şükela:  tümü | bugün
 • bu kanatlı yaratığın değersiz olduğunu ve rafa kaldırıldığını iddia eden kişinin de nedense bilimsel bir kimliği yok. asıl kimliği "akıllı tasarım avukatı"ymış. dolayısıyla böyle şeyler söylemesi sürpriz değil.

  wikiden alıntıdır:
  john corrigan "jonathan" wells (born 1942) is an american author and a prominent advocate of intelligent design.[1] a member of the unification church, wells wrote that the teachings of church founder sun myung moon, his own studies at the unification theological seminary and his prayers convinced him to devote his life to "destroying darwinism",[2][3] a term which intelligent design proponents often use to refer to the scientific consensus on evolution[4] and which he describes as the theory that various species developed as a wholly natural process "without god's purposeful, creative activity."[3] wells's views are not in agreement with the consensus of the scientific community on evolution.
 • eğer kuşsa eti caiz olabilirdi.
 • kanatlarında pençeler olan, dişleri bulunan, kemikten yapılmış bir göğüs kemiği bulunmayan, kanatlarını sırt hizasından geriye kaldıramayan, oldukça uzun kemikli bir kuyruğu olan "modern" bir kuştur.
 • archaeopteryx, the first bird, is as pretty an intermediate as paleontology could ever hope to find—a complex mélange of reptilian and avian features. (gould, s. j. 1991. bully for brontosaurus. p. 144)
  archaeopteryx’in paleontologların hep bulmayı ümit edebilecekleri kadar güzel bir geçiş formu olduğunu ve sürüngen ile kuş özelliklerinin kompleks bir karşımı olduğunu söylüyor burada gould.
  http://www.bilimfelsefedin.org/?p=412

  stephen j. gould sıkı bir evrimcidir. evrimsel geçişin ayrıntıları hakkında dawkins ile aralarında anlaşmazlık olabilir (bkz: punctuated equilibrium). bu tartışmaları evrim yoktur diye yorumlamaya çalışan uyanık harun yahya ve avanesi başka yere dükkan açsındır.
 • evrimde kuşlara dönüşen ilk canlı derler, ama protoavis'ten 75 milyon yıl sonra yaşamış. dedesi torunundan yaşlı yani.
 • protoavis'ten 75 milyon yil once yasamistir, ama protoavis'in tuylerinin varligi ve hatta kus olusu bile tartismalidir. bu nedenle arkeopteriks bilinen en eski kus turu olarak kabul edilir.
 • bilinen butun orneklerinin bavyera'da solnhofen bolgesinde bulunmus olan merhum bir kus turudur. peki neden on tane filan ornegin hepsi ayni bolgede bulunmus? cunku su yuzden, bu bolge 200 milyon yil once filan tethys adi verilen zamaninin okyanuslarindan birinin kenarinda bir takimada imis. bu bolgede bugunun pasifik okyanusundaki atoller gibi atol ve lagunler olusmus. zamanla okyanustan baglanti kesildikce burasi tuzlu su ile dolu bir golu gibi kalmis. su da buharlasinca tuz kalmis geriye tabi. bu da son derece kaliteli ve dunyaca unlu olan solnhofen kirectasini olusturmakta bugun. iste bu yuzdendir ki bolge fosil anlaminda acayip zengin. bolgede buyuk bir tas ocagi da var... bu kasabada tonla da turk aile var, ozellikle afyonlu cok. sebebi de afyon'un mermer madenleri nedeni ile tas isine yakin olmasi imis galiba. ogrendigime gore solnhofen kasabasinda 40-50 tane turk hane varmis, cogu da bu tas ocaginda calismis. nereden biliyorum, amcam da onlardan birisi. yillarca orada calismis filan. gecen hafta ilk defa gittim o tarafa, bana anlatirken "buralarda kus mu ne bulmuslar, cok unluymus, her taraftan burayi gormeye insanlar geliyor" diye anlatmislardi. lakin o kusun arkeopteriks oldugunu dondukten sonra 'neymis lan bu solhofen'deki kus?' diye wiki'ye filan bakmamla ogrendim kisacasi.

  http://en.wikipedia.org/wiki/solnhofen_limestone
  http://en.wikipedia.org/wiki/solnhofen
 • archaeopteryx günümüz kuşları gibi uçamıyordu tavukların yaptığına benzer zıplama tarzında kısa süreli havalanışları vardı. bunun biçok nedeni vardır: gerek kas yapısı gerekte kemik yapısı (kuyruğuda vardır ve kemik yapısı kuyruğunda da devam eder) v.b.

  kuşlardaki gaga yerine çene yapısı ve dişleri bulunmaktaydı. kanatlarının ucundaki pençeler evrimsel süreçte kullandığı ellerinin zamanla kanat formuna ulaştığını gösterir. bilim sahtekarlarının günümüzde hala yaşıyor dedikleri türün archaeopteryx ile tek benzerliği kanatlarının ucundaki pençeleridir. ve bahsettikleri kuş hoatzin (opisthocomus hoazin) adlı kuştur. günümüzde hala yaşayan 2 ara geçiş formu canlılarından biridir. ama tek farkla hoatzin archaeopteryx un en yakın akrabalarından biriydi ve zamanla kuyruğunu kaybetmiş çene yapısı değişmiş ve dişleri körelmiştir uçabilme yeteneğini geliştirmiş ve günümüz kuşları kadar iyi uçabilecek hale gelmiştir. suya düşen yavrularının dallara tutunup çıkmalarını sağlayan pençeleri ortama uymalarını sağlamış ve türün kullandığı gereksinim duyduğu bu organ türün devamını sağlamıştır. yani archaeopteryx ve hoatzin ayrı türlerdir ve archaeopteryx hoatzinin de atasıdır. hoatzinn de günümüz kuşlarına geçişte bir halkadır. evrimsel değişimi açıkça göstermekte olan bu iki türe ve aralarındaki kuş türüne doğru gidişata dikkat edelim lütfen.

  ara geçiş formları illa tükenmek zorunda değillerdir. ortama uyum özelliklerine sahiplerse nesillerini sürdürmeye devam ederler ve ondan sonra gelen yeni nesillerle evrimsel süreç devam eder ve yeni bir tür oluşabilir zamanla. günümüzde hala yaşayan bir ara geçiş formu daha vardır.

  sürüngenlerden gelip kuş tüyü yerine kürk kazanan bir tür olan platypus (gagalı memeli). yarı memeli yarı sürüngen olan bu tür (en ilkel memelidir zatı muhterem) evrimin canlı kanıtlarından biridir. üremek için tüm diğer memelilerden farklı bir yönteme sahip olup yumurtlar (sürüngenlerin yaptığı gibi ).