şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "kuzey kutbu ile ilgili veya ona ait olan" manasındadır. yunanca kökenli "arktikos" kelimesinden türetilmiştir. bu kelime ise "küçük ayı takımyıldızı ile ilgili olan" anlamına gelmektedir. bilindiği üzere küçük ayı takımyıldızına ait olan kutup yıldızı doğrudan dünyanın kuzeyini işaret etmektedir.
 • dunyanin 5 okyanusundan en ufak olani, kuzey kutbunda bulunan su birikintisi (?).

  barents denizi, beaufort denizi, greenland denizi, hudson korfezi, hudson bogazi ve kuzeybati gecidini icerir, alani abd'nin circa 1.5 katidir.
 • söylendiğinde bana hemen antartika’yı çağrıştıran; bir igloo’da ne yedüğü belürsüz eskimolarla birlikte gökyüzündeki ışık oyunlarını izlemek, kudup ayularuyla paten yapıp coca cola içmek * gibi olmayan fantezilerimi depreştiren; 6ay süre ile güneşin tam anlamıyla doğamayıp batamadığı; kuzey kutup dairesi içine sınırlanmış buzlar ve buzullarla kaplı alana verilen genel isim. *
  (bkz: arctic ocean)
 • antarktika adının hemen herkes tarafından bilinmesine rağmen adı öyle herkes tarafından bilinmeyen bölgedir. halbuki anti arktika*'nın varlığının sebebidir bu diyarlar. bölgenin başlıca geçim kaynağı özellikle kuzey afrika ve arabistan yarımadası'na kutup ayısı ihracatıdır.
 • dibinde erişilebilir durumda olan, dünyadaki keşfedilmemiş petrol rezervlerinin dörtte birini oluşturduğu tahmin edilen rezervin bulunduğu ve bu yüzden şirketlerin iştahını kabartan okyanus.
 • güney kutbu yerine nasıl yaygın olarak antarktika kullanılıyorsa, arktika yerine de kuzey kutbu kullanılır. bu kullanımının yanı sıra kuzey buz denizi anlamına da gelir yerine göre. dünyanın en büyük adası olan grönland'ın kuzey kutbuna yakın bir yerde ikamet ettiği bilgisiyle antarktika ile karıştırmanın önüne geçilebilir lakin bunları yazmama rağmen yarın yine karıştırmayacağımdan emin değilim.
 • almanya çıkışlı post rock grubu.
 • arktik okyanusu üzerinden şangay'dan hamburg'a gidecek bir gemi süveyş kanalı rotasına göre yolunu 6 bin 400 kilometre(yaklaşık 1 haftalık mesafe) kısaltmış oluyor. arktik okyanusu'ndaki buzların erimesi durumuna göre yol uzayıp kısalabiliyor. belkide buzulların erimesi ile bu rota ileride önemli bir ticaret yolu haline gelecek çünkü rusya, abd, kanada, danimarka(grönland) ve norveç(svalbard ve jan mayen) bu okyanusa kıyıları olan ülkeler. dolayısıyla kuzey avrupa, kuzey amerika, doğu ve kuzey asya yani rusya arasındaki deniz ulaşımı arktik okyanusu nedeniyle bir hayli kısalıyor.