şükela:  tümü | bugün
 • ayılıp bayılarak battlefield 3 oynadığımız şu günlerde bir adım ötesinin nerelere varacağını gösteren oyun olacağından eminim.
  uçak ve helikopter kullanımının eskiye oranla daha zevkli olacağını düşünüyorum. bir sunucuda 64 oyuncu sınırını da aşıp 128 ya da 256 oyuncu ile oynama şansına ulaşabilirsek harika zamanlar geçirebiliriz.
 • geliştiricileri yunanistan tarafından casusluk yapmak suçu ile tutuklanmıştır.
  http://www.theverge.com/…ying-on-military-in-greece
 • steamde alpha versiyonu 32.99 dolarese alınabilen modern savaş simülasyonu. alpha versiyonu alanlar betaya katılma hakkını kazanacak oyun çıktığında ise oyunun steam versiyonuna sahip olacaklar. cezbedici. ahanda link.
 • 10 numara gibi görünen oyundur. en azından 10 saatlik oyun süremde gördüğüm kadarıyla.

  yeni başlayanların işine yarayabilecek tutorial ve co-op mission videoları için youtube kanalı: jester814
 • bohemia interactive’in en yeni savaş simülasyonu arma 3’ü detaylı bir şekilde inceliyoruz. arma serisini simülasyon seven herkes bilir ve oynamıştır. seri ilk oyundan bu yana sürekli gelişmekte ve üzerine her yönden yenilikler katarak yoluna devam etmektedir. geçtiğimiz ay arma 3 biz oyun severlerle buluştu. ünlü dijital oyun platformu steam üzerinden satışa sunulan oyunu zaman geçirmeden satın aldık ve sizler için bu yapımı her yönüyle inceledik.

  yeni oyun altis & stratis adı verilen gerçek dünyada yer alan irili ufaklı 2 akdeniz adasında geçiyor. bu adalar gerçeğe en yakın şekilde tasarlanmış durumda. altis adası 270 km2, stratis 20 km2 gerçek alan üzerine kurulmuş. bu ada üzerinde gerçek bir sanal savaş ve askeri oyun deneyimi yaşıyoruz. otantik bir dünya ve çeşitlilik dolu açık dünya haritasıyla gerçekten güzel bir iş başarılmış. bu büyük haritanın üzerinde birbirinden farklı 50 köy ve kasaba yer alıyor.

  içinde bulunduğumuz olay aslına bir savaş değil ve 2030 yılı ortalarında geçiyor. yakın gelecekte olası bir savaş bizleri bekliyor. iran’ın abd ve avrupa’ya sürekli olarak kafa tutması nedeniyle orta doğu’da iran yanlısı bir güç doğmakta. bu duruma kayıtsız kalamayan nato, altis & stratis adalarına güçlerini yerleştiriyor. adaya yerleştirilen nato askeri güçlerinin amacı ege denizi hava sahasını abd üsleri ve avrupa ülkeleri için korumak. kısaca iran’ın füze ve askeri operasyonlarından korkuluyor.

  oyunun senaryo modunda ilk olarak saldırıyı düşman kuvvetleri başlatıyor ve yeniliyoruz. ardından nato operasyonu için start veriliyor. oyunda kimi zaman sıradan bir askeri, kimi zaman bir komutanı, kimi zaman ise kendi askeri grubumuzun kaptanını canlandıracağız ve bize verilen görevleri yerine getireceğiz. sızma görevleri ve tek kişilik özel görevler de oyunun içinde yer alacak. oyunu denediğimiz alpha sürümünde kısıtlı senaryo görevinde yer alıyoruz ve bu konuda nasıl bir gelişme yaşanacak bilmiyoruz.

  bilinen bir çok silahın yanı sıra 30’a yakın özel askeri aracı kullanacağız. bu oyunda göreceğimiz araç yenilikleri ise insansız hava araçları, topçu ve hava desteği olarak göze çarpıyor. ayrıca çok geniş bir silah yelpazesi olacağının duyumları gelmeye başladı. 50 ila 100 arası piyade, operasyon, özel amaç silahı oyunda olacak. ayrıca bu silahlara eklenti takarak savaş alanında daha iyi bir sonuç almak için uğraşabileceğiz. bu eklentiler taktik dürbün, lazer, bomba atar vb. gibi şekillerde karşımıza çıkabilir. oyunu denediğimiz anda zaten bu eklentileri silahın üzerinde gördük. oyunun çoklu oyuncu kısmı bu konuda daha detaylı olacaktır.

  oyunun grafikleri arma 2’ye göre oldukça değişmiş ve iyileşmiş durumda. artık gelişen teknolojiyide arkasına alan bohemia interactive bomba gibi bir oyun yaratmış gözüküyor. ışık efektlerine hayran kaldığımızı söylemek gerekiyor. ayrıca oyunaki gece - gündüz döngüsü sayesinde sabah saatlerinde başladığımız bir operasyonu akşam saatlerinde tamamlayacağız. bu şekilde gerçekçilik kat be kat artmış gözüküyor. oyunun alpha kısmında bu dengeyi görmek mümkün. senaryo modunda gece ve gündüz operasyonları bulunuyor.

