şükela:  tümü | bugün
 • radyosu'nun her derde deva elemanı
 • sabancı üniversitesi müzik kulübü, neşeli günler kumpanyasında vokallik yapan şahsiyet.
 • adının marka gibi olduğu hakkındaki fikrimi onayladı bugün.

  a harfinin tekrarıyla gelen uyum, hecelerinin sayısının eşit olması filan epey şık duruyor. bir şirket kursun bence.

  bir de çok özlemişim, yer ayrı. **
 • berlin kafası videolarını keyifle seyretmekteyim.

  başarılı bir yazılımcı.
 • lonca gibi pek faydalı bir girişimin de arkasında olan bilişim insanı.
 • bire bir tanismasak da yakin arkadasimmis gibi sevdigim javascript guru, hatta idolum. cok video yayinlamasa da guzel bir youtube kanali var. ara sira safak salda'nin kanalinda da gozukuyor.

  en sevdigim yani ise yazilim hakkinda konusurken abartiya kacmamasi. ilginc bir sekilde kendisini dinlerken sakinlesiyorum, "cok da abartmamak lazim" tavirlari beni rahatlatiyor.

  tam bu entryi giriyordum ki benim gibi react seven insanlara "isterseniz dusman da olabiliriz, cok net soyluyorum! reactin icine for loop yazan ve bunu seven programlama bilmiyordur, programlamadan anlamiyordur" dedi. her ne kadar bunu for loop yazanlara yonelik soylediyse de aslinda kastettigi butun react sevenlerdi. bir react seven olarak kirdin beni abi bundan sonra dusmaniz!

  edit:bu entryden 2 ay sonra youtube yaninda sordugum soruya karsilik nodejs(expressjs kullaniyorum) ve mongodb ogrenmemi tavsiye etti ve yaklasik 3 haftadir her gun, pazar posetlerini tasiyan cocuklara dua eden yasli teyzeler gibi hayir duami aliyor* az kalsin kendisine sormayip django ogrenecektim ama hali hazirda js bilgim oldugu icin nodejs'e adapte olmam uzun surmedi. su ana kadar ruby ve postgresql ile bosuna ugrasiyormusum*
 • takip ettiğim kadarı ile her hangi bir framework veya dil bağımlısı değildir. mantıklı olanı kullanmayı sever. bağımlılıktan hoşlanmaz, lafınıda esirgemez bencede böyle olması lazım.

  fakat aslında bütün bir dilin eko sistemi, birbirine olan bağımlılıklar ve insanların frameworklere duyduğu bağımlıklık sayesinde oluşmaktadır :).
  bağımlılık şov.

  discord üzerinde benimde dahil olduğum güzel ve interaktif bir oluşuma gitti. merak edenler için
  nimbleturkiye
 • yazılım geliştirme süreçleri ve sektörün dinamikleri hakkında birçok mecrada çok iyi çıkarımlar yaparak özellikle yolun başındaki gençlere çok faydası olduğunu düşünüyorum.
 • youtube üzerinden yeni takip ettiğim yazılımcı nam-ı diğer senior developer. artık ne diyorsanız. henüz 2 bin 700 takipçisi olmasına karşın son derece sıcak, kaliteli ve akıcı videolar çekiyor.

  kendisinin önerilerini dinleyerek javascript öğrenmeye başladım. aslında syntax'ına az buçuk hakimdim ama biliyorum diyebilecek bir seviyede değildim. şimdilerde ingilizce bir kurs aldım ve node.js ile server programming konusuna ağırlık verdim.

  şöyle ki bazı söylemleri ve davranışları üzerine konuşmak istiyorum.

  birincisi kendisine python sorulduğunda çöp dedi direkt. bunun sebebi nedir? yani kullananı çok. millet artık veri yapılarını dahi python üzerinden anlatıyor. django gibi frameworkleri var. keza yapay zekada kullanılıyor. bazı siber saldırılarda kullanılıyor. gördüğüm pek çok siber güvenlik-saldırı videosunda python var. daha doğrusu öyle gördüm.

  bir diğer soru object oriented programming'e ilgi duymadığını düşünüyorum. bunun sebebi nedir? açıkçası object oriented programmer olarak nedenini merak ediyorum. zira yakın bir zamana kadar tüm programlama dillerinin object oriented olması gerektiğini savunuyordum.

  başka bir soru daha; zekasına, bilgisine güvendiğim bir arkadaşım react ile programlama yapıyor. onun çalıştığı şirket komple react ile çalışıyormuş. ayrıca iş/staj için başvurduğum şirketlerin bir kısmı react'ı bilip bilmediğimi en azından kendilerinin bu gibi gereksinimlere sahip elemanlar aradıklarını söylediler. ben daha react öğrenmedim. zira bir antipatim var. mümkün olduğunca az framework, module vb... şeyleri kullanıyorum. kendisi react için neden olumsuz düşünüyor? neden geleceğinin olmadığını düşünüyor?

  davranışlara gelirsek; kimseye yap/yapma diyemem. ancak bazı videolarında yoğun bir ego hissediyorum. hak ediyordur elbet. adam hayatını vermiş sonuçta. ama bazen ağır kaçıyor. bunu olumlu bir eleştiri olarak almasını istiyorum.