• küçük ve kırmızı yemesi hoş çıkartması pek aci olan biber türü.
  • elimde sağlam miktarda tohumu bulunan biber. bir kökten 100 biber yetişiyor, bir biberden 100-200 tohum çıkıyor. zengin olduk yani.
  • kavanoz kavanoz turşusunu kurduğum canım biber.

on gün kadar önce bir markette gördüğümde sevinerek, güle oynaya aldım.
    "yahu bunlar her zaman bulunmuyor, ya bir daha gelmezse, bulamazsam?" deyip geri döndüm ve biraz daha aldım.
    ertesi gün ilk işim gidip biraz daha almak oldu, hem valla hem billa.
    e kilolarca biber oldu evde, ne yapacağım bunları?
    tabi ki turşu. hem kışa da kalır ne güzel.
    birkaç güne kadar bir kontrol edeceğim.
    bakalım nasıl olacak.

(bkz: balkondaki saksıda süs biberi yetiştiren erkek/@gozlerinemlikedi)
  • açık yaraya bunun toz halini dökecek babayiğit var mıdır bilmiyorum ama kanama durdurucu etkisi olduğu iddia ediliyor: http://herballearning.com/cayenne-stops-bleeding/

kimileri de bunun uydurma olduğunu, arnavut biberinin lezzeti dışında bir numarası olmadığını söylüyor: https://www.snopes.com/…ck/cayenne-pepper-bleeding/

her iki uç iddia da tatmin etmedi beni açıkçası.. henüz denemedim ama harici kullanımda mikrop kırıcı ve pıhtılaşmayı hızlandırıcı olarak faydası olabilirmiş gibi görünüyor sanki..
    ___
    (bkz: hemostatik tıkaç)
    (bkz: bloodstopper)
  • alistigimiz sivri formlu biberlerden farkli, yuvarlak, kiraz domatese benzeyen goruntusuyle pek sevimlidir namussuz. yiyene ve ahhh yandim diye su aranana kadar tabi.
  • yemesi yürek isteyen, o yüreği bulduktan sonra alışkanlık yapan ve her yemekte aranılan bir acı çeşidi.
  • turşu suyu içerken tedirgin olmama neden olan biber türü,karışması durumunda turşu suyunu zehir edebiliyor.
  • hassas bölgelere sürüldüğünde bile acı hissi veren * * meksikalı rakiplerinden aşağı kalmayan biber türü.
  • "ariva ariva" diye haykirarak kosma istegi uyandiran ender gidalardandir. cocuklugumda kufur edince babanem tarafindan agzina şuşka biberi surerim diye tehdit unsuru olarak ta yan kullanimlari vardi...
  • az önce markette bir tanesinin ucundan kırarak tadına baktım, yakmadı.

sonra işimi şansa bırakmayayım dedim, bir tanesinin daha ucunu kırıp tadına baktım, yakmadı.

eve geldim salataya koydum bol bol nasıl olsa yakmıyor diye. salatayı yedim ama şu an kafam olduğu gibi zonkluyor.

e baktın ki ilk lokmada yakıyor, o zaman neden yemeye devam ettin amuğagodumun diyeceksiniz. evet yedim çünkü çok güzel.
hesabın var mı? giriş yap