillerinde hiç tüye rastlanmasaydı kendisini hep küçük bir dinozor olarak bilecektik. zaten ilk bulunan beş örneği de öyle sınıflandırılmış, hatta ilk başta compsognathus'la karıştırılmış: o da tavuk büyüklüğünde ve benzer yapıda ama tüyü olmayan (veya tüylü örneğine hiç rastlanmamış) bir dinozor.

  archaeopteryx'i dinozorlardan ayıran ve modern kuşlarla ilişkisini ortaya çıkaran temel özellikler ise (tüylere ek olarak) kuşlarınkine benzer lades kemiği* ve kuşlarınkine benzer yapıda ayaklar.

  lades kemiğinin karşılaştırılması (en sağdaki "columba", güvercin oluyor):
  http://upload.wikimedia.org/…furcula_evolution4.png

  kuş tarzı ayakları hakkında şuradan fikir sahibi olunabilir:
  http://www.abc.net.au/…ab/dinobird/img/archaeop.jpg
  (yuarıdaki resimdeki tüyler sanatçının yakıştırması değil, fosili böyle)

  fosilinin modern bir kuşun iskeletiyle karşılaştırılması:
  http://www.talkorigins.org/…haeopteryx/arc-bird.jpg

  fosilin kendisi:
  http://www.skyhighhobby.com/…rchaeopteryxfossil.jpg
  başka bir örnek:
  http://static.guim.co.uk/…haeopteryx-fossil-004.jpg
 • evrim sürecinin dinozorlardan kuşlara dönüşüm sürecindeki bir tür. çoğu paleontolog tarafından ilk kuş olarak görülür. telekli tüyleri, uçmaya yetecek güçte kanatları ve furculası vardır. ancak bu ilkel kuşun dinozorlara benzeyen özellikleri ağır basar. ağzında dişlere, uzun bir kuyruğa, kanatlarında pençelere ve göğüs kaslarının yeterince iyi sabitlenemeyeceği kadar yassı bir sternuma sahiptir. bu yassı sternum yüzünden çoğu bilimadamı bu hayvanın pek beceriksiz bir uçucu olduğunu tahmin etmektedir. compsognathus ile yüksek benzerlik göstermesi bu hayvanın adı geçen küçük dinozor türünden türediği yolundaki tahminleri destekler.
 • 160 milyon yıl kadar önce yaşamış ilk kuştur. adının anlamı "eski kanat"tır (archaeo=eski, pteryx=kanat). ilk taşılı 1861 yılında bavyera'nın solnhofen kasabasındaki tortul katmanları arasında bulunmuştur. sonraki on yıl içinde 6 örneği daha çıkarılmıştır. archaeopteryx ilk bulunduğunda tüm bilim dünyasını şaşkına çevirmişti zira eğer fosilinin üzerinde bulunduğu kayanın etrafındaki litografik tüy izleri olmasa rahatlıkla küçük bir coelurosaur sanılabilirdi. archaeopteryx kabaca bir hindi boyundaydı. dişlerle kaplı güçlü bir çenesi, üç pençeli kolları,uzun bir kuyruğu ve güçlü bacakları vardı.göğüs kemiğinin küçüklüğü uçmakta pek mahir olmadığını göstermektedir. archaeopteryx o zamanlar sıcak ve sığ bir denizle çevrelenmiş tropikal adacıklarla kain olan,bugünün orta avrupasını oluşturan bölgede yaşamaktaydı. herhalde güçlü pençelerini ağaçlara tırmanmak için kullanıyor; sıcak rüzgarla ağaçlar arasında süzülerek yakaladığı böcekler ve küçük sürüngenlerle; ve belki de denizin ara sıra kumsallara sürüklediği leşlerle besleniyordu.

  (bkz: evrim)
 • kanatlarında pençeler olan, dişleri bulunan, kemikten yapılmış bir göğüs kemiği bulunmayan, kanatlarını sırt hizasından geriye kaldıramayan, oldukça uzun kemikli bir kuyruğu olan "modern" bir kuştur.
 • son testlerde tüylerinin, dolayısıyla da renginin siyah olduğu kesinleşmiştir.
 • bu kanatlı yaratığın değersiz olduğunu ve rafa kaldırıldığını iddia eden kişinin de nedense bilimsel bir kimliği yok. asıl kimliği "akıllı tasarım avukatı"ymış. dolayısıyla böyle şeyler söylemesi sürpriz değil.

  wikiden alıntıdır:
  john corrigan "jonathan" wells (born 1942) is an american author and a prominent advocate of intelligent design.[1] a member of the unification church, wells wrote that the teachings of church founder sun myung moon, his own studies at the unification theological seminary and his prayers convinced him to devote his life to "destroying darwinism",[2][3] a term which intelligent design proponents often use to refer to the scientific consensus on evolution[4] and which he describes as the theory that various species developed as a wholly natural process "without god's purposeful, creative activity."[3] wells's views are not in agreement with the consensus of the scientific community on evolution.
 • fosili bulundugu zaman bilim adamlarini dumura ugratmi$ olan, ku$larin surungenlerden turediginin en guzel kaniti, kayitlara gecen ilk tuy kanatli ucan canli. tahminlere gore arkeopteriks tam anlamiyla bir pterodaktil gibi ucamiyor, sadece guclu arka bacaklari ile zipladiktan sonra tuylu kanatlari ile havada suzuluyordu.