şükela:  tümü | bugün
 • makaleden öteye geçip hayal ürünü olarak kalmasını temenni ettiğimiz haritalar çizmiş adi yayın organı:
  şimdi:
  http://www.armedforcesjournal.com/…s_map_before.jpg

  sonrası:
  http://www.armedforcesjournal.com/…rs_map_after.jpg
 • pentago'nun resmi yayın organı değildir.

  bizde asam'ın çıkardığı "stratejik analiz" kıvamındadır.
 • bu dergide yayınlanan harita ayrıca roma'daki nato brifinginde ortaya çıkmış, ortalığı karıştırmıştır.
  http://www.milliyet.com.tr/…/09/28/son/sonsiy12.asp
 • "nasıldı şu meşhur bop haritası yahu?" diye araştırırken, türkiye orijinli ip'lerden girişin bloklanmış olduğu intibaına kapıldığım site. önce bozuk olduğunu sandım, sonra pirelenip, proxy server üzerinden deneyince, açıldığını gördüm.

  giremeyenler için, eskinin bop'u, şimdinin gop'uyla ilgili makalenin screenshot'u: http://www.zshare.net/image/_untitled-jpg-hjh.html
  makalenin orijinal adresi: http://www.armedforcesjournal.com/2006/06/1833899
  haritanın büyüğü:
  before: http://www.armedforcesjournal.com/…s_map_before.jpg
  after: http://www.armedforcesjournal.com/…rs_map_after.jpg
 • tarihte cetvelle eyalet sınırı çizmiş bir toplumun ürünüdür. kendi halinde herşeyi yapabilirler.
 • türkiye hakkında, "bilinen" amaçların yayınlandığı tek dergi değildir. the atlantic monthly isimli "etkin" dergi de geçen sene aynı haritayı geniş bir makale ile yayınlamıştı.

  amerikan kuklası kendini solcu diye tanimlayan kurtcu faşistlerin ağzının suyunu akıtan bu haritanın nihai bir amaç olduğunu herkes biliyor. kuzey ırak'ta kurulan kukla devletin başkenti erbil'de dolaştığınızda, tarihi kale'nin etrafındaki kitapçılardan satın alabilirsiniz bu haritayı.

  (bkz: the atlantic monthly/2)
 • "armed forces journal adını az kişi hatırlayacaktır. halbuki bu 150 yıllık amerikan savunma dergisi, 2000’li yıllarda türkiye’de “pentagon’un resmi yayın organı” diye epey popüler olmuştu. en azından şu başlık herkese tanıdık gelecektir; “işte abd’nin büyük ortadoğu projesi haritası”.

  ortadoğu’daki ülkeleri ve tabii türkiye’yi parça pinçik etmiş o meşhur renkli haritadan bahsediyoruz.

  türkiye’nin bir kısmını kürdistan’a, bir kısmını ermenistan’a vermiş harita, 2000’li yıllarda yükselen ulusalcılığın en önemli malzemelerinden biriydi.

  aslında haritanın çıktığı armed forces journal, pentagon’un resmi yayın organı değildi.

  1863 yılında, amerikan iç savaşı sırasında, iki new yorklu girişimci gazeteci tarafından haftalık gazete olarak yayınlanmaya başlanmış, yıllar içinde farklı şirketler arasında el değiştirdikten sonra 2006 yılında savunma sanayi alanında dergiler çıkaran sightline media group şirketinin çıkardığı aylık bir dergiydi.

  haritanın yer aldığı makalenin yazarı ralph peters de o haberlerde geçtiği gibi “pentagon’da görevli general” ya da “abd başkanı’nın danışmanı” değildi.

  1998 yılında yarbay rütbesiyle abd ordusundan emekli olduktan sonra amerikan iç savaşı, casusluk romanları yazmış muhafazakar bir askeri uzman ve yorumcuydu.

  fazla renkli ve amatörce çizilmiş haritanın yer aldığı makalesinin adı da “kanlı sınırlar”dı. aslında sadece alt başlığı bile karşımızdaki makalenin ciddiyetini gösteriyordu: “ortadoğu daha iyi nasıl görünebilirdi?”

  emekli yarbay, herhangi bir ciddi plan izi ya da profesyonellik taşımayan, gayet rahat bir üslupla kaleme aldığı yazısında özetle “yapay sınırları ortadan kaldırmadan ortadoğu’da halklar mutlu olmaz” demeye çalışmıştı.

  harita sadece türkiye ile ilgili de değildi. yazının sonuna konmuş tuhaf “kaybeden ve kazanan ülkeler” listesinde türkiye ile birlikte israil, iran, ırak, suudi arabistan, birleşik arap emirlikleri, pakistan, katar, suriye gibi 12 ülke bölündükleri için “kaybedenler” arasında sayılmıştı. iran’ın güneyinin verildiği azerbaycan ise kazanan ülkeler arasına girmeyi başarmıştı!

  yazıdan, bu cumhuriyetçi emekli yarbay’ın, bu fikri fantezisi yüzünden en çok türkiye’den gelecek tepkilerden değil, israil’i 1967 sınırlarına geri çektiği için gelecek eleştirilerden çekindiği anlaşılıyor.

  ama bu yazı ve harita, hak ettiği gibi hiçbir ülkede ciddiye alınmamıştı. türkiye hariç.

  üzerine yıllarca konuşuldu, yazıldı, referans gösterildi, hala daha bir yerlerde de karşınıza abd’nin türkiye’yi bölme planı ve gizli bop haritası diye çıkabilir.

  en azından hala makale armed forces journal’in sitesinde duruyor. nedense harita çıkarılmış. http://armedforcesjournal.com/blood-borders/

  ama siteyi inceleyince fark ediyorsunuz; 150 yıllık dergi, 29 nisan 2014 yılında son kez basılmış.

  site ise 2015 yılında tümüyle kapanmış, sonra 2016 ocak ayında yeniden açılmış. ama online dergide en yeni yazı 2014 yılına ait.

  merak edenler için de bir not bırakılmış; “derginin yayınına ara verildi. yayınlanmak için şu anda makaleleri kabul etmiyoruz.”

  yani türkiye’de uzun yıllar büyük büyük anlamlar atfedilmiş, üzerine dünyalar inşa edilmiş “abd’nin büyük ortadoğu planı haritasının yayınlandığı pentagon’un resmi yayını” denmiş dergi bundan beş yıl önce kapanmış.

  haritanın banisi emekli yarbay ralph peters ise en son amerikan fox tv’de yorumlar yaparken, kanalı fazla trumpçı bulup istifa etmiş.

  ama üç yıl önce 15 temmuz darbesi için yazdığı “türkiye’nin son şansı da öldü” başlıklı yazı hala kanalın sitesinde duruyor.

  darbenin başarısız olmasına ağlayan emekli yarbay, erdoğan’ı “seküler türkiye’yi islamcılaştırmaya çalışan, aşırı islamcı ve müslüman kardeşler’le ilişkili lider” olarak tarif ederken, obama’yı da erdoğan’ı “demokrasi” diyerek desteklediği için yerden yere vurmuş. darbecileri “hilafeti ve fanatik dini kuralları kaldıran, kadınlara haklar veren son yüzyılın en büyük liderlerinden atatürk’ün izinde” olarak tarif ederken, darbeyi bastıranlara ise “mollalar” demiş.

  ne yazık ki böylesine cahil, roman yazarı emekli bir yarbayın elinden çıkmış bir harita üzerine yıllarca ciddi ciddi konuşuldu, bu harita üzerinden türkiye’nin dış politikası, batı, nato ve abd ile ilişkilerine karşı tezler ileri sürüldü."