  oyun motorunun bizlere sağlayacağı diğer artıları da paylaşarak incelememizin sonuna gelelim. directx 10 ve directx 11 destekleyen oyunda 20 km görüş mesafesi bulunuyor. oyun ragdoll fizik motorunu kullanıyor. çevre nesneleri ve araç kullanım detayları physx 3 sayesinde arttırılmış. sualtı ortamlar, su altı araçları ve dalış seçenekleri gelişen teknoloji sayesine oyuna eklenmiş ve güzel bir detay olarak karşımıza çıkıyor. hacimsel bulutlar gerçekçiliği her zamanki gibi etkiliyor. önceden bahsettiğimiz gibi hava durumu anlık olarak değişecek ve bir döngü şeklinde olacak. dokular tam anlamıyla gerçeğe yakın tasarlanmış. yönettiğimiz karakterler insanlara özgü bir çok hareketi ( animasyon ) yapabilecek. ve en çok merak edilen konu olan hava araçlarının kullanım gerçekçiliği gene bohemia interactive’in sevilen uçuş simülasyonu take on helicopters’den oyuna entegre edilmiş durumda.

  kısaca arma 3 çok güzel gözüküyor. önceki oyunlarına göre bir çok yenilikle karşımıza çıkacak oyunu şimdiden uygun bir fiyatla satın alabilirsiniz. oyun şuan 32.99$ fiyat etiketiyle steam ve bohemia interactive store üzerinden satılıyor. tam not verdiğimiz yapım tam sürüm olarak piyasaya sürüldüğünde bu fiyatın artacağını hatırlatalım. bu sebeple elinizi çabuk tutmanızda fayda var.
 • 25 haziran itibariyle resmi olarak beta seviyesine geçmiştir.
 • yakında piyasada olacak savaş simülasyonu. baştan uyarayım call of duty vb. oyunların oynanış tarzını kendisine yakın bulanlar uzak durmalı. aksiyon filmi tadındaki battlefield ve cod senaryolarında veya multiplayer modlarında tecrübe ettiğimiz, ekin biçer gibi düşman öldürme olayı arma serisinde mümkün olmuyor.

  düzgün bir keskin nişancı atışı yapmadan önce, konum aldığınız yerden hedef bölgedeki asker sayısını hesaplayacak ve dürbününüzle mesafeleri ölçeceksiniz. '' şu kırmızı varilin uzaklığı 500 metre, mavi araba 300 metrede.. '' bunu yapmak bir hedef gördüğünüzde dürbününüzün mesafesini ayarlamak için
  tekrar mesafe ölçen dürbün ile hedef uzaklığı tespit etmeye çalışmamanızı sağlayacak çünkü.

  eğer sıradan bir piyade iseniz çatışma anında bir taşın altından kafanızı kaldırmanın ne kadar zor olduğunu anlayacaksınız. birkaç yüz metreden hareketli bir hedefi gez göz arpacık kararıyla vurmanın zorluğunu göreceksiniz.

  haritada mutlak bir serbestliğiniz olacak. o aksiyon filmi ( oyunu demeye dilim varmıyor ) gibi belli rotaları kullanıp önünüze gelen adamları ot keser gibi öldüremeyeceksiniz. yeri gelecek korunaklı bir kasaba ya da tepedeki 3 - 4 askerle yarım saat çatışacaksınız.
 • steam workshop desteğiyle, rahat bir şekilde custom görev indirilip oynanabilen oyun. editörden, scriptlerden anlamayan, armaholic ve bilimum arma ile ilgili sitelerden link aramakla uğraşmayan/uğraşamayan bünyeler için iyi olmuş.
 • daha öncelerde burada bir kaç tane yoruma rastladım, 20 kilometre kare haritası var vırt zırt. gülüyorum şu anda bu yorumlara. çünkü 26 ağustos tarihinde yeni bir harita çıkartmışlar adanın adı altis ve büyüklüğü 270 kilometre kare. dün indirip deneme fırsatım oldu bu haritayı, tek bir şey söyliyebilirim bu oyun pardon simülasyon gerçekten işini iyi yapıyor. hala beta sürümünde 12 eylül de tam sürüm çıkacak diye duydum ama tarihi yanlış hatırlıyor olabilirim, turkish mod team tam sürüm çıktıktan sonra olaya el atıp tsk nın araçlarını ve üniformalarını ekleyecektir, sabırsızlık ile bekliyoruz.
 • sessiz sedasız çıkmış olan oyun. klasik fps oyunlarına alışmış olan benim gibileri yine bayağı kasacaktır. arma serisine yabancı olanlar almadan önce 10 defa* düşünsün derim. betada gördüğüm kadarıyla arma 2'ye göre grafikler baya gelişmiş.(özellikle blur effect hoş gözüküyor.)

  dayz modu çıkarsa bunun için o zaman tadından yenmez.