şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sanal gerçeklik üzerine apple firmasının yeni ürünü.
 • az once demosu ile oynadigim ve cenemi yere vurdurtan, apii acilmis augmented reality frameworku.

  demoda bir duzlem bulup, o duzleme -ornegin- sanal bir lamba koyuyorsunuz. golgelerden, perspektife her seyi goz onunde bulundurup, videonun uzerine lambanizi ekliyorlar. kamera acisi degistiginde obje de basarili bir sekilde sahnedeki yeni yerine yerlesiyor.

  cok emin olmamakla birlikte, yaptigim deneylere dayanarak isik ve telefonun hareketini kullanarak viewport, duzlem, derinlik ve obje takibi yaptiklari sonucuna vardim. ancak derinlikle ilgili gelistirilebilecek seyler var. mesela sanal objeler video'nun uzerine alpha blend ediliyor. yani soz gelimi elinizi kamera ile sanal obje arasina koydugunuzda, sanal obje elinizin arkasina gitmiyor. hani buldun da bunuyorsun diyeceksiniz. haklisiniz.

  cok azimle aramadim ama ornek kod bulamadim. o yuzden su noktada api kullanimi ne kadar zor bilemiyorum. ancak bunun yeni jenerasyon uygulamalarin patlamasina on ayak olacagi suphe goturmez. benim aklima gelen 1-2 fikri hemen paylasayim: alisveris merkezlerinde dukkanlarin ya da mallarin uzerinde yorum, kupon reklam gostermekte kullanilabilir. dating uygulamalarinda kullanilabilir (sizi begenen kisiler kamerada yesil gozukur vs vs) ve envai cesit oyun yapilir (pokemon tarzi mesela). yon bulma , kalabalikta insan tanima gibi konularda daha sofistike cozumlere olanak saglayabilir.
 • ar kit'in dogru yazili$i.

  ba$lik ta$ima istegini gireli aylar oldu. peeeh....
 • muhtelif sayıda arkit uygulama/oyunu için şuradan:

  https://www.imore.com/…pp-you-can-install-right-now
 • benim gibi beyaz masa beyaz duvar eviniz varsa düzlem bulmakta ve takipte doğal olarak zorlanan sistem. ayrıca gün batımı gün doğumu saatlerinde güneşin vurduğu noktalar birbirine benzediği için düzgün takip yapamayabiliyor. bunların dışında canavar gibi ama apple’ın kendi uyarılarında da belirttiği gibi elinde telefon ayakta dolanmak insanı yoruyor. kısa deneyimlerle sınırlı kalması, 10-15 dklık oyunlara uzanmaması gerekiyor.