*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başta toronto olmak üzere değişik festivallerde boy göstermiş, teemu nikki imzalı, 2017 yılı yapımı finlandiya filmi. filmi . filmimiz finlandiya' nın oldukça boktan bir köyünde hayvanları aşırı seven ve sahiplerinin isteği ile hasta ya da yaşlı ev hayvanlarını öldüren psikopat bir adamın hikayesi. kahramanımız zaman ilerledikçe iyice zıvanadan çıkacak ve insanlara sarmaya başlayacaktır. kara mizah özelliğini taşıyan ufaktan gerilim filmi.

  https://www.imdb.com/title/tt6505968/
 • olay örgüsü, kurgusu ve çekimleri olağandan daha iyi olan bir film. muhteşem değil belki ama yeterince iyi.

  izlerken önce asabınızı bozuyor, sonra düşündürüyor, sonra acındırıyor, daha sonra öfkelendiriyor ve en sonunda da yeniden düşündürüyor.

  kısa süresine çok fazla şey sıkıştırılmış: ırkçılık, ötanazi ve hayvan "uyutması" yahut duruma göre silahla vurulması, cinsel bir fantezi ile ilişkiler, insan - hayvan bağı, karma, suçluluk duygusu ile geçen bir hayat, yalnızlık...

  anlaşılan teemu nikki de takip ettiğim fin yönetmenler arasında yerini bulacak. biraz sert bir üslubu olsa da ve kimi hadiseler aslında kanlı geçse de, pek fazla kanlı-canlı sahne olmaması da olumlu. doğrusu en baştaki kedi "nekku" ile farklı bir filme başladığımı hissetmiştim fakat bu denli beğeneceğimi ummamıştım.

  "euthanizer" anglosaksoncası imiş filmin.

  (bkz: finlandiya sineması)
 • --- spoiler ---

  "everyone has to pay for the pain that they've caused. pain needs to be balanced."

  veijo çocukken ahırda yakarak öldürdüğü sığırların cezasını, köpeği pikku'yu yaktığı için yakılmakla cezalandırdığı nazi'yi yaktıktan sonra kendisini yakarak öder. ama kurtarılır. ve ötenazici hemşire kız arkadaşının "müzik ister misin" sorusuna "omzuna dokunarak" yok kalsın der. müthiş.

  veteriner kadının hayvanları daha az acı ile ticari bir kaygı güderek uyutmasına karşın veijo'nun sadece acı çeken hayvanları uyutması, sebepsiz yere hayvanları uyutmaması elbette kabul edilebilir değil. ama ikisinin de sonuçta yaptığı öldürmek. hangisinin daha etik olduğu tartışması, ötenazi kararı veremeyecek hayvanlar adına bizim karar vermemiz ne derece doğru olmalı üzerinden yürümeli bence. bu yüzden hayvan ötenazisi üzerine de düşündüren bir film.

  teemu nikki tehlikeli ve rahatsız edici bir yönetmenmiş. bir vegan olarak tarzını çok sevdim. diğer filmlerine de bakacağım.

  7/10

  --- spoiler ---
 • adamın hayvanları öldürme yöntemi çok temiz ve merhametli.
  bir gün amansız bir hastalığa yakalanır ve acılara dayanamayacak hale gelirsem ölmek için uygulayabileceğim konforlu bir yöntem.
  film akıcı, idare eder.